Beslenme

Yüksek Protein Diyet yapmalımıyım ? Proteinli diyetin Artıları ve Eksileri Nelerdir ?

Yüksek proteinli bir diyette kilo verebilirsiniz, ancak bazı riskler vardır.

Tüm yüksek proteinli besinlerle, yüksek proteinli diyet yapılır mı ? Bu yemek planlarının tam olarak nasıl çalıştığı ve vücudunuz için iyi olup olmadığı hakkında bilgi için bir merak var. Ayrıca, gerçekten bir kişinin zayıflamasına yardımcı olabilecek mi ?

Yüksek proteinli diyet nedir?
Kulağa oldukça hoş geliyor;Yüksek proteinli bir diyet, tipik olarak büyük miktarda proteini ve sadece az miktarda karbonhidratları vurgulayan bir beslenme planıdır.Protein, kemik, kas, kıkırdak, deri ve hatta kanın önemli bir yapı taşıdır.Protein ve kilo kaybındaki rolü uzun yıllardır incelenmiştir ve sizi daha uzun süre memnun tutmak ve iştahınızı kontrol etmeyi kolaylaştırmak açısından faydalar anlaşılmıştır.Her yüksek proteinli diyet farklıdır ve farklı kısıtlamalara sahip olabilir.

Yüksek proteinli bir diyette ne yiyebilirsiniz?
Bu diyetler tipik olarak sığır eti, kümes hayvanları, balık, süt ürünleri, peynir, yumurta, tereyağı ve yağ dahil olmak üzere tüm farklı protein ve yağ türlerine izin verir.Ekmek, makarna, meyve, nişastalı sebzeler gibi karbonhidratları besinler, hatta baklagillerde bile kısıtlanıyor.

Yüksek proteinli bir diyet kilo vermek için iyi mi?
Yüksek proteinli bir diyette kilo verebilirsiniz, ancak bir uyarı var. Yüksek proteinli diyetlerle ilgili sorun, genellikle sağlıklı karbonhidratları kısıtlamalarıdır.Karbonhidratlar vücutta su taşır, bu yüzden insanlar yüksek proteinli /düşük karbonhidratlı bir diyete başladıklarında hızlı bir şekilde kilo verme eğilimindedirler aslında sadece bir su kilo kaybederler çünkü karbonhidratları keserler.Birçok insan başlangıçtaki su ağırlığı düşüşünden sonra yavaşlama eğilimindedir. En iyi yüksek proteinli diyetler yağsız protein kaynaklarına odaklanır ve bazı sağlıklı karbonhidratlar içerir.

Yüksek proteinli bir diyet sağlıklı mıdır?
Çok fazla şey, hatta iyi bir şey bile bir sorun olabilir.Yüksek proteinli bir diyet böbreklerinize baskı yapabilir ve hatta dehidrasyona neden olabilir.Tipik olarak, ortalama bir kişi için günde vücut ağırlığının kilogramı başına yaklaşık 1 gram protein yemek idealdir.Fiziksel olarak aktifseniz, daha fazla proteine ​​ihtiyacınız olabilir. Kayıtlı bir diyetisyenle görüşmek, günlük protein ihtiyaçlarınızı anlamanıza yardımcı olabilir.

Bazı yüksek proteinli diyetler yağlı et tüketimini teşvik ettiğinden, kalp hastalığı ve diğer kronik hastalıklar riskinizi artırabilir. Balık, yumurta, fasulye ve fındık gibi yağsız protein kaynaklarını seçtiğinizden emin olun.Sebzeleri unutma ve lif ve besin değeri yüksek karbonhidratları seçmeye çalışın.

Bazı sağlıklı yüksek proteinli atıştırmalıklar nelerdir?
Özellikle hareket halindeyken badem, haşlanmış yumurta ve fıstık ezmesi de dahil olmak üzere birçok seçenek var.

Yüksek proteinli diyet genellikle zayıflamanıza yardımcı olsada dengeli beslenme zayıflamak daha sağlıklıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here