Beslenme

Yaşlanmayı azaltan en iyi yiyecekler hangileridir?

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için iyi beslenin, ama bu hedefe ulaşmamıza yardımcı olacak en iyi yiyecekler neler? Bu makalede, size en sağlıklı ve besleyici yiyeceklerden bazılarına genel bir bakış sunuyoruz.

Sağlıklı bir diyet için en iyi yiyecekler nelerdir? Araştırıyoruz.

Resmi rakamlar , şu anda, dünyada yaşam beklentisi en yüksek üç ülkenin Monako, Japonya ve Singapur olduğunu gösteriyor. Bunlar, sakinlerin yüksek bir yaşam kalitesi yaşadıkları ve bunun önemli bir unsurunun sağlıklı yemekler yedikleri yerler.

Genellikle, medyadaki “süper gıdalar” için övgüler buluruz – besin değeri yüksek olan gıdalar.

Diyetisyenler  “süper gıdalar” terimini , insanların, aslında dengeli bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı olmak üzere, beş günde bir yemek yemekten daha fazla çaba göstermesi gerektiğinden sınırlı bir yiyecek yelpazesine yüksek beklenti vermelerini etkileyebilecek bir terim olarak reddetmektedir .

Yine de, diğerlerinden daha besleyici olan bazı yiyecekler vardır ve araştırmaların gösterdiği gibi, birçok hastalığa karşı koruyucu bir etkisi vardır. Burada, mutlu, sağlıklı bir yaşam arayışı içinde diyetinize dahil etmek isteyebileceğiniz en iyi yiyeceklerden bazılarına genel bir bakış sunuyoruz.

soya fasulyesi

Taze soya fasulyesi, nesiller boyu Asya mutfağının temelini oluşturuyor, ancak aynı zamanda geç Batı cephesinde de popülerlik kazanıyorlar. Soya fasulyeleri genellikle çerez paketlerinde satılır, ancak çorbalardan pilavlı yemeklere kadar çeşitli yemeklere eklenirler

Fasulye izoflavonlar bakımından zengin , bir çeşit fitoöstrojen yani. bitki kökenli, östrojen benzeri maddeler. İzoflavonların anti-enflamatuar, antioksidan , anti-kanser ve antimikrobiyal özelliklere sahip olduğu bilinmektedir .

Böylece, vücudun enflamatuar tepkisini düzenlemeye, hücresel yaşlanmayı yavaşlatmaya , mikroplarla savaşmaya ve ayrıca belirli kanser türlerine karşı korumaya yardımcı olduklarına yardımcı olabilirler .

Fasulye iki tip izoflavon bakımından zengindir , özellikle: genistein ve daidzein . Medical News Today’de geçen yıl ele alınan bir araştırma , genisteinin meme kanseri tedavisini iyileştirmek için kullanılabileceğini buldu .

Bu arada, çalışma yazarları “yaşam boyu soya alımı […] meme kanseri riskinin azalmasıyla bağlantılı” olduğunu belirtti, bu nedenle normal diyetimize soya fasulyesi eklemek isteyebiliriz.

Peynir

Bir peynir ürünü olarak, sağlık yararlarını yukarıda belirttiğimiz izoflavonlar bakımından zengindir; Aynı zamanda iyi bir protein kaynağıdır ve vücudumuzun proteini sentezlemesi için ihtiyaç duyduğu tüm temel amino asitleri içerir.

Dahası, vücudumuzun dişlerimizi ve kemiklerimizi güçlü ve sağlıklı tutmak ve enerji elde etmek için ihtiyaç duyduğu mineraller bakımından da zengindir. Peynir kalsiyum, demir, manganez, selenyum, fosfor, magnezyum, çinko ve bakır kaynağıdır.

Bazı uzmanlar ayrıca peyniri yemenin sizi daha uzun süre daha iyi hissetmenize neden olabileceğini, bu nedenle yemeklerinizi içine almanın aşırı yemek yemeyi önlemeye yardımcı olabileceğini de öne sürüyor.

Havuçlar

Havuçlar çeşidinde en iyi bilinen bu yaygın mutfak malzemesi, bu kök sebzenin yaygın versiyonuna rengini veren yüksek miktarda beta-karoten , bir pigment – ve karotenoid – için tavsiye edilir.

Havuç, yaşa bağlı görme hasarına karşı koruyabilir.

Beta karoten vücudumuz tarafından A Vitamini’ne dönüştürülebilir , bu da Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, “bağışıklık işlevi, görme, üreme ve hücresel iletişimde rol oynamaktadır”. Vücudumuz A vitamini kendi başına üretemez .

Bu pigment aynı zamanda vücudumuzdaki hücreleri serbest radikallerin neden olduğu yaşlanma hasarından koruyabilen bir antioksidandır.

Dahası, araştırmalar karotenoidler açısından zengin gıdaların – ve elbette havuçların burada en iyi örnek olduğunu – yaşlılıktan kaynaklanan görme hasarına bağlı yaşa bağlı maküler dejenerasyona karşı koruyabileceğini göstermiştir .

Çiğ havuç sağlık için en iyisi olsa da, besinlerini korudukları için, besinlerinin çoğunu “kilitli” tutabilen havuç pişirme yolları da vardır.

Sebzelerden

Listemizde yer alan bir diğer önemli yiyecek türü de lahana, brokoli, Brüksel lahanası, karnabahar, , turp ve lahana gibi çok çeşitli yeşil yiyecekleri içeren “yeşil sebzeleri” olarak da bilinen – önemli sebzelerdir .

Bu sebzelerinde ayrıca bu yeşillikleri karakteristik keskin lezzetleri veren maddeler olan glikozinolatlar bulunur. Bu maddelerin çeşitli sağlık yararları sağladığı bulunmuştur .

Bazı glukozinolatlar vücudun stresi ve iltihaplanma tepkisini düzenler gibi görünmektedir ; sahip oldukları antimikrobiyal özelliklere , ve bazıları kendi soruşturma yürütülmekte olan anti-kanser potansiyeli .

Lahana, brokoli ve lahananın ayrıca K vitamini içeriği sayesinde kalp sağlığı üzerinde koruyucu bir etkisinin olduğu gösterilmiştir .

Somon

Son dönemlerde yapılan çalışmalar , et tüketiminin – çoğunlukla kırmızı et, aynı zamanda bazı kanatlı eti türlerinin – uzun vadede sağlığımıza zararlı olabileceğini göstermiştir. Bu durumda protein için iyi bir alternatif balıktır ve özellikle somon balığı birçok besinsel yarar sağlar.

Araştırmacılar, somonun bilişsel sağlığı koruyabileceğini söylüyor.

Somon proteini ile doludur ve ayrıca görme için faydalı olduğu söylenen bol miktarda omega-3 yağ asidi içerir . Araştırmalar, omega-3’ün gözlerde yetersiz yağlanma ile karakterize, ağrıya ve bulanık görmeye yol açabilecek kuru göz sendromuna karşı koruduğunu göstermiştir .

Ayrıca, omega-3 yağ asitleri beyin sağlığıyla ilişkilendirilmiştir ve araştırmalar , yaşlanma ile ilgili bilişsel gerilemeyi engelleyebileceklerini göstermektedir.

Somon ayrıca yüksek potasyum içeriğine sahiptir ve geçen sonbaharda MNT’de bildirilen yeni bir çalışmaya göre , potasyum kalp hastalığının başlamasını önleyebilir .

Ek olarak, bu tür balıklar, selenyum açısından zengindir; bu da tiroid bezinin sağlığına katkıda bulunur. Tiroid bezi hormonal aktivitenin düzenlenmesine yardımcı olur ve metabolik süreçlerde rol oynar

Turunçgiller

Son olarak, narenciye sağlıklı beslenmenin yersiz kahramanlarıdır; bunlara portakal, greyfurt, limon, ve mandalina gibi dünya çapında yaygın olarak bulunabilen meyveler dahildir.

Turunçgillerdeki flavonoidler, daha uzun ömürlü olmaları nedeniyle belirtilmiştir.

Ancak uzmanlar , bu tür meyvelerin, besin içeriği söz konusu olduğunda sadece C vitamininin ötesine geçtiğine dikkat çekiyor.

“Meyveler, şekerler, diyet lifi, potasyum, folat, kalsiyum, tiamin, niasin, B-6 vitamini, fosfor, magnezyum , bakır , riboflavin ve pantotenik asit dahil olmak üzere diğer makro besinlerde bol miktarda bulunur .”

Bu diyet ürünleri listesi sizi etkilememişse, etkilenmediyseniz, uzmanlar turunçgil meyvelerinin, flavonoidler, kumarinler ve karotenoidler gibi daha da fazla organik bileşikler içerdiğini, kansere, kardiyovaskülerlere karşı koruyucu etkileri olduğu söyleniyor. hastalıklar ve nörodejeneratif hastalıklar.

Flavonoid içeriği bakımından zengin shikuwasa suyunun içilmesi de daha iyi karaciğer sağlığıyla ilişkilendirilmiştir .

Her ne kadar yukarıda belirtilen yiyeceklerin tümü sağlık açısından önemli yararları için takdir edilse de, dengeli ve kapsayıcı bir diyet ve sağlıklı bir yaşam tarzı olmadan refah ve uzun ömürlülüğün sağlanamayacağını unutmamalıyız.

Dahası, güncel araştırmalar genetik yapımızın hangi yiyeceklerin sağlığımız için en iyi şekilde çalıştığı konusunda önemli bir söz sahibi olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, besleyici yiyecekler listemizi göz önünde bulundurarak, sizin için en etkili olan sağlıklı beslenmeyi takip ettiğinizden emin olun!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here