Beslenme

Yumurta Diyetiyle Sağlığınızı Güçlendirin

İster inanın ister inanmayın, yumurtalar son zamanlarda sağlık uzmanları arasında, yani kolesterol içeriğiyle ilgili endişeler nedeniyle büyük bir tartışma konusu olmuştur.Araştırmacılar, yumurtaların olağanüstü bir diyet proteini kaynağı olduğunu savunurken, yayınlanan son araştırmalar 2019’da yumurtalar ve kalp hastalığı riski ve daha kısa ömür arasında bir bağlantı kurdu.Bununla birlikte, endişe duyan birçok kahvaltı sever, yumurta ve kardiyovasküler hastalık arasındaki bu yeni bağ olduğunu bilmiyorlar.

Mutfağınızda mevcut olan en iyi protein kaynaklarından biri olan yumurtalar, A, D, B12 vitaminleri ve kolin olarak bilinen temel besinlerle doludur. Ayrıca ucuz ve çok yönlü bir proteindir, bu nedenle kolesterol veya doymuş yağlarla ilgili yanlış düşüncelerin sizi kahvaltı için yapmanıza engel olmasına izin vermeyin ! Ayrıca, yumurta akıları hakkında, yumurta akı hakkında gerçekten bilmeniz gerekenler de dahil olmak üzere bir SSS listesi ile hazırladık.

Yumurta Besin değerleri ve İstatistikleri


Büyük bir yumurta aşağıdakileri içerir :

 • 72 kalori
 • 0g karbonhidratlar
 • 6g protein
 • Toplam yağ 5g
 • 1.5g doymuş yağ (% 8 DV)
 • 0g elyaf
 • 0g şeker
 • 69mg potasyum (% 1 DV)
 • 6mg magnezyum (% 1 DV)
 • 28mg kalsiyum
 • 0.8mg demir (% 3 DV)
 • 99mg fosfor
 • 0.08mg B6 vitamini (% 5 DV)
 • 0.45 mcg B12 vitamini (% 10 DV)
 • 270 IU A vitamini
 • 41 IU D vitamini (Günlük ihtiyacın% 11’i)

Yumurta yemenin sağlığa faydaları nelerdir?


Beyin sağlığını artırırlar.Yumurtaların sağlıklı hafıza, ruh hali ve kas kontrolü için önemli bir besin maddesi olan kolin ile dolu olduğunu söylüyor Kolin B vitamini ailesindedir.Araştırılan diğer besin maddelerine kıyasla oldukça ‘yeni’ ‘dir.Kolin yumurta gibi gıdalar yoluyla tüketilmesi aslında kardiyovasküler hastalık, demans gibi erken beyin fonksiyon bozukluğu ve yağlı karaciğer hastalığı gibi şeylerin önlenmesine yardımcı olabilir.

Ama sadece takviyeleri alarak kolinin sağlık avantajını elde edemezsiniz.Bazı araştırmaların kolinin kendi başına bu durumların önlenmesi üzerinde çok fazla etkisi olmadığını düşündürmektedir.En iyi seçeneğiniz, kolin açısından zengin yiyecekleri mutfakta düzenli rotasyona dahil etmektir.

Hamile kadınları korurlar. Hamilelik sırasında, kolin alımı fetal beyin gelişimi için kritiktir ve doğum kusurlarını önlemeye yardımcı olabilir.Araştırmalar hamile kadınların yüzde 90’ının yeterli miktarda kolin tüketmeyebileceğini ileri sürüyor.İki büyük yumurta, hamile kadınlar için önerilen kolin alımının %50’sinden fazlasını içerir. B12 vitamini kırmızı kan hücresi oluşumu, nörolojik fonksiyon ve DNA sentezi için gerekli olan diğer bir temel besindir. B12 neredeyse tamamen hayvansal ürünlerde doğal olarak bulunur, bu yüzden vejeteryansanız yumurtalar B12 ihtiyaçlarınızı karşılamaya yardımcı olabilir.

Zaman içinde kilo kaybını yönetmeye yardımcı olabilirler. Araştırmalar, proteinleri daha yüksek öğünlerle daha uzun tok tuttuğu bilinir. Yumurtalar protein bakımından zengin gıdadır.

Görme ve göz sağlığını korur. Yumurtalar ayrıca normalde meyve ve sebzelerde bulunan karotenoidler olarak bilinen çok önemli bir kimyasal bileşik içerir ve bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olabilir

Yumurtalarda bulunan lutein ve zeaksantin, göz sağlığının korunmasında rol oynar; 2019’da yayınlanan araştırmalar, özellikle luteinin hem çocuklarda hem de yetişkinlerde bilişi etkileyebileceğini göstermektedir. Gloster, bu pigmentlerin gözlerimizin doğal olarak bilgisayarlardan ve televizyonlardan gelen mavi ışık emisyonlarını filtrelemeye ve araştırmalar, bu bileşiklerin yaşlılığa ve kataraktın önlenmesine bile yardımcı olabileceğini ileri sürdü. Dengeli bir diyet yerken, vücudunuzun emmesi için genellikle bu kimyasal bileşiklerin fazlasından fazlasını sağlarken, Gloster yumurtaların çoğu yapraklı sebzeden çok daha fazla fayda sağladığını anlaşılmıştır.Yumurtalar ayrıca yağ asitleri içerdiğinden, lutein ve zeaksantin, daha zengin sebze karotenoid daha kolay emilir.

Daha sağlıklı kemik için yumurta yiyin.Yumurtalar, kalsiyumun emilmesine, sağlıklı kemiklerin korunmasına, nöromüsküler fonksiyonun teşvik edilmesine ve iltihaplanmanın azaltılmasına yardımcı olan birkaç doğal D vitamini kaynağından biridir.Yumurtada bulunan diğer gerekli besin maddeleri ve vitaminler arasında DHA, diğer B vitaminleri, yağda çözünen A, D, E ve K vitaminleri bulunur.

Yumurtalar iyi bir protein kaynağı mıdır?
Yumurtalar, vücudumuzdaki kasları ve dokuları yeniden oluşturmak için gerekli 9 esansiyel amino asidin tamamını içeren tam bir proteindir.Büyüklüğüne bağlı olarak, bir yumurtanın 5 ila 8 gram arasında bir proteini vardır ve vücudumuzdaki hemen hemen her şey protein gerektirir.

Yumurtalar kolesterolünüzü yükseltir mi?
Mevcut kanıtlar, diyet kolesterolünün otomatik olarak kan kolesterolümüzü yükseltmediğini, yani orta miktarda yumurta yemenin çoğu sağlıklı insanda hastalık risklerini etkilediği görülmemektedir.Ancak birçok uzman, diyet kolesterolünün doymuş ve trans yağlar kadar uzun süreli sağlığa zararlı olmadığını ve bu da kan kolesterolü üzerinde daha ciddi bir etkiye sahip olabileceğini kabul etti.Özellikle yüksek kolesterolden muzdaripseniz, ılımlı bir şekilde yumurta yemek önemlidir.

Kahverengi yumurtalar beyaz yumurtalardan daha mı sağlıklıdır?
Hayır! Yumurtanın rengi kalite, beslenme veya lezzet göstergesi değildir.Aksine, renk tavuğun cinsine bağlıdır.Beyaz tüylü tavuklar beyaz yumurta bırakırken, kahverengi tüylü tavuklar kahverengi yumurta bırakır. Kahverengi yumurtaların neden daha pahalıya mal olduğunu merak ediyorsanız, bunun nedeni kahverengi tüylü tavukların daha büyük ve daha pahalı olmasıdır.

Sadece yumurta akı mı yemeliyim?
Günde bir kereden fazla yumurta yerseniz ( vejetaryenler dinleyin!), Tam yumurta yerine yumurta akı içinde takas etmek, ekstra kolesterolü atlarken lezzet profillerinin tadını çıkarmak için harika bir yol olabilir. Ancak hafta boyunca ara sıra tadını çıkarırsanız tüm yumurtaları kesmeyin. Sarısı, gerekli besinlerin çoğunu içerir ve içindeki yağ, vücudunuzun bunları emmesine yardımcı olur. Ayrıca, yumurta sarısı ilk etapta yumurtalarda bulunan proteinin %40’ını tutar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here