Hamilelik

Hamileyken Koşma İpuçları

Hamileliğiniz sırasında aktif kalmak, sizi sağlıklı tutacak ve küçük çocuğunuzu aldıktan sonra geri dönmenize yardımcı olabilir. Hamileliğiniz boyunca koşmaya devam edebilirsiniz ve bu ipuçları, hamilelik sırasında güvende olmanıza yardımcı olacaktır!

Öncelikle, özellikle hamileyseniz, yeni bir egzersiz programına başlamadan önce daima doktorunuzla konuşmalısınız. Küçüklüğünüzü büyütürken vücudunuzda birçok değişiklik oluyor. Hamileyken koştuğunuzda, kalbinizin vücudunuza oksijen vermesi daha zordur. Bu nedenle, hızınız düşebilir ve koşma hamile kalmadan daha zor görünebilir. İyi haber, koşmanın karmaşık olmayan bir hamileliği olan herkes için güvenli olmasıdır.

 1. Hedeflerinizi düşünün.
  Zamanınızı azaltmak veya bir maraton koşmak için eğitim alıyorsanız, egzersiz planınızı yeniden değerlendirme zamanı gelmiştir. Hamileliğiniz sırasında koşma hedefleriniz, kilo verme çizgileri boyunca daha fazla düşecek, komplikasyon riskinizi azaltacak ve aktif ve hareketli kalacaktır. Haftada dört gün, 20-40 dakika orta yoğunlukta koşu için çabalayın.
 2. Yavaşlayın.
  Tüm iç değişiklikler nedeniyle vücudunuzun oksijeni hareket ettirmesi daha zordur. Ağırdan al! Tipik temponuzu yavaşlatın ve vücudunuzu dinleyin. Nefes darlığı veya yorgunluk hissederseniz, yürümeye ara verin. Vücudunuzda olan harika şeyi kendinize hatırlatın ve ona iyi bakın!
 3. Sabah erken veya akşam geç saatlerde koşun.
  Hamileyken vücudunuzun aşırı ısınması daha kolaydır. Aşırı ısınmayı önlemek için sıcaklıklardan ve günün daha sıcak zamanlarından kaçının ve koşunuza yanınızda bol su getirin.
 1. Düz yüzeylerde koşun
  İkinci üç aylık döneminize geçtikçe, ağırlık merkeziniz büyüyen karnınız nedeniyle değişmeye başlayacaktır. Koşu bandı veya palet gibi düz bir yüzeyde koşmak kayma ve düşmeleri önlemeye yardımcı olur, sizi ve bebeğinizi korur.
 2. Her koşunuzdan sonra gerdiğinizden emin olun!
  Hamilelik kadınları sırt ağrısına daha yatkındır. Sırt ağrınızı önlemek ve hafifletmek için tüm büyük kas gruplarınızı gerin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here