Beslenme

Uzmanlara Göre Her Gün Ne Kadar Su İçmelisiniz

Kilonuza göre ne kadar suya ihtiyacınız olduğunu hesaplamak için bu kolay formülü kullanın.

Sağlığınız söz konusu olduğunda su en az kullanılan araçtır.Cildi nemlendirmekten baş ağrısına yardımcı olmaktan size enerji vermeye kadar, her gün yeterli miktarda su(H2O) içmek büyük bir şekilde ödeme yapabilir.

Doğru su tüketimi sadece uyanık ve enerjik kalmamızı sağlamak için değil, aynı zamanda vücudumuzda her şeyin işleyişini sürdürmek için de önemlidir.Çoğumuz günde 8-10 bardak su içmeliyiz.

Evet, sağlığınız için yeterli su içmek çok önemlidir. Ne kadar yeterli? Her kişinin ihtiyacı su miktarı birkaç farklı faktöre bağlıdır.Kendi özel ihtiyaçlarınıza göre her gün ne kadar su içmeniz gerektiğini hesaplamak için okumaya devam edin.

Bir kadın ne kadar su içmelidir?

Kadınlar genellikle günde yaklaşık 9 bardak sıvı içmeli, erkekler ise 12 bardak su içmelidir.

Aslında, günlük olarak tüketilen kalori başına mililitreyi belirleyen bir denkleme dayanıyor, ancak günde çok daha az veya daha az yiyor olsanız bile, 2 litre= 2000 mililitre yapar.Ancak hesaplamalara takılmayın.

Kilonuza göre ne kadar su içmelisiniz?
Vücut ağırlığınıza göre içmeniz gereken kesin miktarı belirlemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

  • Kilonuzu ölçün ve 2,2’ye bölün.
  • Yaşınıza bağlı olarak bu sayıyı çarpın: 30 yaşından küçükseniz, 40 ile çarpın. 30-55 arasındaysanız, 35 ile çarpın. 55 yaşından büyükseniz, 30 ile çarpın.
  • Bu toplamı 28 e bölün.
  • Toplamınız, her gün kaç ons su içmenizdir. Sonucunuzu bardaklarda görmek için ise bu sayıyı 8’e bölün.

Aktivite seviyenize göre ne kadar su içmelisiniz?

Düzenli olarak çalışan herkes hareketsiz olandan daha fazla su içmelidir.Sıvı alımınızı egzersiz programınıza uyacak şekilde yükseltmemek de hoş olmayan sonuçlara yol açabilir.

Az su tüketimi, biraz uyuşuk hissetmekten düşmeye başlayan kan basıncına kadar bir dizi farklı yan etkilerle baş başa kalabilirsiniz.Herkesin ter oranı farklı olsa da, yaptığınız her 45 ila 60 dakikalık egzersiz için, en azından 40 ons (5 bardak su) içmeniz gerekir muhtemelen bazılarınız için şaşırtıcı derecede yüksek görünecek bir sayıdır.

Günde litre olarak ne kadar su içmelisiniz?

Çok fazla su içmek şart değil.Kaç kalori tükettiğinize bağlı olarak su tüketiminizi gerçekleştirmelisiniz.

Aşırı susama yaşıyorsanız (kan şekeri anormalliklerini gösterebilir) veya çok fazla içtiğinizden endişe duyuyorsanız, doktorunuza danışın.Çeşitli hastalıklar ve ilaçlar hidrasyon ihtiyacınızı etkileyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here