Spor, Spor Giyim

Yeni Başlayanlar İçin Egzersiz Rehberi

Fitness yolculuğunuza yeni başlıyorsanız, oradaki bilgi zenginliği karşısında bunalmış hissediyor olabilirsiniz. Ama fazla düşünme!

Yeni başlayan biri olarak, her şeyi basit tutmak ve temel ilkelere bağlı kalmak istersiniz. En önemli fitness temellerinden bazıları yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri seçmek, gerçekten yapmak ve vücudunuzu dinlemektir.

Burada daha iyi zindelik arayışınıza başlamanıza yardımcı olacak harika pratik tavsiyeler bulacaksınız.

Egzersiz türleri
Kuvvet antrenmanı mı yoksa kardiyo mu? Hangisi daha iyi? Bu yaygın bir soru olmasına rağmen, yanlış bir seçimdir. Tamamen farklıdırlar ve tamamen farklı sonuçlar elde ederler. Her ikisi de önemlidir ve haftalık egzersiz rutininizin bir parçasını oluşturmalıdır.

Kardiyo, kardiyovasküler kondisyonunuzu geliştirir ve yağ yakmanın ve kilo vermenin ana yöntemidir.

Kuvvet antrenmanı , kaslarınızı güçlendirmek ve kas tanımını geliştirmek için kaslarınızı geliştirir ve güçlendirir. Güç için ağırlık kaldırabilir, direnç bantları kullanabilir, vücut ağırlığı egzersizleri yapabilir veya Pilates deneyebilirsiniz .

Zevk aldığınız aktiviteleri seçin, böylece antrenmanlarınız asla sıkıcı olmaz. Egzersiz yapmak bir angarya haline geliyorsa, fitness yolunuzdan önceki hareketsiz ve sağlıksız yaşam tarzınıza geri dönmeden önce sadece bir zaman meselesi olduğuna bahse girebilirsiniz. Dünyadaki en iyi egzersiz şekli, gerçekten ortaya çıkıp yapmadığınız sürece işe yaramaz!

Nerede çalışmalı
Bazı insanlar halka açık bir spor salonunda egzersiz yapmayı severken, diğerleri kendi evlerinin mahremiyetinde çalışmayı tercih eder bu kişisel bir seçimdir ve her ikisinin de artıları ve eksileri vardır.

Spor salonuna gitmek, çok çeşitli ekipman ve sınıflara erişiminiz olacağı anlamına gelir, yardım ve tavsiye sunan eğitmenler olacaktır ve spor salonuna gitmenin genellikle güzel bir sosyal yönü vardır.

Öte yandan, işe gidip gelmek zorunda olmadığınız için evde egzersiz yapmak çok daha uygundur ve istediğiniz zaman egzersiz yapabilirsiniz. Bununla birlikte, ya nispeten daha az egzersiz ekipmanı ile yetinmek zorunda kalacaksınız ya da pahalı olabilecek kendinizinkini satın alacaksınız. Yine de yeni başlayan biriyseniz, çok fazla egzersiz ekipmanına ihtiyacınız yoktur. Bir dizi dambıl, direnç bandı ve bir egzersiz matı yeterli olabilir. Sizin için en uygun seçeneği seçin.

Egzersiz formu
Ne tür bir egzersiz yaparsanız yapın, bunu doğru bir şekilde yapmalısınız. Bir egzersizi gerçekleştirme şeklinize genellikle formunuz denir. Doğru egzersiz formu, egzersizlerinizi mümkün olduğunca etkili ve verimli bir şekilde yaparken yaralanma riskinizi en aza indirmeniz anlamına gelir.

Çok fazla ağırlık kullanmak, çok fazla tekrar yapmak, yorgun olmak ya da ne yaptığınızı bilmemek kötü formda olmanıza neden olabilir. Kuvvet antrenmanı yapıyorsanız veya kardiyo antrenmanınızın süresini kısaltıyorsanız, birkaç tekrarı daha az yapmak ve kötü formda yaralanma riskinden ziyade iyi formda yapmak daha iyidir .

Kıyafetinize dikkat etmek

Etkilemek için giyinmenize gerek yokken, antrenmanınız için rahat ve doğru olan egzersiz kıyafetleri giymeniz gerekir. İdeal olarak, kıyafetleriniz kısıtlayıcı olmamalı, ancak ısınırken havalandırabilmeniz için destekleyici ve katmanlı olmalıdır.

Ayakkabı bilge, yaptığınız aktiviteye bağlıdır. Ancak genel bir kural olarak, ne kadar çok etki olursa, ayakkabılarınız o kadar destekleyici ve şok emici olmalıdır.

Antrenman öncesi atıştırmalıklar
Çoğu insan, antrenmandan önce küçük bir öğün veya atıştırmalık yerse daha iyi egzersiz yapabileceğini fark eder. Antrenman öncesi bir atıştırmanız varsa, kolayca sindirilebilir olduğundan, hızlı etkili karbonhidratlar içerdiğinden ve mümkün olduğunca sağlıklı olduğundan emin olun. Muz, egzersiz öncesi harika bir atıştırmalıktır, ancak çörek değildir.

Su tüketime dikkat etmek

Egzersiz, hem ter hem de solunan su buharı yoluyla su kaybına neden olur. Bu suyun değiştirilmesi gerekiyor; tercihen kaybolduğu gibi. Bu, antrenmanınızdan önce, sırasında ve sonrasında su içmeniz gerektiği anlamına gelir.

İdeal olarak, günde yaklaşık dört litre su ve her 30 dakikalık egzersiz için ekstra bira bardağı içmeniz gerekir. Özellikle sıcaksa veya kalın bir kazak iseniz bundan daha fazlasını tüketmek isteyebilirsiniz.

Rutininizi değiştirin
Sadece son antrenmanınız kadar formdasınız, bu nedenle daha zinde veya daha güçlü olmak istiyorsanız, bir haftadan diğerine biraz daha fazla çalışmanız ve denemeniz gerekir. Rutininizi değiştirmek, egzersiz can sıkıntısını da önleyecektir.

Burada fazladan bir temsilci, orada biraz daha fazla ağırlık – hepsi zindeliğinizi ve sağlığınızı iyileştirmeye gidiyor. Aynı antrenmanı tekrar tekrar yaparsanız, olan tek şey vücudunuzun antrenmana alışması ve zindelik geliştirmelerinizin durmasıdır. Sadece bir mil koşarsan veya 10 libre kaldırırsan, vücudunun yapabileceği tek şey bu.

Yavaş ama kademeli olarak antrenmanlarınızın zorluğunu artırın ve fitness seviyelerinizin arttığını göreceksiniz. Antrenman programınızı her altı ila sekiz haftada bir değiştirmek, bir egzersiz rutinine takılıp kalmanızı önlemelidir.

Herkesin Bilmesi Gereken Temel Fitness Terimleri
Egzersizin kendine has bir dili vardır ve sırtınızı oluşturan kasların adlarını bilmenize veya kaslarınızın nasıl çalıştığını tanımlamanıza gerek olmasa da en çok kullanılan egzersiz terimlerini ve kas adlarını bilmek faydalıdır. böylece herkesin ne hakkında konuştuğunu biliyorsun!

Yaşam tarzı seçimleri
Egzersiz yapmak, fitness denkleminin sadece bir parçasıdır. Ayrıca iyi beslenmeniz, bol bol uyumanız, stresi en aza indirmeniz, sigarayı atlamanız, alkol alımınıza dikkat etmeniz ve genellikle kendinize iyi davranmanız gerekir.

Egzersiz, yaşamı güzelleştirir, ancak sağlıksız veya riskli bir yaşam tarzı için bir yara bandı değildir. Kaç mil koşarsan koş, kötü bir yaşam tarzından kaçamazsın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here