Sağlık

Emzirme Sütyeni Önerileri – Mükemmel Uyumu Bulun

Hamilelik sırasında sizin için en iyi sütyen boyutunu seçmek her zaman zordur ve bu, meme büyüklüğündeki değişiklikler ve dalgalanma deneyimleri nedeniyle bir emzirme sütyeni seçerken özellikle sorunlu olabilir.Her kadın farklı olsa da; Emzirme sütyen nasıl seçilir kılavuzumuz, mükemmel uyumu bulmanıza yardımcı olmak için en sık sorulan soruları yanıtlar.

HAMİLELİK SÜTYENİ NE ZAMAN ALMALIYIM?

Hamileliğinizin çok daha erken bir döneminde farklı bir kesime ihtiyaç duyduğunuzu fark etseniz de, çoğu kadın üçüncü trimesterde bir emzirme sütyeni satın alır. Emzirme sütyenine geçiş için en iyi zaman, hamilelik öncesi sütyeninizin artık rahat hissetmediği veya doğru şekilde oturmadığı zamandır.

HAMİLELİK SÜTYENİ HANGİ BEDEN ALMALIYIM?

Göğüs boyutu hamilelik boyunca dalgalandığından, hamilelik ve emzirme döneminde rahatça uyacak bir sütyen bulmak zor olabilir. Sütyen bedeninizi hesaplamanın en iyi yolunun, ölçünüzü 26. haftada almanız ve sütyen bedeninize 1 ek fincan boyutu ve 1 ek bant boyutu eklemeniz (örn.) 26 haftada ölçümünüz 34C ise, büyük olasılıkla uygun olursunuz. 3. ve 4. trimesterinize girerken 36D’ye. Aşağıdaki Sütyen Hesaplayıcı ile bedeninizi öğrenin.

Sütyen boyutu öğrenmek için tıklayınız

SÜTYEN BOYUTUMU NASIL ÖLÇERİM?

Şu anda en rahat hissettiğiniz sütyeni giyin (sütyenin dolgulu veya kısıtlayıcı olmadığından emin olun). Nefes almanızı ve midenizi gevşetmenizi sağlamak için dik durun. Ölçüm bandını sırtınıza düz bir şekilde yerleştirin ve göğüs kafesinin etrafına göğüsünüzün altına sarın. Bandın gergin ve olabildiğince düz olduğundan emin olun.Bandı göğsünüzün en dolu kısmına ve sırtınızın etrafına sararak bandı oldukça düz tutarak bu kez ikinci bir ölçüm yapın, bandı göğüsleriniz arasındaki alana sardığınızdan emin olun.

Sütyen modelleri

BENİM İÇİN EN İYİ HAMİLELİK SÜTYENİ NASIL SEÇİLİR?

Emzirme sütyeni, değişen vücut şekline uyum sağlamak için özel olarak tasarlanmıştır. Esnek kumaşları ve çoklu kanca ve göz bağlantıları, hamilelik ve emzirme sırasında yaşanan boyut dalgalanmalarını destekleyecek ve barındıracaktır. Hepiniz için en iyi sütyeni seçmek tercihe bağlıdır.

HAMİLELİKTE SÜTYEN BOYUTUNDA NE DEĞİŞİKLİKLER YAPACAĞIM?

Ortalama olarak hamile kadınlar, hamilelik sırasında göğüslerinde aşağıdaki değişiklikleri yaşayacaktır; 

  • Gebelikte
  • Hamilelik öncesi bedeninizden 1-2 fincan boyutu 1-2 bant boyutu artırın. 
  • Doğum Sonrası / Hamilelik
  • Hamile bedeninizden daha fazla fincan boyutu artışı. 
  • 8+ Hafta Hemşirelik
  • – Bant boyutu genellikle hamilelik öncesi bedeninize göre azalacak, fincan boyutu hamilelik öncesi bedeninizden 1 beden büyük olacaktır.

HEMŞİRELİK SÜTYENİMİN DOĞRU TAKILDIĞINI NASIL ANLATABİLİRİM?

Bir emzirme sütyeni satın aldığınızda, sizi orta kancalara oturtmalı ve kayış ayarlayıcıları, hamilelik sırasında daha gevşek yeniden konumlandırmaya izin verecek kadar yeniden konumlandırılabilecek yeterli alana sahip olmalı ve emzirme süresince bant boyutunuz küçüldükçe sıkılaşmalıdır. Sütyeninizin bandının altında iki parmağınızı gezdirebilmeli ve eliniz fincanın içine sığabilmeli ve dolgu için yeterli alana sahip olmanızı sağlamalıdır. Emzirme sütyenini kollarınızı başınızın üzerine kaldırmayı denediğinizde, bant arkada kıvrılırsa ve fincanlar göğüsünüzün üzerinde yükselirse, daha büyük bir bant boyutu değiştirmeyi düşünmelisiniz. Göğsünüz sütyenin bardaklarının üzerine dökülüyorsa, büyük olasılıkla daha büyük bir sütyen ve bant boyutunda değiştirmeniz gerekecektir.

EMZİRME SÜTYENİYLE UYUYABİLİR MİYİM?

Evet! Emzirirken 24 saat sütyen giymenin sağlık riski yoktur ve beslenmenin ilk birkaç ayında geceleri sütyen giymenin çok önemli olduğunu fark edebilirsiniz. Bir uyku sütyeni seçerken daha kalın kayışlar ve elastik göğüs altı paneli tercih edin, daha geniş kaplar da göğüs pedlerinin yerinde tutulmasına yardımcı olacaktır.

EMZİRİRKEN KABLOLU SÜTYEN GİYMEK GÜVENLİ Mİ?

Balenli bir sütyen takmak istiyorsanız, emzirmeye özel bir balenli sütyen satın aldığınızdan emin olun. Bunlar tipik olarak, genellikle bambu benzeri malzemelerden yapılmış daha yumuşak ve esnek destek tellerine sahiptir. Emzirmeye özel olmayan balenli sütyenler çok rahatsız edici olabilir ve bazı durumlarda Mastitsis’e yol açabilir. Balenli emzirme sütyeninde uyumak tavsiye edilmez.

PAMUK ASTARLI SÜTYENİN FAYDALARI NELERDİR?

Pamuk astarlı sütyenler genellikle daha pratik ve rahattır. Pamuk, sütyeninizde biriken nem miktarını azaltmanın yanı sıra göğüs ve meme ucu tahrişini yatıştırmaya ve önlemeye yardımcı olur. Pamuk ayrıca sıcaklığınızı düzenlemeye yardımcı olur ve çamaşır makinesi dostudur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here