Beslenme

Sağlığınızı düzenleyin İhtiyacınız Olan 7 Mutfak Baharatı

Mutfağınızda ki gizli kilo yakıcıları nelerdir ? Kilo verme de ne kadar yararlı ?

Zerdeçal
Bu parlak turuncu baharat Hint yemeklerinde yaygın olarak kullanılır ve körilerde ve sebze yemeklerinde lezzetlidir. Kurkumin adı verilen aktif bileşik, çalışmaların vücuttaki yağların parçalanmasına yardımcı olabileceğini gösteren bir polifenol antioksidandır. Kilo yönetimini desteklemek için yağ metabolizmasına da yardımcı olan anti-enflamatuar özelliklere sahip güçlü bir antioksidan.

Karabiber

Karabiber eşsiz bir tat veren piperin adı verilen bir bileşik içeren bu yaygın ev baharatıdır. Piperin, yutmadan saatler sonra bile vücudun yağ metabolizma hızını yaklaşık yüzde 8 artırır. Taze çekilmiş biber en yüksek piperin konsantrasyonuna sahiptir.

Tarçın
Kan şekeri seviyelerini düşürmeye yardımcı olduğu bilinen bir metabolik güçlendiricidir. Vücudun şekerleri daha hızlı ve etkili bir şekilde metabolize etmesine yardımcı olur, bu da vücuttaki yağ depolamasını azaltır. Son zamanlarda yapılan bir araştırma, günde bir çay kaşığı tarçın kullanmak kan şekerini azaltarak ve karbonhidratların doğru işlenmesini teşvik ederek vücudun kilo verme yeteneğini artırabildiğini gösterdi.

Maydanoz
Vücudun aşırı sudan kurtulmasına yardımcı olan hafif bir kürdür aslında. Su tutma, diyetinizdeki aşırı sodyumdan kaynaklanabilir ve maydanoz, şişkinliği ve su ağırlığını azaltmak için fazla sıvıyı atmaya yardımcı olabilir. Çayı ekleyin veya bu taze tatlandırıcı bitki ile herhangi bir yiyeceğin üstüne koyun.

Kimyon Tohumu
Kimyon tohumu mantar önleyici özelliklere sahip bir yağ içerir. Mide ekşimesi, hazımsızlık, bulantı olması da dahil olmak üzere çeşitli sindirim rahatsızlıklarının tedavisi için bilinen bir yatıştırıcı olarak kabul edilir. Ayrıca şişkinliğin giderilmesine yardımcı olabilir ve gaza eşlik eden bağırsaklarda ağrıyı hafifletebilir. Bağırsakları güçlendiren göbek eriten bir tohumdur.

Zencefil
Etkili bir diüretik olan bu doğal tatlı kök, tıbbi özellikleri ve gastrik motiliteyi geliştirme yeteneği nedeniyle yüzyıllardır kullanılmaktadır. Kolesterol emilimini azaltmaya yardımcı olabilecek bir sindirim yardımcısı.

Acı Biber
Bu baharatlı toz, yağ yakma yetenekleri ile bilinen kapsaisin adı verilen bir bileşik içerir. Vücudun merkezi sinir sistemini uyarmak için termojenik bir güçlendirici görevi görür ve kalori yakımını artıran ısı üretir. Çalışmalar, acı biberin kilo kaybını teşvik etmek için yağ oksidasyonunu artırabildiğini ve aynı zamanda etkili bir iştah baskılayıcı olabileceğini göstermiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here