Beslenme

Egzersinizi En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Egzersinizi En Üst Düzeye Çıkarmanın 5 Yolu

Sağlıklı yaşamak için çok çabalıyorsunuz ve formda kalmak da bunun bir parçası. Ancak bazen, antrenmanınıza yüzde 100 verim alamadığınızı hissedebilirsiniz. Belki başka bir şey yapmayı tercih ettiğinizde gönülsüzce egzersiz yaparsınız, bir antrenmanı atlar ve suçlu hissedersiniz veya bir fitness programlarınızın sonra kendinizi enerjik ve güçlü hissetmezsiniz. Bir fitness rutini, zevk aldığınızda ve ona bağlı kaldığınızda başarılıdır. Öyleyse neden egzersizi bir zorluktan ziyade bir alışkanlığa dönüştürmeyelim?

 1. Aynaya bakmayın
  Spor salonunda aynasında kendilerini izlerken egzersiz yapan kadınlar daha sonra kendilerini daha kötü hissettiler, Sağlık Psikolojisi dergisinde yayınlanan bulgularından kanıtlanmıştır.Araştırmalar, aynaya bakma psikolijisi olmayanlara kıyasla kendilerini daha az sakin ve daha yorgun hissettiklerini gösteriyor.
 2. Kendi en yoğun zamanınızı seçin
  Harekete geçmek için ideal zaman hakkında çok sayıda teori var: Uyku araştırmacıları, uykuyu etkileyebileceği için akşam egzersizine karşı tavsiyede bulunurlar. Bununla birlikte, fitness psikologları, en uygun zamanda egzersiz yapmanın yani zamanınız ve enerjiniz olduğunda en iyisi olduğunu, çünkü o zaman bunu alışkanlık haline getirmenin daha olası olduğunu savunuyorlar. Bu nedenle erken kalkanlar, akşam spor yapanlara göre daha fazla vücutlarını dinlendirmeli ve kendi en yoğun egzersiz zamanlarını belirlemelidir.
 3. “Sonuçlar” için değil, sevgi için egzersiz yapın
  Hoşunuza giden bir aktivite seçin ve bu nedenle devam ettirin. Araştırmalar, fiziksel görünümlerini iyileştirmek için egzersiz yapan insanların, yapmayı sevdikleri bir şeyi yapan diğer kişiler kadar buna bağlı kalmadıklarını göstermiştir.
 4. Esnek olun
  Programınızdaki bazı beklenmedik aksaklıklar, programımınızı 60 dakikalık antrenmanınızı yapmanızı imkansız hale getirebilir. Kısa sürede, mini bir egzersiz hiç yoktan iyidir.
 5. Hormonlarınızdan yararlanın
  Avustralyalı araştırmacılar ( European Journal of Applied Physiology ), ilerleyen bölümlerinde (yumurtlamadan sonra) egzersiz yapmak, döngünüzün başında egzersiz yapmaktan daha fazla kilo kaybına neden olur. Etkinin, yağ yakımını artıran ve böylece daha fazla enerji sağlayan yükselen östrojen ve progesteron seviyeleri sayesinde olduğunu öne sürüyorlar. Yani birkaç antrenmanı kaçıracaksanız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here