Beslenme

Yumurta Doğanın Mükemmel Proteini

Yumurtalar, tüm esansiyel ve esansiyel olmayan amino asitleri ( kasın yapı taşları ) içerdikleri için en eksiksiz protein kaynaklarından biridir.Ayrıca sağlıklı beslenmede ve kilo kaybınızda önemli bir rol oynarlar. Kas yapımında proteinin önemi paha biçilmezdir, çünkü protein olmadan kaslarınız gelişmez. Suyun yanı sıra, protein vücudunuz için en önemli unsurlardan biridir.

Yumurta Besin Değeri


Yumurtaların inanılmaz besin değeri, enerji için çeşitli B kompleks vitaminleri ve kalsiyum, çinko ve demir gibi minerallerle birlikte yaklaşık 6 gram yüksek kaliteli protein, A vitamini, E ve K içerir. Yağ tüketiminizi izliyorsanız, bir yumurtanın beyazlarının sıfır yağ içerdiğini ve yumurta sarısının yaklaşık 5 gram yağ içerdiğini ve bunun sadece küçük bir kısmının doymuş yağ (“kötü” yağ) olduğunu bilin.Yumurtalar kolesterol içerirken, yine de dengeli bir diyetin bir parçası olarak kabul edilirler. Bununla birlikte, yakın tarihli bir çalışma, kardiyovasküler hastalık riski altındaki kişiler tarafından düzenli olarak yumurta sarısı tüketiminden kaçınılması gerektiği sonucuna varmıştır.

Yumurtalarınızı Seçme


Bu günlerde seçim yapabileceğiniz birçok yumurta türü vardır, bazıları kafessiz tavuklardan gelirken, diğerleri omega-3 yağ asitleri ile güçlendirilmiştir. Ama hangi yumurtalar en iyisidir? Serbestçe dolaşabilecekleri çiftliklerde yaşayan gezen tavuklar, yeşillik ve böcekleri içeren bir diyet yiyebilir ve bu yiyeceklerden aldıkları besinler yumurtalarında yoğunlaşır. Gezen tavukların yumurtladığı yumurtaların, normal yumurtalardan 20 kat daha fazla omega-3 yağ asidi içerdiğini keşfedilmiştir.

Yumurtalar ve Kilo Kaybı


Yumurta beyazları kilo kaybını teşvik eder, çünkü vücudunuzun onları sindirmek için büyük miktarda enerji harcamasına neden olabilir, böylece kalori yakımını iyileştirir. İkincisi, yumurtalar karbonhidratlar olmadan yenildiğinde, vücudunuzu yağ kaybını artıran bir hormon olan daha fazla glukagon üretmeye zorlarlar.

Yumurtaların Diğer Faydaları


Yumurtalar, yüksek biyoyararlı bir formda yaşa bağlı körlüğün önde gelen bir nedeni olan maküler dejenerasyonu önlemeye yardımcı olduğu gösterilen iki benzersiz antioksidan (lutein ve zeaksantin) içerir.

Sağlıklı bir kiloyu korurken kendinizi tok hissetmenize ve enerjik kalmanıza yardımcı olabilirler. Araştırmalar, gününüzün başında yumurta yemenin kalori alımını azaltmaya ve yemekler arasında atıştırmalıkların önlenmesine yardımcı olabileceğini göstermiştir.

Yumurta yemek, Pantotenik Asit ve Kolin dahil olmak üzere temel vitamin ve mineral içeriği nedeniyle kilo vermenize yardımcı olabilir.

Diyetinize yumurta eklediğinizde güçlü dişler ve kemikler oluşturmak daha kolaydır. Tek bir yumurta, kemikleri ve dişleri güçlendirmek için Fosfor, D Vitamini ve Kalsiyum içerir. Bu mineraller aynı zamanda enerji üretimi ve uygun sinir fonksiyonu, kas kasılması ve kan pıhtılaşması için birlikte çalışır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here