Beslenme

Egzersiz yaptıktan sonra neden bu 7 gıdadan kaçınmalısınız?

Egzersizimiz biter bitmez bir şekilde tüm zor kazanılan kaybettiğimiz kiloları geri geliceğinden endişe duyuyor musunuz? Evet bu olabilir.. Geleneksel egzersizi bitirdikten sonra iki saat içinde yüksek proteinli, yüksek karbonhidratlı bir öğün tüketmeyi öneriyoruz Ancak, iyileşme için harika olmayan bazı yiyecekler var. Neyse ki, egzersiz yaptıktan sonra bu 7 yiyeceğin neden kaçınmanız gerektiği hakkında her şeyi biliyoruz.

İdeal olarak, antrenmanınızı 30 ila 45 dakika içinde bitirmek istersiniz.Önceden hazırlayabileceğiniz harika protein tedavileri mi arıyorsunuz? BPişirme gerekmez ve sadece minimum hazırlık süresi gerektirir.

Her şeyden önce, muhtemelen açsınız. Bu, vücudunuz kaslarınızda depolanan enerji (glikojen) tükendiğinde kaybolan besinleri yeniden vücudunuz istiyor. Egzersiz yaptıktan sonra bir şey yemenin bir başka gerçek nedeni, insülin tepkisini tetiklemektir.

Uygun egzersiz sonrası beslenme:
Kas proteini sentezini arttırın ve egzersizle ortaya çıkan kas proteini bozulmasını azaltın.
Antrenmanınızda güç sağlamak için kullanılan kas glikojenini (depolanmış enerji) yenileyin.
Kas yorgunluğunu ve ertesi gün ağrısını azaltın.

Aslında önemli olan nedir?

  • Kalori alımı
  • Makrobesin oranları


Bu, genel sağlığı iyileştirmek, enerji seviyenizi geliştirmek ve iyi estetik oluşturmak için egzersiz yapıyorsanız, önemli olan, yemeğin kesin zamanlaması ve kompozisyonundan ziyade ne kadar ve ne yediğinizdir. Bu karmaşık görünebilir, ama aslında oldukça basit.

Egzersiz yaptıktan sonra bu 7 gıdadan kaçınarak spor salonunda geçirdiğiniz zamanı en üst düzeye çıkarın. Bu yiyecekler size hiç iyi gelmemektedir.

Egzersiz yaptıktan sonra neden bu 7 gıdadan kaçınmalısınız?

Spor içecekleri

Parlak renkli “hidrasyon ve elektrolit içeren ” sprocu besinlerinden uzak durun. Genellikle yapay tatlandırıcılar veya şeker bakımından zengindir, bu içecekler sadece bir maraton için egzersiz yapıyorsanız gerçekten tavsiye edilir.

Spor sonrası kafeinden uzak durun

Kafein dehidrasyona neden olabilir. Ayrıca vücudunuzun stres hormonu seviyelerini yükseltebilir. Kortizoldeki bu artış iltihabı, kardiyovasküler sorunları ve hormonal dengesizlikleri artırabilir. Egzersizden önce kafein içmek, enerji artışı sağlamak için potansiyel olarak yararlı olabilir.

İşlenmiş enerji besinleri

Bir enerji artışına ihtiyaç duyduğunuzda, mağazadan satın alınan “protein barları” na almayı bırakın. Bu besinler aynı zamanda rafine şeker içeriği yüksektir. Bu, kısa bir enerji artışı ve ardından bir enerji çökmesi ve yanması anlamına gelir.

Spor sonrası karbonhidrat tüketimi

Karbonhidratlar, antrenman sonrası iyileşme için protein kadar önemlidir. İşlenmiş karbonhidratlardan kaçının ve baklagiller ve tam tahıllar gibi daha akıllı, karmaşık karbonhidratları seçin. Muz, elma ve kivi gibi meyveler de gerekli besin maddelerinde yoğunlaşırken karbonhidrat alımınızı artırır.

Spor sonrası tuzlu yiyecekler yemek

En iyi egzersizlerimden sonra her zaman tuz isteriz. Çünkü terlerken hem suyu hem de potasyumu kaybediyoruz. Sıcak yogadan sonra muz seçmek, susuz kalmadan ödün vermeden tuz ve potasyum seviyelerini yenilemek için daha iyi bir seçenektir.

Spor sonrası Kızarmış gıdalar

Kızarmış yiyecekler genellikle zararlı trans yağlar ve çok az gerçek besin değeri içerir. Bunun yerine yiyeceklerinizi pişirmeyi DENEYİN.

Spor sonrası Hiçbir şey yemek

Son olarak, ama belki de en önemlisi, zayıf veya odaklanmamış hissediyorsanız, vücudunuz YAKIT’a ihtiyacı olduğunu söyleyebilir. Spor seansınızdan önce yemek yemeyi unutursanız, yapabileceğiniz en kötü şey aç kalmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here