Beslenme

Sağlığını için Deniz yosunu

Plajda bacağınızı saran sümüksü yeşil şey sağlığınız için iyi mi? Cevap evet, öyle! Vücudunuzun seveceği ve onu sevmenizi sağlayan zengin bir vitamin ve mineral içerir.

Vitaminler ve mineraller arasında C Vitamini, demir, iyot, sodyum, kalsiyum, magnezyum ve potasyum gibi önemli besinler bulunur. Diğer önemli mineraller arasında çinko, bakır, selenyum ve nikel bulunur.

Bir çorba kaşığı kurutulmuş deniz yosunda 35 miligram demir içerir. Demir emilimi için C vitamini gerektiğinden, deniz yosunu benzersizdir çünkü her ikisini de içerir. Deniz yosununda bulunmaz lif kaynağıdır. Lif bizi tok tutmaya yardımcı olur ve kolesterol ve hipoglisemik etkileri vardır. Buna ek olarak, deniz yosunu vejetaryenler için mükemmel bir seçenektir, çünkü genellikle hayvansal ürünlerle sınırlı bir vitamin olan B12 içerir.

Araştırmalar, deniz yosununun meme kanseri gibi östrojene bağlı kanser riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Bu, deniz yosunu, bu tür kanserler için risk altında olan kadınlar için gerekli hale getirir.

Protein, deniz yosununda bulunan başka bir makro besin maddesidir. Egzersiz yaptıktan sonra kasları inşa etmek ve gençleştirmek için protein gereklidir. Bununla birlikte, çoğu bitkisel gıda gibi, deniz yosunu da eksik bir proteindir. Bu, 9 esansiyel amino asitten bazılarının bulunmadığı anlamına gelir. Yağsız et, tofu veya tam tahıllı ekmek gibi diğer protein kaynakları ile takviye edin.

Son olarak, sahip olduğu şey kadar önemli: yağ. Yosun, az yağlı, düşük kalorili, sağlıklı bir besindir. Salata, çorba veya atıştırmalık olarak kurutabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here