Beslenme

Karnabahar Sağlıklı mı? Bilmeniz Gereken Tüm Besin Değerleri ve Faydaları

Karnabahar mevsiminde, her şeyi yapabilirsiniz! Ciddi olarak, bu turpgiller, diğer daha az besleyici, yüksek karbonhidratlı gıdalar için çok yönlü bir takastır. Hafif lezzeti ve yıldız besinsel faydaları karnabaharı mükemmel sebzeye dönüştürdü.

Karnabahar Beslenme Değeri ve İstatistikleri

Porsiyon Boyutu: 99 g değerleri

  • 25 kalori
  • 0g toplam yağ
  • 30mg sodyum
  • 5g toplam karbonhidrat
  • 2g diyet lifi
  • 2g şeker
  • % 100 C vitamini
  • % 8 potasyum
  • % 2 kalsiyum
  • % 2 demir


Karnabaharın Faydaları
Düz beyaz rengine rağmen, karnabahar vitamin bakımından zengindir ve çeşitli fitokimyasallar ve antioksidanlarla doludur.

Enflamasyon riskinizi azaltma: Karnabahardaki antioksidanlar, hücrelerin hasar görmesini ve kronik hastalıklara yol açan oksidatif stresden korunmasına yardımcı olur. Araştırmalar ayrıca karnabahar gibi turpgillerden sebze alımı ile çeşitli kronik hastalıkların riskleri arasında ters bir ilişki olduğunu göstermiştir.
Kanser riskinizi azaltma: Tek başına hiçbir gıda, tümör büyümesini önleme veya buna neden olma ile bağlantılı olmasa da, karnabahar, anormal hücre gelişimini engellemeye yardımcı olan sülforafan adı verilen bir bileşik içerir. Bununla birlikte, genel olarak çok turlu sebzeler yemek , her türlü kronik hastalık riskini azaltabilir.Brokoli, lahana, Çin lahanası, karnabahar, Brüksel lahanası ve lahana, tabağınızı doldurmak için mükemmel seçeneklerdir.
Kan basıncınızı düzenlemenize yardımcı olur.Karnabahardaki bileşik olan sülforafan, araştırmadaki kan basıncını düşüren faydalarla da bağlantılıdır.Ek olarak, araştırmalar turpgiller sebzelerin kalbi koruma ve kalp hastalıklarından korunmada faydalarını da önerdi.
Kemiklerinizi korumak : Karnabahar, hem kemik mineral yoğunluğu hem de kan pıhtılaşması için gerekli olan K vitamininde bol miktarda bulunur.
Bağışıklığınızı arttırmak: Sadece bir porsiyon karnabahar, C vitamini için günlük %100 değer içerir, bu da bağışıklığı desteklemeye yardımcı olabilir ve vücuttaki DNA onarımını destekler. C vitamini ayrıca vücudunuzun enfeksiyondan korunmasına yardımcı olabilir ve hatta hastalıklarla savaşmak için antikor oluşumunu uyarabilir.


Karnabahar kilo vermenize yardımcı olabilir mi?
Karnabaharın düşük kalorili içeriği göz önüne alındığında, kilo vermeye çalışanlar için mükemmel bir seçimdir. Karnabahar seçerken kalori ve karbonhidratları önemli ölçüde azaltabilir, aynı zamanda tok olmanıza yardımcı olacak ekstra lif ekleyebilirsiniz. Ayrıca, karnabaharın %90’ından fazlası vücudu nemlendirmeye yardımcı olabilecek sudan oluşur. Lezzet profilini geliştirmek için genellikle ekstra sodyum, doymuş yağ ve / veya şekere sahip oldukları için, bu karnabahar takas gıdalarının bazılarındaki etiketi okuduğunuzdan emin olun.

Karbonhidratlarda karnabahar yüksek mi?
Karnabahar, tüm sebzeler gibi bir karbonhidrattır. Bununla birlikte, çok miktarda lif ve düşük miktarda doğal olarak oluşan şeker içeren nişastalı olmayan karmaşık bir türdür. Bir bardak, karbonhidratın yaklaşık altıda birini aynı miktarda pişmiş makarna veya pilav içerir, bu da şeker hastaları veya kan şekerini izleyen herkes için mükemmel bir seçenek haline getirir. Unutmayın: Tüm karbonhidratlar eşit besin değeri yoktur.

Karnabaharı nasıl pişirebilir ve hazırlayabilirim?
Çoğu pişirme yöntemi, kaynatma haricinde karnabaharın tüm besinlerini korur, bu da içeriği biraz azaltır. Ne olursa olsun kavurmaktan daha iyidir, çünkü kaynatma biraz yumuşak olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here