Beslenme

Korkunç Üçlü: Kalorileri, Yağları ve Tuzları Azaltmak İçin 8 İpucu

Besleyici gıdaların doğru kombinasyonunu bulmak karmaşık olabilir. Kalorileri, sağlıksız yağları ve tuzu azaltmayı öğrenerek sağlığınızı sabote etmekten ve belinizin boyutunu sağlıksız seçeneklerle arttırmaktan kaçının. Bu biraz korkunç üçlü ile başa çıkmak için bu ipuçlarını izleyin.

Kalorileri Azaltın

Vücudunuzun hayati fonksiyonları sürdürmek için kaloriye ihtiyacı vardır, ancak bu aşırı yağlanması gerektiği anlamına gelmez. Ortalama bir kadın günde sadece yaklaşık 2.000 kalori almalıdır.

Bir Günlük Tutun:Ortalama bir günde kaç kalori tükettiğinizi bilmek ve yeme alışkanlıklarınızdaki eğilimlerinizi birkaç hafta boyunca yediğiniz ve içtiğiniz her şeyi izleyin.
Her şeyi sayın:Hesap makinesini elinizde tutun ve her gün aldığınız her kaloriyi toplamak için kullanın. Bu, kalori hedeflerinize en iyi şekilde ulaşmanıza izin verecek yiyecekleri izlemenize ve seçmenize yardımcı olacaktır. Veya akıllı telefonunuzda sizin için yapacak kullanışlı bir uygulamayı deneyin !
Gizli Kalorilere Dikkat Edin:Tek bir çörek 500 kalori alabilir! Besin etiketlerini okuyarak ve porsiyon boyutlarına dikkat ederek “gizli kalorili yiyeceklere” dikkat edin.
Düşük kalorili yiyecek alımınızı artırın.

Yağ ile mücadele

Yağ oranı yüksek gıdalar kolesterolü yükseltebilir, kilo almaya ve diyabet ve kalp hastalığı riskini artırabilir.

Doymuş Yağlardan Uzak Durun: Tereyağı gibi doymuş yağlar diyetinizi mahvetmiş olabilir ve sadece aşırı derecede ılımlı bir şekilde yenilmelidir.
Kızarmış Gıdalardan Kaçının :Kızarmış gıdalar geçici olarak bir özlemi tatmin edebilir, ancak kalorilerde çok yüksek olma eğilimindedirler ve neredeyse hiç besin değeri sunmazlar.

Tuzu kesin

Sodyum açısından zengin diyetler genellikle yüksek tansiyon ve diğer sağlık sorunlarına yol açar. Doktorlar, sağlıklı bireylerin tuz alımını her gün 2.300 mg’dan az sodyumda tuttuğunu ileri sürüyor.

İşlenmiş Gıdalardan Kaçının:İşlenmiş gıdalara genellikle aşırı sodyum yüklenir. Ayrıca, bir gıda seçeneğinin yağ veya kalorinin düşük olduğunu iddia etmesi, sodyumun da düşük olduğu anlamına gelmez. Etiketleri tekrar dikkatlice okuyun.
Soslara dikkat edin:Soslar ve soslar genellikle çok miktarda tuz içerir. Geleneksel sosunuzu piyasada bulunan lezzetli az tuzlu soslardan biriyle değiştirmeyi deneyin. Ya da kendiniz yapabileceğiniz lezzetli Limon ve Yağ sosumuzu deneyin.
Fast food besinlerden uzak durun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here