Sağlık

Tarçının sağlığa 4 yararı

Neyse ki, beslenme ve lezzet söz konusu olduğunda, tarçın kendi başına bir kategoride. Bu kokulu sonbahar baharatının sadece harika tadı değil, sağlığımıza sunduğu faydaları anlatmakla bitiremeyiz. Tarçın, en yüksek antioksidan seviyelerine sahiptir. Optimal faydalar elde etmek için diyetinize günde 1/4 ila 1/2 çay kaşığı eklemeyi deneyin.

Tarçının sağlığa yararları:

  • Tarçın bir besin santralidir! Lif, kalsiyum, demir, manganez ve antioksidanlarla dolu tarçının, iltihabı önlediği, kalp hastalığını azalttığı ve artrit ağrısını en aza indirdiği gösterilmiştir
  • Tarçın kan şekerini kontrol etmeye yardımcı olur. Tarçın, midenin yiyecekleri sindirme hızını yavaşlatır ve yemeklerden sonra kan şekerinde bir artış olmasını önler. Ayrıca, diyabetlilerin, hücrenin glikoz kullanma yeteneğini artırarak insüline tepki vermesine yardımcı olduğu gösterilmiştir.
  • Tarçın ruh halini olumlu etkiler ve bilinen bir beyin güçlendiricidir! Tarçın, uygun kan şekeri seviyelerini koruyabildiğinden, enerji seviyelerini iyileştirebilir ve ruh halini geliştirebilir. Sadece bir tarçın kokusunun bilişsel işlemeyi, hafıza becerilerini geliştirdiği bile gösterilmiştir. Şimdi, bu bir süper baharat diyebiliriz!
  • Tarçın çok yönlüdür! Tatlı yemeklere konulduğu halde ana yemeklerde de tarçın kullanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here