Beslenme

Muza alerjiniz varsa bilmeniz gerekenler

Bir muz alerjisi, muzda bulunan belirli proteinlere alerjisidir. Muzlara alerjik reaksiyonlar, hafif ve potansiyel olarak hayati tehlike oluşturabilir.

Bir muz alerjisi belirtisi gösteren herhangi bir çocuk veya yetişkin ,risk faktörlerini ve diğer maddelere karşı potansiyel alerjileri değerlendirmek için tıbbi bir değerlendirmeye ihtiyaç duyar .

Muz alerjisi ?

Muz alerjisi olan kişilerin lateks gibi diğer maddelere karşı alerjik olma olasılığı daha yüksektir.

Tüm alerjilere benzer şekilde bir muz alerjisi, bağışıklık sistemi aksi takdirde zararsız olan bir şeye aşırı tepki verdiğinde ortaya çıkar.

Farklı alerjilerin semptomları kişiden kişiye ve alerjenden alerjene değişebilir. Bazı insanlar sadece hafif cilt tahrişi gösterebilir, bazıları ise anafilaksi denilen hayatı tehdit edici reaksiyonu yaşayabilir.

Muz alerjisi olan insanlar, muz gibi diğer maddelere karşı alerjilere karşı daha savunmasızdır. Bunun iki sebebi var.

İlk olarak, bir alerji, zararsız görünen diğer maddelere de reaksiyon gösterebilen aşırı reaktif bir bağışıklık sisteminin bir işaretidir.

İkincisi, muzdaki proteinler hijyen eldivenleri, balonlar ve prezervatifler gibi şeylerde kullanılan, özellikle lateks gibi diğer bazı doğal maddelerdeki proteinlere benzer.

Muz alerjileri nispeten nadirdir ve en yaygın alerjiler arasında yer almaz. Dünyanın çoğu bölgesinde, nüfusun yüzde 1’inden azı muz alerjisine sahiptir. Bununla birlikte, muzdakilere benzer protein içeren maddelere alerjisi olan kişiler yüksek risk altındadır.

Risk faktörleri

Bir kişinin diğer meyve ve sebzelere veya latekse alerjisi varsa, muz alerjisine sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Muz alerjileri ve diğer yiyeceklere alerjiler için diğer risk faktörleri şunlardır:

 • Egzama aileden birinde olması
 • Yiyecekler, polenler ve bitkiler de dahil olmak üzere herhangi bir şeye karşı alerji
 • Astım
 • Ailede alerji öyküsü, özellikle muzlara

belirtiler

Muz alerjilerinin belirtileri, bir kişinin sahip olduğu alerji tipine bağlıdır. Belirtiler zamanla değişebilir.

Bir nispeten küçük alerji muz dudaklar, ağız ve boğaz deriyle temas ettiğinde, adı verilen oral alerji sendromu (OAS), oluşur.

OAS belirtileri ağız veya boğazda şişliği içerebilir.

OAS, bir meyvede veya polende bulunana benzer başka bir bitki materyalinde protein bulunması nedeniyledir. Alerji mevsiminde OAS genellikle daha kötüdür.

OAS belirtileri şunları içerir:

 • Ağızda, dudaklarda veya dilde döküntü veya yaralar
 • Ağız veya boğaz kısımlarının şişmesi

OAS belirtileri bir muz yedikten hemen sonra ortaya çıkma eğilimindedir. Diğer muz alerji formları da anafilaksiye neden olabilir ve genellikle muz tüketiminin hemen ardından ortaya çıkar.

Bazı insanlar, özellikle küçük çocuklar ve bebekler, muz ve diğer asitli meyveleri yedikten sonra kırmızı bir kızarıklık görülmektedir.. Bu gerçek bir alerji değil, asitli meyveden kaynaklanan cilt tahrişidir. Ağız ve yüzün yemekten hemen sonra silinmesi tahriş belirtilerini azaltabilir veya ortadan kaldırabilir.

Bebeklerde muz alerjisi

Bir muz alerjisinin belirtileri, bebeklerde, diğer herkes için olduğu gibi aynıdır.

Bir bebek, özellikle yer fıstığı gibi genel alerjenlere yeni yiyecekler verirken kişi her zaman dikkatli olmalıdır. Bir çocuğun egzema veya başka bir alerjisi varsa, bir yiyeceğe veya başka bir maddeye ciddi alerjik reaksiyon riski daha fazladır.

Bununla birlikte, fıstık, fındık, soya ve yumurta gibi ortak gıda alerjenlerinin 5-7 aylık olduklarında bebeğe verilmesi önerilmektedir. Bu gıdaların tüketilmesini geciktirmek, gıda alerjileri riskini arttırır .

Bebek ve çocuk başlangıçta anne sütüne alerji gösterir. Daha sonra süt ürünleri ve soya en yaygın tetikleyiciler arasında olmasına rağmen bağışıklık kazanmaktadır.

Kaçınılması gereken diğer yiyecekler

Muzda bulunan protein, diğer birçok meyve ve sebzede bulunan proteinlere çok benzer. Bu nedenle, eğer bir kişinin muz alerjisi varsa, hangi gıdaları güvenle yiyip yiyemediklerini bilmek için alerji testini göz önünde bulundurmaları önemlidir.

Muzun yanı sıra, bazı gıdalarda muz alerjisi olan kişilerin aşağıdakilerden kaçınması gerekebilir:

 • Avokado
 • Kivi
 • Papaya
 • Domates
 • Kestane
 • Patates
 • Biber

Muz alerjisi olan kişilerin, hijyen eldivenleri, balonlar ve bazı prezervatifler gibi birçok yaygın üründe kullanılan latekse karşı bir alerji geliştirmesi de muhtemeldir.

Endişesi olan herkes doktora lateks ürünlerini kullanmadan önce muz alerjisi olup olmadığı hakkında bilgi vermeli ve lateks alerjisi için test yapmayı düşünmelidir.

Pek çok insan muz alerjisi varsa hala pişmiş muz yiyebilir. Bunun nedeni, muz pişirildiğinde alerjen proteininin parçalanmasıdır. Muz içeren pişmiş yiyeceklerden kaçınmak gerekmeyebilir.

Doktor ne zaman aranır ?

Muz alerjileri sıklıkla tedavi edilebilir, ancak tüm döküntüler ve tahriş belirtileri alerjilere bağlı değildir. Bu, alerji testlerinin doğru tedavinin ne olduğunu belirlemeye yardımcı olabileceği ve diğer olası sağlık koşullarını da ekarte edebileceği anlamına gelir.

Bir kişi, gerekirse bir alerjiye sevk edebilecek bir doktora alerjik reaksiyon belirtileri bildirmelidir.

Muz yedikten sonra kızarıklık yaşayan bebeklerde anafilaksi riski olabilir. Bir ebeveyn veya bakıcı, bebekler veya çok küçük çocuklar herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi gösterdiğinde derhal doktora başvurmalıdır.

Nefes alma zorluğu, boğazda şişlik, bilinç kaybı ve diğer ciddi alerji semptomları hayati tehlike arz eden acil durumlar olabilir, bu nedenle bir kişi 112’yi veya en yakın sağlık ocağına gitmelidir.

Çocukların dörtte birinden fazlası alerjilerini artırmaktadır, bu nedenle muz alerjisi olan bir çocuğun güvenli bir şekilde muz yiyebilmesi mümkündür.

Sadece hafif alerjik reaksiyonları olan çocukların alerjiyi daha da arttırması daha olasıdır.

Muz alerjileri rahatsız edici olabilir, ancak muzların önlenmesi kolaydır. Bununla birlikte, insanlar muz alerjilerinin zararsız olduğunu veya zamanla ortadan kalkacağını varsaymamalıdırlar. Küçük bir muz alerjisi bile daha şiddetli olabilir veya ciddi bir reaksiyona neden olabilir.

Muz tüketiminden sonra alerjik belirtilerle karşılaşması durumdan 112 acil servisi aramayı unutmayınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here