Yoga

Meditasyon ile Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınızı Geliştirmenin Yolları

Meditasyon, fiziksel ve zihinsel olarak hayatınızı iyileştirmenin basit ve ucuz bir yoludur. Daha sağlam ve sağlıklı bir birey olmanıza yardımcı olabilir. Meditasyonun faydaları arasında iyileştirilmiş iş performansı, iç çatışmaların daha kolay çözülmesi ve güçlendirilmiş bir bağışıklık sistemi sayılabilir. Bununla birlikte, bu faydalardan sadece bazıları; meditasyon yaşamınızın hemen her alanında size yardımcı olabilir.

Özellikle ne tür bir meditasyon uygulamasının size fayda sağlayabileceği de dahil olmak üzere, meditasyonun faydaları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, fiziksel ve zihinsel sağlığınızı meditasyonla nasıl geliştireceğiniz hakkındaki bu kısa kılavuzu okuyun

Meditasyon ile Fiziksel ve Zihinsel Sağlığınızı Geliştirin

Meditasyon odaklanma yeteneğinizi artırabilir
Bazı meditasyon uygulamaları odağınızı geliştirmenize yardımcı olabilir. Bu meditasyon türlerine konsantrasyon meditasyonu denir. Konsantrasyon meditasyonu tüm zihinsel enerjinizi tek bir noktaya odaklamanızı ister. Beş ile on dakika arasında süren kısa seanslarla başlamalısınız. Ardından yavaş yavaş daha uzun seanslara gidin. İlk başta, kendi düşüncelerinizin dikkatinizi dağıtmasını durdurmak zor olabilir. Ancak, biraz pratik yaparak, bir düşünceyi nasıl fark edeceğinizi ve bırakacağınızı öğreneceksiniz.

Geliştirilmiş odaklanma ve konsantrasyon, iş performansınızı artırabilir ve üretkenliği artırabilir. Ek olarak, birçok insan konsantrasyon meditasyonu yaptıktan sonra daha rahat ve hatta mutlu hissediyor. Özellikle iç çatışmaları çözme söz konusu olduğunda, problem çözme yeteneklerinizi artırabilir.

sizi daha bilinçli hale getirebilir
Artan öz-farkındalık, hem kendi hayatınızdaki hem de diğer insanların yaşamlarındaki rolünüz hakkında daha bilinçli olmanızı sağlar. Kendinizi daha nesnel görebileceğiniz bir pencere açar. Bu, ilişkilere, iş performansına ve hatta kendinizle ilişkinize fayda sağlayabilir.

Kişisel farkındalığınızı geliştirmek için farkındalık meditasyonu yapabilirsiniz. Dikkat meditasyonunda, düşünceleri kapatmak ya da dünyayı kapatmak istemiyorsunuz. Aksine, şimdiki zamana dikkat etmek istersiniz.

Farkındalık meditasyonu bir süre boyunca stres seviyelerini azaltabilir

Sağlık Psikolojisi’nde yayınlanan bir çalışma, farkındalık meditasyonunu stres hormonu olarak bilinen düşük kortizol seviyelerine bağladı.Çalışma, üç ayını bir meditasyon inziva yerinde geçiren 57 katılımcıdan oluştu. Geri çekilmeden önce ve sonra kortizol kontrol edildi. Araştırmacılar, katılımcılar geri çekilme durumundan ayrıldığında kortizol seviyelerinin düştüğünü buldular.

Stres uyku kalitenizi, yemek seçimlerinizi, kalp sağlığınızı ve hatta akne rahatsızlıklarınızı etkileyebilir. Stresi azaltan her şey kitaplarımızda iyi bir fikirdir!

Deneyin: Kilo Kaybına Dikkat

Gençler ve hamile kadınlar arasında depresyon riskini azaltır.
Gençler ve hamile kadınlar depresyon riski yüksek olan iki gruptur. Neyse ki, meditasyon yardımcı olabilir! Her ikisi de depresyon riskini azaltabilecek farkındalık meditasyonu veya meditasyon yoga yapmanızı öneririz.

Meditasyonun bu yüksek riskli gruplara çeşitli şekillerde yardımcı olabileceğine inanılmaktadır. Daha önce de belirtildiği gibi, stres seviyelerini düşürebilir ve çatışma çözümünü iyileştirebilir. Ek olarak, bazı insanlarda endişeyi azaltabilir, bu da depresyonla savaşmak veya depresyondan kurtulmak için idealdir. Meditasyon yoga da hamile kadınlar için özellikle yararlı olabilir, çünkü vücudunuzda kendinizi güçlendirilmiş ve daha fazla evde hissetmenizi sağlayabilir.

Meditasyonu rutin olarak uygularsanız, geceleri daha iyi ertelediğinizi görebilirsiniz. Meditasyon, sizi uyanık tutabilecek stresli düşünceleri nasıl kapatacağınızı öğreterek daha iyi uyumanıza yardımcı olur. Dahası, meditasyon vücudunuzda daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Meditasyon bağışıklık sisteminizi artırabilir

Bedeniniz sandığınızdan daha akıllı. İyi ve kötü düşünceler gibi iç uyaranlar da dahil olmak üzere birçok sinyali alabilir. Olumlu düşünceler ve eylemler bağışıklık sisteminizi artırabilir. Bu reaksiyon, bir egzersizden sonra veya sağlıklı bir zihniyetiniz olduğunda daha güçlüdür. Son zamanlarda yapılan araştırmalar, meditasyonun bağışıklık sisteminizin gelişmesi için gerekli alanı kapattığını bulmuştur.

Ek çalışmalar, meditasyonu, bağışıklık sistemine komuta eden beyin bölgelerindeki artmış antikorlara ve artan beyin aktivitesine bağladı. Bu yüzden soğuk algınlığı ve grip mevsiminde meditasyon yapmayı unutmayın!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here