Beslenme, Sağlık

Metabolizmanızı İyileştirin

Vücudumuzun bir arabada olduğu gibi yakıt ihtiyacı olduğunu biliyoruz. İyi yakıtlı bir otomobilin performansını artırabiliriz ve ucuz veya hatalı yakıtın gereksiz yere yıpranmasına ve motorun yıpranmasına neden olduğunu biliyoruz. Bizim için de aynı: iyi kalitede yakıt üzerinde daha iyi çalışıyoruz ve aktif olmadığında daha fazla yakıt yakıyoruz, nefes alma ve kan dolaşımı gibi temel işlemleri güçlendirmek için.

Yediğiniz kalori miktarını sınırlandırarak yağ kaybı sağlanabilir , ancak kilo kontrolündeki diğer önemli faktör  , yaptığınız egzersiz miktarı ve egzersizin metabolizma üzerindeki etkisidir. Araba , bahçe, temizlik, eşya taşıma veya izlemekten ziyade çocuklarla oynarken her merdiven çıkarken veya yürürken hareketi ve fiziksel çabayı bir ayrıcalık olarak görmeye başlayın . Tüm bu küçük enerji patlamalarının gün boyunca birikmesi, bir hafta boyunca toplam aktiviteniz için büyük bir fark yaratacaktır.

gzersiz sırasında enerji çıktımız artar, ancak egzersiz aynı zamanda aktiviteden sonra 24 saate kadar kalorileri yaktığımız metabolizma hızını arttırır . Egzersiz aynı zamanda vücuttaki kas kütlesi miktarını arttırır ve ne kadar fazla kas kütlesi kullanırsanız o kadar çok kalori alırsınız. Kas günde 24 saat enerji tüketiyor, oysa yağ metabolik olarak nispeten etkin değil .

Obezitenin genetik veya tıbbi nedenleri çok nadirdir. Bununla birlikte, bazı insanlar büyük miktarlarda yemek yiyor ve zayıf kalıyorlar (çünkü yaktıkları için), bazıları ise özellikle uzun süreli diyet yapanlar ve aktif olmayanlar, kilolarını kontrol etmekte zorlanıyorlar.

Verimli metabolizmanın sırrı

  • Su içmek harikadır ve günde en az 8 ila 10 bardak içmelisiniz, tabii ki bardak tabağı daha iyidir. Metabolizmanızın artmasına, toksinlerin ve yağların giderilmesine yardımcı olur.
  • Günlük kalorilerinizin yüzde 10’undan fazlası basit karbonhidratlardanveya şekerlerden gelmemelidir  . Şekerler veya basit karbonhidratlar için düşük ve karmaşık karbonhidratlar için daha yüksek bir diyet genellikle yağ ve kalorilerde düşüktür ve önemli besinlerde daha yüksektir.
  • Proteinler diğer yiyeceklerden daha fazla kalori alır, bu nedenle metabolizmanızın gün boyunca en iyi şekilde çalışmasını sağlar.
  • Yüksek oranda yağ içeren yiyecekleri protein ve kompleks karbonhidrat içeren yiyeceklerle değiştirmeye doğru ilerleyin. Toplam kalorinizin yüzde 25’inden fazlası yağdan , yüzde 10’undan azı doymuş yağdan gelmelidir .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here