Beslenme

Probiyotikleri kullanmalısı mısınız?

Probiyotik kullanmalımıyız


Probiyotikler, en sağlık trendlerinden biridir. Ancak araştırma umut vaat ederken, henüz aldatmacayı olup olmadığını bilmiyoruz.

Takviyeler, vitaminler, içecekler ve hatta çikolata barlarında ortaya çıkan probiyotikler şu anda en popüler sağlık trendlerinden biridir. Sağlıklı beslenmeye olan ilginin artmasıyla birlikte, küresel probiyotik pazarının 2025 yılına kadar yaklaşık 75 milyar dolara ulaşması bekleniyor . Ancak halihazırda piyasa bilimin ötesine geçti. British Columbia Üniversitesi’nden mikrobiyolog Brett Finlay’e göre, gelecek, probiyotik aldatmacasını doğrulayacak araştırma açısından kesinlikle umut verici. Sorun şu ki, probiyotiklerin sağlığı iyileştirdiğini kanıtlayacak yeterli klinik kanıt yok.

Bu, belirli ve özel koşullar altında probiyotiklerin bağırsakla ilgili sorunlara yardımcı olamayacağı anlamına gelmez ancak öğrenilecek çok şey vardır.

Probiyotik nedir?
Probiyotikler, yeterli miktarlarda tüketildiğinde sağlık yararları sağlayabilen canlı mikroplardır.Prebiyotikler esasen bu mikroplar için besindir.Mikroplar arasında bakteriler, mantarlar, protozoa ve virüsler bulunur. Her birimiz vücudumuzda mikrobiyom olarak bilinen bunlardan oluşan bir koloniye ev sahipliği yaparız. Buradaki fikir, bağırsak mikrobiyomumuzun veya bağırsak bakteri kolonimizin iyi ve kötü bakteri arasında bir dengeye sahip olması gerektiğidir. Bir dengesizlik oluşursa, probiyotiklerin bağırsağa daha fazla iyi bakteri katarak bunu düzeltmesi amaçlanır.

Bağırsak mikrobiyomu için beslenme konusunda uzmanlaşmış kayıtlı bir diyetisyen olan Natasha Haskey, probiyotiklerin bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasına ve doğal olarak sindiremediğimiz yiyecekleri parçalamasına yardımcı olabileceğini söylüyor. Probiyotiklerin gaz, şişkinlik ve ishal gibi bazı özel tıbbi sindirim sorunları için yararlı olduğunu gösteren bazı klinik veriler var. Ve diğer birçok deneme şu anda devam ediyor.

Örneğin, yoğurdun antibiyotik kaynaklı ishalin yanı sıra laktozun parçalanmasının önlenmesinde yardımcı olduğu gösterilmiştir. Aslında, laktoza duyarlı birçok insan yoğurdu tolere edebilir muhtemelen iyi bakteriler yüzünden.

Probiyotik bağcıklı ürünlerin belirli yararlarını kanıtlamak için hala yapılması gereken çok sayıda araştırma olsa da, bunların alınması tamamen güvenlidir.

Bu arada ne yapabiliriz?
“Bağırsaklarınızı beslemek” veya dengenizi korumaya yardımcı olmak için yapabileceğiniz şeyler var.İyi bakterileri canlı ve zararlı bakterileri uzak tuttuğu için farklı lif türleri açısından zengin bir diyet tüketmeye işaret ediyor.Bu mikropları besleyememek, bağırsağımızın astarı üzerinde beslenen zararlı bakterilere yol açabilir ve bu da bu kritik koruyucu bariyerde iltihaplanma yaratır. Lif, mikroplar tarafından kısa zincirli yağ asitlerine bölündüğünde, iltihabı azaltır ve geçirgenliği artırarak vücudun besinleri emmesine yardımcı olur.

“Araştırmalar, yalnızca içlerinde bulunan lif nedeniyle değil, aynı zamanda bu iyi bakterileri korumak için kritik öneme sahip antioksidanlar da var, farklı meyve ve sebzeler açısından zengin bir diyeti destekliyor” diyor. Muhtemelen probiyotik içeren çeşitli fermente gıdalar tüketmek de bu iyi bakterileri beslemeye ve daha fazlasını vücuda eklemeye yardımcı olur.

Bazı gıdalardan kaçınmak açısından, insanları tükettikleri yağ türlerine karşı dikkatli olmaları konusunda uyarıyor ve yüksek oranda işlenmiş yiyecekleri diyetinizden çıkarmayı teşvik ediyor

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here