Sağlık

Diyetisyenlere Göre Saç Dökülmesine Karşı Mücadele ve Kalın, Sağlıklı Saçları Destekleyen 10 Besin

Chia tohumlarının büyülü olduğunu biliyorduk!

Kalın, sağlıklı saçlar söz konusu olduğunda, saçlarımızın görünümünü ve hissini iyileştirmeyi vaat eden tonlarca saç bakım ürünü ile kullanıyoruz. Birçoğumuz, doğru beslenmenin bu muhteşem kilit rol oynicağını beslemeye yardımcı olacak en önemli şeylerden biri olduğunu unutuyoruz. Ağırlıklı olarak bitki bazlı dengeli bir diyet, saçlarınızı, cildinizi ve tırnaklarınızı mükemmel bir şekilde tutmak için mutlaka temel besinleri almanıza yardımcı olabilir. Saç büyümesi için en iyi vitaminler ve besinler, yağsız proteinler, omega-3 yağ asitleri, yağda çözünen vitaminler, B-kompleks vitaminleri ve demiri içerir.

Öte yandan, yediklerinizin saç dökülmesi üzerinde dramatik bir etkisi olabilir.Daha bütün, gerçek ve doğal gıdalar için çok besin açısından olan işlenmiş ve paketlenmiş gıdaları değiştirmeyi düşünün. Bu işlenmiş öğelerin çoğu, ihtiyacınız olmayan katkı maddeleri ve yapay malzemelerle doludur. Ayrıca, bu işlenmiş gıdalar bağırsağa zarar verebilir. Sağlıklı bir bağırsak florasına sahip olmak, saçları, cildi ve tırnakları desteklemek için besin emilimine yardımcı olmak için gereklidir.

Yakın zamanda önemli saç dökülmesi fark ettiyseniz, ilk adımınız altta yatan bir tıbbi durumu gösterebileceğinden doktorunuza danışmaktır.Herhangi bir ek rejime başlamadan önce, her zaman önce doktorunuzla konuşmalısınız. Ek B vitaminleri belirli durumlarda yardımcı olabilirken (eksikliğe neden olan altta yatan bir durumunuz varsa), aynı zamanda laboratuvar test sonuçlarını tehlikeli şekilde değiştirmek gibi olumsuz etkilere neden olabilir. Takviyeler ayrıca genellikle vücudunuzun gerçekten kullanabileceği şeyleri aşan gereksiz biyotin sağlar. Çoğu insanın gıdada ihtiyaç duydukları tüm B vitaminlerini alabileceği göz önüne alındığında, bu takviyeleri satın almak muhtemelen sadece para kaybıdır.

Belirli yiyecekler söz konusu olduğunda, bu sağlıklı saçların tüm yıldızlarını yüklemek ve bunları en kısa sürede alışveriş sepetinize eklemek isteyeceksiniz.

SOMON

Zengin bir omega-3 yağ asitleri ve protein kaynağı olarak, somon vücudu güçlü tutmaya yardımcı olabilir. Ancak somon, saçları desteklemenin ötesinde, iltihabı azaltmak ve merkezi sinir sisteminize (yani beyninize) fayda sağlamak gibi birçok sağlık yararına sahiptir .

YUMURTA

Yumurtalar, A, D ve B12 vitaminleri gibi saç sağlığına katkıda bulunan protein ve temel besinlerle doludur. En fazla D vitamini elde etmek için yumurta sarısını karıştırdığınızdan emin olmak isteyeceksiniz. Yumurtalarda, lutein ve zeaksantinde bulunan iki spesifik karotenoid, özellikle göz, cilt ve saçta hücresel sağlığın korunmasında rol oynar.

Fıstık ve Fıstık Ezmesi

Fıstık, hem saç büyümesini teşvik ettiği hem de saç dökülmesini önlediği bilinen önemli bir biyotin kaynağıdır. Bir bardak porsiyon 9 grama kadar protein, 4 gram lif ve eşsiz bir antioksidan profili içerir.Fıstık da süper doludur, bu yüzden vejeteryan veya vegansanız sizin için idealdir

Ispanak

Ispanak , bu çok önemli B vitaminlerinden biri olan magnezyum, demir ve folat ile doludur. Gibi diğer yeşil yapraklı sebzelerde lahana da cilt ve saç için besin zengini yararlar sunar. Ayrıca, bu koyu yeşil yapraklı sebzelerdeki C vitamini, saç köklerinin hücre zarlarını korumaya ve korumaya yardımcı olur.

Chia Tohumu

Vejetaryen veya vegan omega-3 kaynağı mı arıyorsunuz? Chia tohumları bunlarla doludur, lif ve antioksidanlardan bahsetmiyoruz.

Bunlarada bakabilirsiniz


Saç Bakım hataları Düzeltmemiz gerekenler

Kilo Kaybı İçin Ne Kadar Yürüyüş Gerekir ?

En İyi Egzersiz Taytı Nasıl seçilir ?

Kabak

En sevdiğiniz balkabağının yarım fincanında sadece 83 kalori ve bir gramdan az yağ bulunur. Ayrıca, saç büyümesi ve gücü için önemli bir vitamin olan A vitamini öncüsü olan demir ve beta-karoten ile yüklüdür. Kabak ayrıca vücudunuzun hücrelerini hasardan onarmaya yardımcı olan C ve E vitaminleriyle doludur.

Avokado


Avokado asla modası geçmeyecek ve hemde iyi bir nedenle! Sağlıklı yağlarla dolu avokadolar, saç büyümesini destekleyen güçlü bir antioksidan olan E Vitamini içerir. Avokado ayrıca biyotin içerir ve birçok DIY saç maskesinde popüler bir bileşendir.

Üzüm

Diğer bitki bazlı gıdalar gibi, üzümler de hücresel hasarı azaltmaya yardımcı olabilecek antioksidan özelliklere sahip polifenolik bileşikler içerir. Üzümlerde bulunan oligomerik proantosiyanidinler (OPC) saç dökülmesinde ana faktör olan dihidrotestosteron üretimini önlemeye yardımcı olur. OPC ayrıca saç köklerinin büyümesini de uyarır. Günde bir avuç üzüm yemek, dokularınızı iltihaptan korumaya yardımcı olabilir.

Keten Tohumu

Keten tohumu, saç derisini beslemeye ve kuruluğu önlemeye yardımcı olabilecek çoklu doymamış yağ asitleri ile doludur. 
Yoğurt üzerine öğütülmüş keten tohumu serpin ve karıştırın.Akşamları yatmadan önce nefis bir lezzet sizi bekliyor.
Üç yemek kaşığı suya bir çorba kaşığı öğütülmüş keten tohumu ekleyin ve kalınlaştırmak için yaklaşık beş dakika bekletin..

Nohut, Mercimek, Fasulye ve Bezelye

Bu dördünün hepsi bakliyat, yani sebzelerin kuru, yenilebilir tohumları olarak kabul edilir. Bitki bazlı protein ve lifle doludurlar, onları süper besin yapar ve et satın almaktan daha uygun maliyetlidir. Bu ürünler ayrıca saçların sağlıklı kalmasına ve hücrelerin saç büyümesi için hayati önemde olmasına yardımcı olan B-kompleks vitaminlerinden biri olan folik asit ile doludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here