Beslenme

16:8 Diyeti Hakkında Bilmeniz Gerekenler

8 saatlik diyet olarak da bilinen aralıklı oruç şekli olan 16:8 diyetini belirtir.Yemek saatlerini kısıtlamanın her gün 8 saat yemek serbest olup ve 16 saatlik bir oruca dayanır. Kilo kaybından kronik hastalık riskini azaltmaya kadar her şeye yardımcı olduğunu iddia edilmektedir.

Bu popüler yöntemin problemi, kendinizi ne kadar tok veya aç hissettiğinize göre karar vermemeniz, daha ziyade sınırlı bir zaman diliminde dikkatli değilseniz uzun vadede geri tepebilecek bir diyettir. Diyete başlamadan önce 16:8 oruç hakkında bilmeniz gerekenler.

16:8 diyeti nedir?


16:8 diyeti
, daha iyi sağlıklı kalmak veya kilo vermek için yapılan zaman kısıtlamalı bir oruçtur. (5:2 diyeti ardından haftada beş gün ne istersen onu yiyen ve diğer iki günde sadece 500 kalori ya da daha az tüketilen diyetin değiştirilmiş bir formdur.)

16:8 diyetinde, her gün 16 saatini su, kahve ve çay gibi şekersiz içeceklerden başka bir şey tüketmiyorsunuz.Kalan sekiz saatlik kısımda, tüm yemeklerinizi ve atıştırmalıklarınızı yediğiniz zamandır.Çoğu insan bunu geceleri oruç tutarak, kahvaltıyı atlayarak ve günün ortasında ilk öğünlerini yiyerek yapar.

16:8 oruç kilo kaybına iyi mi?
Bazı çalışmalar, düzenli aralıklarla oruç tutan insanlar ile kalori alımını genel olarak azaltanlar arasında neredeyse hiçbir fark olmadığını bulmuştur.

Ancak, bazı diyetisyenler, reçete edilen yemek planlarına veya kısıtlayıcı diyetlere sadık kalmakta zorlanırlarsa günlük oruçtan faydalanabilirler.16: 8 oruç planının obez diyetisyenlerin yedikleri her kaloriyi hesaplamadan kilo vermelerine yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.Oruç tutmaya yönelik bu yaklaşım, kilo ile ilgili diğer konularla, yani yüksek tansiyonla mücadele edenlere de yardımcı olabilir.

Günde 16 saat oruç tutmak sağlıklı mıdır?
16:8 diyeti gibi aralıklı oruç formları, oruç tutmanın vücuttaki oksidatif stresi azalttığı, iltihabı ve kronik hastalık riskini azaltabileceği konseptine dayanır.

Ayrıca, Hücre Metabolizması’nda yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, oruç tutmanın hayati organlarınıza, sindirim ve emici hormonlara ve metabolik fonksiyonlara yarar sağladığı teoridir.Vücudumuz hücrelerimizin şekeri emmesine yardımcı olmak için insülin salgıladığından, oruç tutmak zamanla insülin direncine olan duyarlılığımızı azaltmakla bağlantılıdır. (Yüksek insülin seviyeleri sonuçta bizi bir dizi hastalık için risk altına sokar.)

Aralıklı oruç, “baş dönmesi ve mide bulantısı hissetmenizi sağlayabilir” ve düşük kan şekeri ve dehidrasyon dönemlerine neden olabilir.Çoğu 16:8 meraklısının oruç döneminde su içmesine rağmen, yeterli olmayabilir.Yediğimiz tükketiğimiz çoğu besinde su vardır.

Ayrıca aralıklı oruçtan kaynaklanabilecek bozuk yeme davranışları hakkında daha derin bir endişem var.Vücudumuzun doğal açlık ipuçlarını ve metabolizmasını bozduğu için çıkması zor bir döngüdür.Kısıtlı beslenme ayrıca depresyon ve anksiyete riskinde artışa neden olabilir.

16: 8 oruç tutmayı denemeli miyim ?


Sonuçta, bu kişisel bir seçim. Ancak, 16 saatlik açlıkların daha riskli unsurlarını taahhüt etmeden deneyebileceğiniz birkaç yararlı davranış var. Birincisi, farkındalığı ve bunun gıda seçimlerinizle nasıl ilişkili olduğunu daha iyi anlamaktır.Başlamak için ne zaman ve ne yiyeceğinize karar verirken bu soruları göz önünde bulundurun:

Yeterince uyuyor musun?
Gece geç saatte atıştırmayı kestiyseniz, bu tek başına daha erken yatmanıza yardımcı olabilir.

Sonuç olarak: Daha iyi bir sağlık elde etmek için çoğumuzun belirli bir süre için yiyecekleri tamamen kısıtlaması mümkün değildir.Günlük yaşamınız bağlamında, besleyici yiyecekleri yemenin kilonuzu denegelemesini bulmak en iyisidir. Aralıklı oruç tutmayı düşünüyorsanız, küçük başlayarak ve mümkün olduğunca basit tutarak onu denemenizi öneririm: Akşam yemeğinden sonra mutfağınızı kapatın, daha fazla uyku almayı hedefleyin ve yarın her zaman ki gibi bir kahvaltınızı yapın..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here