Beslenme

Kola Bağımlılığıyla Mücadele

Düzenli olarak kaç kutu, şişe veya bardak kola içiyorsunuz? Bir restorandayken birden fazla kola içiyor musunuz veya bakkal alışverişinde onları gördüğünüzde duramıyor musunuz ? Eğer öyleyse, kola bağımlısınız.

Her şeyden önce, kola içmenin sizin için kötü olmasının birkaç nedeni:

  • Diyetinize herhangi bir besin değeri eklenmez; kolanın vücudunuza sunacağı hiçbir şey yok! Sadece boş kaloridir. Düzenli kola içiyorsanız, yılda 77.300 kalori ve 43.100 mg kafein ekliyorsunuz!
  • Koladaki tuz içeriği yüksektir, bu da aşırı su ağırlığına neden olur.Diyet soda kalori içermemesine rağmen, ekstra tuz aslında belinize azaltmak yerine ekler.
  • Kola içmek kadınların osteoporoz riskini artırır !
  • Fosfat bazlı kolalar böbrek taşlarına bağlıdır .
  • Düzenli olarak kola içmek diş çürümesine, boşluklara ve diyabete yol açar.
  • Kola pahalıdır!

Bu endişe verici gerçekler bağımlılığı atmanıza yardımcı olmazsa, kendinizi tutmayı deneyin. Kola tüketiminizi izlemek için bir yiyecek günlüğü tutmak, günde ne kadar kola içtiğinizi ve onları içmenizi neyin tetiklediğini anlamanın harika bir yoludur.Günde kaç adet kola içtiğinizi kontrol altına alın.Ayrıca, su tüketiminizi de takip edin. Günlük daha az kola içmeyi deneyin.Kola aklınıza geldikçe su içmeyi deneyin.

Zamanla yavaşça, kola diyetinizden çıkarabilirsiniz ve sonuç olarak daha fazla su içtiğinizi göreceksiniz. İlk başta, zor olacak, ancak sonunda kola özleminiz tamamen azalana kadar daha kolay olacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here