Uncategorized @tr

Egzama Nasıl Tedavi Edilir ?

İki dermatolog, kuru, kaşıntılı cildi nasıl yatıştıracağını ve nasıl önleyeceğini paylaşıyor.

Kırmızı, pul pul lekeler,tahriş, Kaşınan cilt nedenleri neler ?

Bunların hepsi, yıl boyunca ortaya çıkabilen ancak genellikle soğuk ve kuru kış aylarında ortaya çıkan bir cilt hastalığı olan egzama belirtileridir. Kanada Dermatoloji Derneği’ne göre, Kanadalıların yüzde 17’ye kadarı hayatlarının bir noktasında atopik dermatitten (egzama da bilindiği gibi) muzdarip olacak. Ve ne yazık ki tedavi olmamakla birlikte, kaşıntıyı yatıştırmanın ve önlemenin yönetmenin yolları var.

Halifax merkezli bir dermatolog ve Kanada Dermatoloji Derneği başkanı olan Dr. Kerri Purdy ile Kelowna Cilt ve Lazer Kliniği’nde dermatolog ve British Columbia Üniversitesi’nde klinik dermatoloji profesörü olan Dr. egzamaya neyin sebep olduğu, nasıl tedavi edileceği ve en iyi önleme yolları dahil olmak üzere sık sorulan sorulara cevaplar..

Egzama nedir ve genellikle nerede ortaya çıkar?


Başlangıç ​​olarak, birden fazla egzama türü var.

Atopik egzama, bağışıklık sistemi bir alerjene (vücudun içinde veya dışında) tepki verdiğinde ve kaşıntılı, kırmızı ve pul pul cilt lekeleri ile sonuçlandığında cildin iltihaplanması anlamına gelir. Daha aşırı durumlarda cilt şişmiş ve kabarmış görünebilir.

İnfantil egzama, genellikle bir bebeğin hayatının ilk birkaç ayında ortaya çıkan, çocuklarda görülen atopik egzamayı ifade eder. Başka yaygın tip, cilt tahriş edici bir maddeyle temas ettiğinde ve lokalize olma eğiliminde olduğunda ortaya çıkan, ancak bazen vücudun başka bir yerine yayılabilen temas egzamasıdır. Yaygın temas egzaması tetikleyicileri arasında sert sabunlar, nikel ve çay ağacı yağı bulunur.

Egzama yüzün ve vücudun herhangi bir yerinde ortaya çıkabilirken, egzama yerinin değişebileceğini unutmayın.Yetişkin egzaması hemen hemen her yerde ortaya çıkabilir, ancak en sık boyun ve dirsek kıvrımlarında, dizlerin arkasında ve bileklerde, ellerde ve yüzde bulunur.

Egzamaya ne sebep olur?


Egzama için tek bir ‘neden’ yok ve bunun neden olduğunu açıklayacak pek çok teori var. Genetik bir yatkınlık, bazı insanları, özellikle astım gibi başka rahatsızlıklara sahip olduklarında daha yüksek bir egzama geliştirme riskine sokuyor gibi görünüyor.

Ortak tetikleyiciler nelerdir?


Egzama, kişiye bağlı olarak farklı faktörlerle şiddetlenir, ancak ortak tetikleyiciler arasında soğuk, kuru hava, stres, sıcak su ve sert sabunlar bulunur. Kışın, soğuk dış ortam sıcaklıkları ve iç mekan ısıtması rahatsız edici bir kombinasyon oluşturur.Egzaması olan çoğu insan, sıcaklık ve nem seviyeleri daha yüksek olma eğiliminde olduğundan ve cildi daha nemli bıraktığından yazın iyileşir.

Egzaman olduğundan şüpheleniyorsan bir doktora görünmeli misin?


Egzama hafifse ve işlev görme ve hayattan zevk alma yeteneğinizi tehlikeye atmıyorsa, mutlaka bir doktor görmeniz gerekmez.

Ancak kaşıntı sizi gece uykusuz bırakıyorsa, kabarcıklarınız varsa veya etkilenen cilt herhangi bir enfeksiyon belirtisi gösteriyorsa, mümkün olan en kısa sürede bir doktora görünün.

Bir aile doktoru genellikle hafif egzamayı tedavi edebilir. Daha ciddi vakalar için veya durum tedaviye yanıt vermiyorsa bir dermatoloğa sevk edilmesini önerir.

Egzamayı nasıl tedavi edebilirim?


Tedavi, egzamanın türüne ve alevlenmenin ne kadar şiddetli olduğuna bağlı olarak değişir.

Klasik egzama için, genellikle yaşam tarzı değişiklikleri (stresi en aza indirmek, düzenli olarak nemlendirmek ve tahriş edici kumaşlardan kaçınmak gibi) ve bazen tRopikal kremleri içerebilen reçeteli ilaçları (kortizonlu ve kortizonlu olmayan seçenekler vardır.

Banyodan kaçınmalı mıyım?


Şaşırtıcı bir şekilde hayır.Mantığa aykırı görünüyor, ancak aslında egzama olan kişilerde daha sık banyo yapılmasını tavsiye edelir.

Suyun çok sıcak olmaması gerektiğini ve banyonun çok uzun sürmesine gerek olmadığını (yaklaşık 10 ila 15 dakika idealdir) belirtiyor. Sonrasında ıslatın, nemli cilde krem ​​veya tropikal merhem sürün.

Hafif alevlenmelerde hangi reçetesiz cilt bakım ürünlerini kullanmalıyım?


Yumuşak bir sabun tercih edin; krem olarak bir merhem seçin.Egzama durumunda merhemler kremlerden daha faydalıdır ve kremler losyonlardan daha faydalıdır.

Yüzde bir hidrokortizon kremi, hafif egzama vakalarının tedavisinde de etkili olabilir.

Çocuklarda egzamayı nasıl tedavi edersiniz?


Tedavi yetişkinlerinkine benzer hafif sabun kullanın, cildi sık sık nemlendirin ve çocuğunuzun dermatoloğunun önerdiği şekilde kortizonlu veya kortizonsuz bir merhem deneyin. Egzaması olan birçok çocuk büyüdükçe alevlenmelerden daha fazla çıkacak, ancak bazı insanlar yaşamları boyunca bunlara sahip olmaya devam edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here