Hamilelik

Hamilelikte Çatlakları Önleme ve İyileştirme İpuçları

Çatlaklar sizi üzüyor olabilir. Bu konuda şüphe yok, yaş veya etnik kökene bakılmaksızın, bu çatlaklar 10 hamile kadından tahmini 9’u dahil olmak üzere birçok kadını etkilemektedir. Bu, çatlakları ve bunları nasıl önleyeceğinizi ve iyileştireceğinizi anlama rehberinizdir.

Çatlaklar nelerdir?

Çatlaklar aslında vücut yeni bir cilt oluşturabildiğinden daha hızlı büyüdüğünde ortaya çıkan bir skar türüdür.Büyüme, cildin üst tabakasının altındaki elastik liflerin kırılmasına neden olur ve bu tanıdık işareti oluşturur. Hızlı büyümenin nedenleri arasında şunlar vardır:

 • Kilo alımı
 • Gebelik
 • Hızlı cilt büyümesi

Başlangıçta, çatlaklar morumsu veya kırmızımsı görünür, ancak genellikle zamanla kaybolur. Daha açık tenli kadınlar üzerindeki işaretler tipik olarak açık pembe veya gümüş rengi bir renkte solurken, daha koyu tenli olanlar üzerindeki yara izleri çevredeki deriden daha açık bir ton haline gelebilir.

Çatlaklar neredeyse her yerde görünebilir. Göğüsler ve mide ortak sorun alanlarıdır, ancak üst kollarda, kalçalarda, uyluklarda veya popoda izler de ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Çatlak Önleme ve İyileşme İpuçları

Çatlak izi önleme mümkün olmasa da, riskimizi azaltmak için adımlar atabilir ve bu işaretlerin daha iyi iyileşmesine yardımcı olabiliriz.

 1. Sulu kalın.
  Kuru cilt elastikiyetini kaybeder, bu nedenle çatlaklar geliştirme şansını azaltmanın bir yolu gün boyunca düzenli olarak su içmektir. Sulu kalmanın bir başka yolu, greyfurt, kayısı ve karnabahar gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler yemektir.
 2. Cildi nemlendirin.
  İyi bir nemlendirici cildi iyileştirir ve nemlendirir, bu da çatlakları önlemeye yardımcı olabilir. Özellikle C vitamini içeren losyonlar kollajen üretimini uyarabilir ve cildin elastikiyetini geri kazanmasına yardımcı olabilir. Nemlendirici, cildi günde bir veya iki kez uygulayın, ideal olarak duş veya banyodan sonra cilt hala nemliyken idealdir.
 3. Besleyici bir ovmayı deneyin.
  Cildin üst tabakasının altında meydana geldiklerinden, çatlak izlerini topikal olarak tedavi etmek zor olabilir. Dahası, kahve cildi temizler, ölü hücreleri dökmesine yardımcı olur ve yenilerinin beslenmesine izin verir.
 4. Kalk ve hareket et.
  Düzenli egzersiz, kan dolaşımını teşvik eder, cilt hücrelerine daha iyi beslenme ve daha etkili detoksifikasyon sağlar, bu da cildi tonlar ve çatlakların görünümünü azaltır.
 5. Retinoid ürünler kullanmayı düşünün.
  Hamile değilseniz veya emziriyorsanız, anti-aging için kullanılanlar gibi retinoid bir ürün, hücre döngüsünü artırabilir ve kollajen büyümesini kırabilir. Tezgah üstü retinollerin çalışması, tretinoin adı verilen reçete retinoidinden daha uzun sürecektir. Vücudunuzun herhangi bir yerinde retinoid ürünler kullanmadan önce daima doktorunuza danışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here