Pilates

Hamilelikte Pilates Yapmanız İçin 5 Neden

Hamilelik ve doğum, bir kadının hayatındaki en güzel ve güçlendirici zamanlardan biri olabilir, ancak aynı zamanda vücudunuz için korkutucu ve zor olabilir, bu nedenle kendinizi zihinsel ve fiziksel olarak elinizden geldiğince hazırlamanız önemlidir. Kadınlar sadece doğumdan endişe duymazlar, aynı zamanda vücutlarının doğumdan sonra bırakılma durumu ve meydana gelen herhangi bir “bebek ağırlığı” için de endişelenirler. Pek çok kadının genellikle düşünmeyi başaramadığı şey, doğuma hazırlanırken çekirdek güçlerini ve pelvik taban kaslarını oluşturmaktır; bu, eğer iyi durumda olursa, hamilelik öncesi durumuna çok daha hızlı dönecektir.

Normal Pilates hamilelik sırasında nasıl yardımcı olabilir?

Pilates mide, sırt ve pelvik taban kaslarınızı diğer eklemleri zorlamadan hedeflediğinden, hamilelik sırasında ve sonrasında sorun olabilecek kasları güvenli bir şekilde hedefler. Hamilelik sırasında düzenli olarak pilates yapmak annelere şu konularda yardımcı olacaktır:

Pilates pelvik taban kaslarını güçlendirir

Bu, bebek büyüdükçe rahim, mesane ve bağırsakları desteklemenize ve doğumdan sonra her şeyi sıkı tutmanıza yardımcı olacak, güldüğünüzde veya öksürdüğünüzde küçük süprizleri önlenmesine yardımcı olacaktır.

Pilates mide kaslarını güçlendirir

Egzersiz, vücudun büyüyen bebeğin ağırlığına uyum sağlamasına yardımcı olur, ayrıca doğum için karın kaslarını güçlendirir ve iyileşme süresini hızlandırır.

Pilates, herhangi bir sırt ağrısını azaltmaya yardımcı olur

Pilates, derin karın kaslarını güçlendirerek pelvis ve sırtın stabilize edilmesine yardımcı olabilir.

Pilates, bebeği doğum için doğru pozisyona getirmeye yardımcı olur

Eller ve dizler üzerinde egzersiz yaparak, sırt ve pelvisten herhangi bir gerginlik serbest bırakılır ve bebeğe doğum için ayarlaması gereken alan sağlanır.

Pilates, kontrollü nefes alma ve rahatlama alıştırması yapmanın bir yoludur

Bu, bir bebeği doğurmak için gereken zihinsel gücü oluşturmanın yanı sıra daha sakin bir atmosfer sağlamanın anahtarıdır.

Doğum öncesi ve doğum sonrası Pilates, zihinsel farkındalık uygularken gücü ve esnekliği geliştirme yeteneği nedeniyle giderek daha popüler hale geliyor.

Stott Reformer nedir?

Stott Reformer, Pilates’in Stott varyasyonunu yapmak için kullanılan bir araçtır. Stott Pilates, geleneksel Pilates gibi düz bir omurga yerine egzersiz sırasında omurganın doğal eğrisini koruma uygulamasında benzersizdir. Geleneksel Pilates her zaman güçlü bir omurga için sırtınızı düz tutmaya ve karın kaslarını sıkılaştırmaya odaklanmıştır, ancak Stott Pilates’in eğimli bir omurgaya odaklanması, egzersiz sırasında vücut için en çok şok emici ve en güçlü pozisyonu sağlar, bu özellikle hamilelik sırasında faydalıdır. Stott Reformer’ın kullanımı, hamile kadınların egzersiz yaparken desteklenmelerini ve rahat etmelerini sağlar. Stott Pilates nefes alma, baş ve servikal omurga yerleştirme, pelvik yerleştirme, skapular hareket ve kaburga kasası yerleştirmeye odaklanır.

Doğum Öncesi Kadınlar için Stott Pilates

Stott Pilates nefes almaya ve pelvik uyuma odaklandığından, doğuma yaklaşan kadınlar için çok faydalı olabilir. Düzgün bir şekilde hizalanmış bir pelvis, doğumun çok daha sorunsuz geçmesini sağlar ve pelvik güç ve hizalanma da hamilelik sırasında değişen ve değişen vücutla çok daha kolay başa çıkacaktır.

Stott Pilates’in farkındalığa odaklanması aynı zamanda kadınları bir egzersiz rahatsız edici olduğunda tutarlı bir şekilde nefes almaya yönlendirir. Bu, hamilelik sırasında kadınlar için büyük bir psikolojik faydadır, çünkü doğum sırasında güven ve odaklanma için gerekli olan içsel güçlerini oluştururlar.

Doğumdan Sonra Stott Pilates

Vajinal doğum yapmış kadınların çoğu, doğum yaptıktan dört ila altı hafta sonra egzersize dönebilir ancak, kadınlar bunu yapmadan önce bir doktordan izin almak önemlidir. Kadınlar hamilelik sırasında aktif olmaya devam ettiyse veya doğum öncesi Stott Pilates uyguladıysa, bu geçiş önemli ölçüde daha az şiddetli olacaktır.

Postnatal Stott Pilates, karın ve oblik kasların yanı sıra pelvik taban stabilitesini yeniden sağlamaya güçlü bir şekilde odaklanır. Genel olarak, kadınlar pelvik tabanını ne kadar erken güçlendirmeye başlarsa o kadar iyidir, çünkü bu onların daha sert karın işlerine ilerlemelerini ve daha kısa sürede tekrar harika görünmelerini ve hissetmelerini sağlar.

Doğum sonrası Stott Pilates, kadınları kendilerine zaman ayırmaya ve bedenlerinin kontrolünü ele geçirmeye zorlayarak sağlıklı bir şekilde özgüven kazanmaya zorladığı için bebek sahibi olduktan sonra zihinsel güç için de büyük ölçüde faydalıdır. Meditatif faydaları aynı zamanda ruh sağlığını iyileştirir ve duyguları olumlu yönde yönlendirir.

Son olarak, prenatal ve postnatal Pilates dersleri, kadınların diğer yakın zamanda ve yeni annelerle tanışması için harika bir yoldur ve bu, hamilelik ve anneliğe başlarken çok faydalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here