Spor, Spor Giyim

Kilo Vermek İçin Yürüyüşe Nasıl Başlanır?

Hepimiz nasıl yapılacağını biliyoruz. Bunu her gün yapıyoruz. Bu nedenle, antrenmana yürürken yanlış gidebilecek pek bir şey olmadığını düşünürdünüz. Gerçeği söylemek gerekirse, yürüyüşü egzersiz programımıza dahil etmeye başladığımızda çoğumuz hata yaparız. Bir yere gitmek için yürümek, egzersiz yapmak için yürümekle aynı şey değildir.

Yürüyüş antrenmanlarınızı olabildiğince konforlu ve verimli hale getirmek için bu kullanışlı kılavuzu kullanın!

 1. Doğru ayakkabıyı seçin
  İdeal olarak bir çift yürüyüş ayakkabısına yatırım yapın. Alternatif olarak koşu ayakkabılarını tercih edebilirsiniz . Sadece orta yastıklamalı ayakkabılara gidin. Her adımda vücut ağırlıklarının 3 katı ile yere çarptıkları için bir koşucu kadar yastıklamaya ihtiyacınız yoktur, yürüyüşçüler ise vücut ağırlıklarının sadece 1,5 katı ile yere çarparlar. Ancak antrenman ayakkabılarınız ayaklarınızı koruyacak kadar destekleyici ve yastıklı olmalıdır. Yürüyüş için koşu ayakkabısı kullanmanın büyük bir dezavantajı, koşu ayakkabılarının yürüyüş ayakkabılarından daha kalın tabanlara sahip olma eğiliminde olmasıdır, bu da sizi tökezlemeye daha yatkın hale getirebilir.

Yürüyüşleriniz iyi havalarda çoğunlukla kaldırımdaysa orta sınıf bir koşu ayakkabısı yeterli olacaktır, ancak yollardan ve doğaya doğru yola çıkmak istiyorsanız, daha sağlam bir çift ayakkabıya ihtiyacınız olacaktır. İyi bir çift yürüyüş ayakkabısı uzun süre dayanmalıdır ve düzenli olarak yürümeyi düşünüyorsanız çok değerli bir yatırımdır.

 1. Kat kat Giyinin
  Yürürken ne kadar ısınabileceğinizi görmek şaşırtıcı, bu yüzden ısındıkça üzerinizi çıkarmak için katmanlar giyin veya birkaç dakika içinde tost kadar sıcak hissedeceğinizi bilerek biraz serin hissetmeye başlayın! Yürüyüş antrenmanınıza hazırsanız ve zaten sıcak hissediyorsanız, bir mil kadar sonra kaçınılmaz olarak aşırı ısınacaksınız ve çok sıcak olmak rahatsız olduğunuz ve yavaşlamanız gerekebileceği anlamına gelebilir.
 2. Hızlı Yürüyün
  Yürümek nispeten yumuşak bir egzersiz şeklidir ancak çok yavaş yürümek, egzersizlerinizden çok fazla fayda görmeyeceğiniz anlamına gelir. Bazı insanlar doğal olarak diğerlerinden daha hızlı yürüdüğü için yürüyüş antrenmanlarına belirli bir hız ayarlamak zordur, ancak saatte dört mil hedeflenmek için iyi bir hızdır. Hangi hızda yürürseniz yürüyün, antrenmanınızın etkili olması için biraz nefessiz olmalı ve sıcak hissetmelisiniz.

 1. Biçime Odaklanın
  Yürümek karmaşık bir aktivite değildir ve yine de bazı sporcular zayıf teknik kullanarak yürümeyi başarır. Burada düzgün ve dolayısıyla etkili bir şekilde yürümenizi sağlamak için bazı teknik maddeler yer almaktadır.
 • Dik durun ve kambur durmayın
 • Dümdüz ileriye bakın ve başınızı dik tutun
 • Kafanızın yüzer gazla dolduğunu ve omuzlarınızın üzerinde yüzdüğünü hayal edin.
 • Omuzlarınızı gevşek tutun, ancak hafifçe aşağı ve geriye doğru çekin
 • Kollarınızı ayaklarınızla zamanında sallayın ama yumruklarınızı sıkmayın
 • Bacaklarınızı kalçalarınızdan uzatın – geriye doğru itin ve kıçınızı kullanın!
 • Topuklarınızın üzerine inin ve ardından parmak uçlarınızın üzerinde yuvarlanın
 • Midsection’ınızı her zaman hafifçe meşgul tutun
 • Ayak seslerinizle nefesinizi düzenli, derin ve zamanında tutun
 1. Sürekli İlerleme
  Coşkunuzu frenleyin ve ilk birkaç yürüyüş antrenmanınızı kısa tutun. Çok fazla, çok erken yapmak sizi ağrılı, yorgun ve hatta yaralı bırakabilir. 15 dakika kadar yürüyerek başlayın ve sonraki her yürüyüşe birkaç dakika ekleyin.

Yürüyüşlerinizin süresini kademeli olarak artırarak, egzersizi bırakmamanızı sağlayacak şekilde aşırıya kaçmaktan kaçınırsınız. Bunun yerine işiniz bittiğinde harika hissedecek ve bir sonraki antrenmanınızı yapmak için motive olacaksınız. Her yürüyüşü daha fazlasını yapabilirmişsiniz gibi hissederek bitirin. Yapabileceğiniz için durmak, zorunda olduğunuz için durmak zorunda kalmaktan daha iyidir.

 1. Isınma + Soğuma
  Yorucu bir aktivite olmasa da, günün çoğunu oturarak geçiriyorsanız, yürümeden önce ısınmak güvenli ve etkili bir antrenman yapmanıza yardımcı olabilir. Antrenman sonrası soğuma, toparlanmaya yardımcı olur ve kaslarınızın sertleşmemesini sağlar. Yürüyüşe başlamadan önce birkaç dakikanızı ana kaslarınızı ve eklemlerinizi esneterek ve harekete geçirerek geçirin.

Yürüyüşünüze başladığınızda, yavaş başlayın ve kademeli olarak artırın. Yürüyüşünüzü tamamladığınızda aniden durmak yerine yavaşlayın. Ayrıca, tüm ana kaslarınızı tekrar gererek birkaç dakika geçirin. Bir kas gergin hissediyorsa, daha uzun süre gerin.

 1. Rotanızı Değiştirin
  Aynı rotayı defalarca izlemek sıkıcı bir yürüyüşe neden olabilir. Can sıkıntısı, egzersize bağlılığın düşmanıdır ve ne pahasına olursa olsun kaçınılması en iyisidir. Her yürüdüğünüzde aynı rotayı yapmak yerine, yeni manzaraların ve keşfedilmemiş arazilerin keyfini çıkarabilmeniz için yeni rotalar planlamayı deneyin.
 2. Yapabildiğiniz Zaman Açık Havada Yürüyün
  Koşu bandında yürümek, dışarıda yürümek kadar keyifli veya etkili değildir. İlk olarak, makine işin bir kısmını yapar ve sizi farklı yürümeye zorlar. Sonra tekrar tekrar geri dönüştürülen ve mikropları yakalamanın kolay bir yolunu sağlayan şartlandırılmış hava var.

Bir koşu bandında yürümek, doğayı, çok doğal olması gereken bir egzersiz biçiminden çıkarır – dışarıda yürümenin çok şarj olabileceği, iç mekanda egzersiz yapmanın çok fazla olmadığı yer.

Yürüyüş, formda kalmanın en erişilebilir ve basit yollarından biridir, bu nedenle makul bir şekilde yönetebildiğiniz kadar haftada 30 dakika yürümek için elinizden gelenin en iyisini yapın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here