Spor Giyim

Doğru Egzersiz Kıyafeti Nasıl Seçilir

Antrenman malzemeleri çok iyi görünüyor, daha çok bir yaşam tarzı haline geldi ve atletizm sporunu doğurdu.Ancak antrenman ekipmanı sadece harika görünmekle kalmaz, aynı zamanda antrenman performansını da artırır.

Mükemmel egzersiz kıyafetleri, egzersiz yapmaya başladığınızda unutacağınız türdendir. Giysileriniz antrenmanlarınızı rahatsız ediyorsa, antrenmanlarınız sırasında bırakmanız veya kendinizi bilinçli veya kısıtlı hissetmeniz çok daha olasıdır.

İşte spor kıyafetleri satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair bir özet.

 1. Aktiviteye Uygun
  Yaptığınız her antrenman için aynı kıyafetleri giyebilirsiniz, ancak aktiviteye uygun kıyafetler kullanırsanız bazı egzersiz türleri daha keyifli olacaktır.

Örneğin, bisiklet şortları dolguludur ve uzun bisiklet sürüşlerini çok daha konforlu hale getirebilir, ancak koşu veya grup egzersiz dersleri için mutlaka en iyi kıyafet seçimi değildir.Koşu taytı, dolguları olmadığı ve topaklanma ve sürtünmeye meyilli oldukları için bisiklet sürmek için eşit derecede uygun değildir.

Yapmak istediğiniz aktivite için özel olarak tasarlanmış kıyafetleri tercih edin ve çok daha rahat edeceksiniz. Bu “kural”, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde tartışılacak olan ayakkabılar için de geçerlidir.

 1. Konfor
  Antrenman kıyafetleri kısıtlayıcı olmamalı, aşırı ısınmayı önlemek için kolayca havalandırılmalı, giyildikten sonra “unutulabilir” olmalı ve seçtiğiniz antrenman için özel olarak tasarlanmalıdır.

Kalın dikişler, kısıtlayıcı veya dar kollar, öne eğildiğinizde yukarı çıkan bir sırt; tüm bu konfor sorunları, egzersiz deneyiminizi daha az keyifli hale getirebilir. Satın almadan önce antrenman kıyafetlerinizi deneyerek mümkün olduğunca rahat olduğundan emin olun.

 1. Özel kumaş kıyafeti
  Antrenman kıyafetleri, eski moda pamuktan, teri dışarı atan, ancak içeri yağmur yağmayan bilimsel olarak tasarlanmış sentetik elyaflara kadar çeşitli malzemelerden gelir.

Bu, cildinizin kuru ve rahat kalmasına yardımcı olur.

Pamuk ve diğer doğal lifler, doğal olarak iyi hasırlar değildir. Pamuklu giysiler, ister ter ister yağmur olsun, sünger gibi nemi emer. Pamuk ıslandığında ağırlaşır ve soğur, şeklini kaybeder ve vücudunuza yapışır. Bu, soğuk, ıslak kumaşın vücudunuzun yanında olduğu, onu soğuttuğu ve cildi tahriş ettiği anlamına gelir. Kaslar soğuduğunda kramplar da başlayabilir.

Birçok sentetik ve sözde teknik malzeme, fitillemede mükemmeldir. Koşuyor, bisiklete biniyor, yürüyüş yapıyor veya terleyeceğiniz herhangi bir egzersiz yapıyorsanız, fitil malzemeleri iyi bir seçimdir.

 1. Anti-Mikrobik
  Antrenman kıyafetlerinizi ne kadar yıkarsanız yıkayın, giyip ısınmaya başladığınızda hiç yıkanmamış gibi kokmaya başladığını hiç fark ettiniz mi?

Bu, antrenman ekipmanınız hala kirli olduğundan değil, sadece liflere hapsedilmiş ve yıkamanın kaldıramayacağı mikroplar var. Bu mikropları öldürmek için giysilerinizi beyaz şarap sirkesine batırabilirsiniz, ancak bu özellikle pratik olmadığı için anti-mikrobiyal özelliklere sahip giysiler satın almayı tercih edebilirsiniz.

Bu özel işlem görmüş giysilerin, normal yıkamayla değişmeyen hoş olmayan kokular geliştirme olasılığı çok daha düşüktür.

 1. Yüksek Görünürlük
  Geceleri dışarıda çalışıyorsanız, kıyafetleriniz sizi diğer yol kullanıcıları tarafından kolayca görünür hale getirmelidir. Bu, parlak renkler ve yansıtıcı şeritler anlamına gelir. Siyah gurur verici olabilir, ancak diğer yol kullanıcıları tarafından görünmezseniz, sonunda düzleşebilir.

Gece antrenmanlarınız için parlak yansıtıcı giysiler giyerek görünürlüğünüzü artırın.

 1. UV Koruması
  Güneş ışığında egzersiz yapıyorsanız, UV koruması sağlayan giysilerden yararlanabilirsiniz. Yirmi ila otuz dakika güneş ışığına maruz kalma, D vitamini üretimini tetiklediğinden genellikle sizin için çok iyi olarak kabul edilir.

Ancak, özellikle güneşe duyarlıysanız, güneşin çok güçlü olduğu bir yerde yaşıyorsanız, yeterince güneş alın veya uzun bir süre dışarıda kalacaksanız, kendinizi güneşten korumanız daha iyi olabilir.

Güneşten koruyucular gibi, UV koruyucu giysiler de SPF sistemi kullanılarak derecelendirilir; bu, sayı ne kadar yüksek olursa, o kadar fazla koruma sağlanacağı anlamına gelir. Tabii ki, UV koruyucu giysiler yalnızca örtülen cildi korur, bu nedenle yine de cildin açıkta kalan bölgelerine güneş kremi uygulamanız gerekir.

 1. Katmanlı Giyinin
  Dışarıda, hatta bazı durumlarda içeride egzersiz yapıyorsanız, soğuk kış aylarında bir değil iki kat egzersiz kıyafeti giymeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Özellikle soğuk aylar için bir kış sporu gardırobunuz olsa da, normal koleksiyonunuzdan katmanları birleştirmek daha uygun maliyetlidir.

Katmanlama aynı zamanda, ısınırken sıcaklığınızı düzenlemek için bir giysiyi soyabileceğiniz anlamına gelir. Katman yapacaksanız, taban katmanınızı sıkı yapın ve üstüne daha gevşek oturan giysiler giyin. Ayrıca, soğukta egzersiz yapmak için dışarı çıkıyorsanız, bir şapka ve eldiven unutmayın.

Yani, yeni antrenman kıyafetleri satın alırken aramanız gereken şey budur, ancak antrenman ekipmanınızın geri kalanını çivilemek de önemlidir.

UZMAN ANTRENMAN DONANIMI
Mükemmel oturan bir spor sutyeni ve doğru egzersiz ayakkabısı, kesinlikle doğru yapmanız gereken listenin en üstünde, temel öğelerdir. Uygun olmayan bir sutyen veya egzersiz ayakkabısı, herhangi bir antrenmanda bir anahtar atacaktır.

Spor sütyen
Günlük iç çamaşırları, egzersiz yapmanın zorluklarına dayanacak şekilde yapılmamıştır. Destekleyici olmayan iç çamaşırı rahatsızlığa, ağrıya neden olabilir ve performansı olumsuz etkileyebilir.

Araştırmalar, desteklenmeyen göğüslerin egzersiz sırasında önemli ölçüde hareket edebildiğini gösteriyor. 1 Ayrıca, büyük göğüslü kadınlarda daha yaygın olma eğiliminde olmasına rağmen, egzersiz sonrası göğüs ağrısı, göğüs ölçüsü ne olursa olsun kadınları etkileyebilir. 2 Bu nedenle, tüm kadınlar destekleyici bir sutyenden yararlanır.

Genel bir kural olarak, aktivite ne kadar yüksek olursa, göğüsler o kadar çok hareket eder, 3 ve o kadar fazla desteğe ihtiyacınız olur. Bununla birlikte, kup bedeni de gereken sutyen desteğinin seviyesini etkiler. Göğüsleriniz daha dolgunsa, yoga veya yürüyüş gibi düşük etkili egzersizler yapıyor olsanız bile orta veya yüksek destekli bir spor sutyenine ihtiyacınız olabilir.

Egzersiz için normal iç çamaşırınızı giymeyin ve bunun yerine aktiviteye uygun iç çamaşırı satın alın. Spor sütyenleri destek sağlar, zıplamayı en aza indirir ve kendinizi çok daha rahat hissetmenizi sağlar. Böylece zihninizi neyin önemli olduğu konusunda tutabilirsiniz – antrenman, koşu veya oyun.

Devamını oku: Spor sutyeni nasıl seçilir

Ayakkabı
Kaliteli egzersiz kıyafetleri uzun süre dayanabilir ve sağlığınız ve zindeliğiniz için bir yatırımdır. Ancak antrenman kıyafetlerine bir servet harcamanıza gerek yok. İndirim zamanında stok yapın, çevrimiçi pazarlıkları araştırın ve indirim mağazalarına göz atın.

Pek çok insan egzersiz yapmak için bir çift ayakkabı alır ve yaptıkları her aktivite için kullanır. Gerçekten uygun olmayan aktiviteler için kaç çift koşu ayakkabısının kullanıldığını görmeniz şaşırtıcı.

Koşu ayakkabıları şok emici olacak şekilde tasarlanmıştır. Bunun dezavantajı, bisiklete binme veya ağır ağırlık antrenmanları için harika olmamasıdır, çünkü deforme olurlar ve sizi değerli enerjinizden yoksun bırakırlar. Aynı şekilde, ağırlık çalışması için mükemmel bir şekilde uygun olan sağlam bir çift ayakkabı (halter ayakkabılarının geleneksel olarak tahta tabanları ve iyileştirme blokları vardır) koşmak için delice rahatsız edici olurdu.

Çeşitli egzersizler yapan her şeyi bilen biriyseniz, koşu ayakkabısı yerine çapraz antrenman ayakkabısı almayı düşünün.

Mümkünse, seçtiğiniz aktiviteye uygun ayakkabılar satın alın. Özel antrenman ayakkabıları performansınızı artıracak ve aynı zamanda onları tasarlandıkları şekilde kullanacağınız için daha uzun süre dayanacaktır.

Sıkıştırma aşınması
Bazı antrenman kıyafetleri, antrenmanlarınız sırasında size destek vermek için özel olarak tasarlanmıştır.

Kompresyon spor giyimi, tıp alanında kan pıhtılarının oluşumunu önlemede uzun süredir kullanılan destekleyici, fonksiyonel bir fitness giysisidir. Kompresyon giysisi, kasları sıkıştıran ve kas titreşimlerini en aza indirmek, sizi sıcak tutmak, kan ve lenf akışını artırmak için tasarlanmış Lycra tipi kumaştan yapılmıştır.

Sıkıştırma aşınmasının oldukça uzun, ancak şu ana kadar çoğunlukla kanıtlanmamış faydalar listesine sahip olduğu iddia ediliyor. Bu faydalar, daha iyi performans, daha kısa iyileşme süresi, daha az kas yorgunluğu, daha az kramp ve daha düşük yaralanma riskini içerir.

Temel bir antrenman ekipmanı olmasa da, özellikle çok sıkı çalışıyorsanız, soğuk havada egzersiz yapıyorsanız veya ağrı ve sızı çekiyorsanız ve ekstra destek arıyorsanız kompresyon giysilerinden özellikle yararlanabilirsiniz. Basınçlı spor giyim, tozluk, şort, üstler, kollar ve çoraplar dahil olmak üzere çeşitli şekillerde gelir.

Destekleyici antrenman kıyafetlerinin daha özel bir şekli, çok sert ve güçlü olduğu için sizi daha güçlü kılmak için tasarlanmış güç kaldırma destek teçhizatıdır.

Giysileriniz egzersizlerinizi rahatsız ediyorsa, bırakma olasılığınız çok daha yüksektir. Rahat, destekleyici, performansı artıran antrenman kıyafetleri seçerek bu bahaneyi kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here