Spor

Doğum Sonrası Fitness: Neden Yeni Bir Ebeveyn Olarak Egzersiz Yapmalısınız?

Yeni bir ebeveyn olmak hem baskı hem de göz korkutucu bir deneyim olabilir. Hayatınızda yepyeni bir neşe kaynağını karşılamak, zamanınızın, enerjinizin ve sevginizin büyük bir kısmını alabilir. Haftalık rutininize neden hafif egzersizler eklemeniz gerektiğinin birçok faydası vardır, çünkü ebeveynliğin ilk aşamalarından geçerken arka planda kalması anlaşılabilir bir durumdur.

Hafif egzersizin faydaları

Araştırmalar, en düşük fiziksel aktivite oranlarının küçük çocuklu kadınlarda bulunabileceğini göstermektedir. Ayrıca, yeni ebeveynlerin hepsine doğum yaptıktan sonra egzersiz yapmanın kritik öneminin anlatılmadığı ortaya çıktı. Yeni bir ebeveyn olmanın hayatınızı devralması anlaşılır olsa da, egzersiz içeren sağlıklı bir yaşam tarzı sağlamak önemlidir.

Unutulmaması gereken bir diğer büyük faktör de doğumun zamanında iyileşme süreci nedeniyle dinlenmedir. “Geri dönme” baskısından kaçınılması gerekirken, hafif egzersizin çok çeşitli sağlık ve iyileştirici faydaları olabilir ve yeni anneler bu konuda eğitilmelidir.

Hamilelik sırasında vücudunuz birçok değişikliğe uğramış olacak ve vücudunuzun iyileşmesine odaklanırken bunu zihninizde ön planda tutmak önemlidir. Egzersize doğru zamanı ve odaklanmayı vermek, yeni annelere büyük ölçüde fayda sağlayabilir.

Gücü ve güveni yeniden inşa edin

Doğum travmasından sonra egzersiz yapmanın faydaları fiziksel düzeyde çok değerli olabilir. Sadece yürümeye başlamak, doğum sonrası kas gücünüzü yeniden inşa etmeye ve vücudun sıkılaşmasına ve genel olarak kardiyovasküler zindeliği geliştirmeye yardımcı olabilir. Belki de egzersiz yapma çağrışımlarının aksine, fiziksel aktivite yapmak, enerji artırıcı özellikleri sayesinde sizi daha az yorma kabiliyetine sahiptir.

Sağlık pratisyeninize danışın

Doğum yaptıktan sonra herhangi bir egzersize başlamadan önce doktorunuza veya ebenize danışmanız şartıyla, gücü ve güveni yeniden inşa etmeye gerçekten yardımcı olabilir. Özellikle ağırlık çalışması, kas gücünü geri kazanmaya, kilo vermeyi teşvik etmeye ve kalp ve kemik sağlığını iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Egzersiz yapmanın daha bariz fiziksel faydalarının yanı sıra, fiziksel aktivite, serotonin, dopamin ve bir dizi endorfin gibi iyi hissetme hormonlarını önemli ölçüde artırır. Bu belirli hormonların güçlü seviyelerini destekleyerek, yeni annelerin hem zihinsel hem de fiziksel olarak mutlu ve sağlıklı olma olasılığı daha yüksektir; hatta bazı araştırmalar ruh halinin iyileşmesini ve hatta doğum sonrası depresyon riskinde bir azalmayı önermektedir. Sadece bu değil, aynı iyi hissetme hormonları, yeni anneler ve bebekleri arasındaki çok önemli bağı teşvik etme ve geliştirme yeteneğine de sahiptir.

Başlamanıza yardımcı olacak hafif egzersizler

  • Belirtildiği gibi, yürümek başlamak için harika bir yoldur. Araba sürmenin üzerinden yürümeyi seçmek sadece harika bir kardiyo değil, aynı zamanda yürüyüş ve bir bebek arabasını itmenin kombinasyonu, gücünüzü yeniden inşa etmenin harika bir yoludur.
  • Doğum sonrası: Denenecek etkili bir egzersiz, mide için planktır. Plank yaparken bebeğinizi önünüzde güvenli ve rahat bir konuma yerleştirebilirsiniz, bu da bağlanma süresini teşvik edebilir.
  • Bebeğiniz kendi başına oturabilecek aşamadayken, birkaç set çömelme ve bukle yapmayı deneyin. Bu özel aktivite bebeğinizle ilgilenirken yapılabilir, bunu sadece bebeğinizi dik tutarak, rahat olduğu yere kadar çömelip döndüğünüzde bebeğinizi kendinize doğru kıvırarak yapın.

Egzersiz yapmak, küçükleriniz için her zaman bir bonus olan çok cesaret verici olabilir. Tüm aileyi sağlıklı ve dengeli bir yaşam tarzına dahil etmek, egzersizi rutininize dahil etmenize kesinlikle yardımcı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here