Sağlık, Spor

Egzersize Nasıl Başlanır?

Son zamanlarda hareketsiz kaldıysanız, bir egzersiz molası verdiyseniz veya hiç egzersiz yapmadıysanız, yeni bir egzersiz programına ilk önce ayak atlamak çok cazip gelebilir. Muhtemelen heveslisiniz ve mümkün olduğunca hızlı bir şekilde forma girmek/geri dönmek istiyorsunuz. Bu coşku seviyesi takdire şayan olsa da, yeni bir egzersiz programına böylesine hızlı ve tam bir şekilde dalmak, istenmeyen ağrı ve sızılara, hastalıklara ve hatta ciddi yaralanmalara yol açabilir.

Mümkün olan en olumlu egzersiz deneyimine sahip olacağınızdan emin olmak için yeni bir programa başlamadan önce bu ipuçlarını izleyin.

 1. Doktorunuzla Kontrol Edin
  Herhangi bir yeni fitness rejimine başlamadan önce doktorunuzla görüşmeyi ayarlamalısınız. Zinde ve sağlıklıysanız, başlamak için iyi olmalısınız. Bununla birlikte, önce doktorunuzu görmenizin şiddetle tavsiye edildiği bazı durumlar vardır.

Tıbbi bir durumunuz varsa, hareketsiz kaldıysanız veya başka herhangi bir şekilde yüzde 100 sağlıklı değilseniz, yeni egzersiz programınıza başlamadan önce doktorunuza gitmeli ve görmelisiniz.

Özellikle önceden var olan herhangi bir tıbbi durumunuz varsa veya ilaç kullanıyorsanız, fitness rejimine uyacak kadar sağlıklı ve formda olduğunuzdan ve kendinizi herhangi bir tehlikeye atmadığınızdan emin olmalısınız.

Bu, egzersiz yapamayacağınız anlamına gelmez, sadece bir doktorun önce sizi kontrol etmesi gerektiği anlamına gelir. Doktor ya sizi hemen temizleyecek, önce ilaçlarınızı karıştıracak, belki bazı kan testleri isteyecek ya da egzersiz programınızı ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanızı önerecektir (örneğin, biraz daha kolay almanızı, farklı bir aktivite seçmenizi önerir).

Bazı durumlarda, belirli koşullar belirli etkinlikleri hariç tutar. Örneğin, çok ağır halter, yüksek tansiyonu olan kişiler için güvenli değildir ve yüksek darbe egzersizleri osteoporozlu kişiler için uygun değildir. Doktorunuza en iyi egzersiz programını seçmenize yardımcı olabilmesi için fitness hedeflerinizden bahsedin.

 1. Hazır Olun
  Takip edeceğiniz egzersiz programı ne olursa olsun, biraz araştırma yaptığınızdan emin olun, böylece ortaya çıkıp başlamadan önce tam olarak neyin dahil olduğunu bilirsiniz. Eğitmenle konuşun, bazı videoları izleyin, diğer katılımcılarla konuşun veya gidip programı kendiniz izleyin.
 2. Temel Ekipman ve Fitness Kıyafetleri
  Yapacağınız antrenman için gerekli tüm ekipman ve giysilere sahip olduğunuzdan emin olun. Ancak en pahalı şeyleri satın almanıza gerek yok gerekli araştırmayı yapmış olsanız bile, başladığınız antrenmandan gerçekten zevk alamayabilirsiniz. Madde, stilin önüne geçer.Bu nedenle, giysilerinizin destekleyici ve rahat olduğundan ve ayakkabılarınızın seçtiğiniz aktivite için doğru olduğundan emin olun.
 3. Yavaş Başlayın ve Kararlı Olun
  Tüm hazırlıklardan sonra, muhtemelen biraz midenizi bulandırıyorsunuz ve egzersiz yapmaya hazırsınız; Aferin! Bununla birlikte, coşkunuzun sizden kaçmasına izin verirseniz, kendinizi aşırı yorabilirsiniz, bu da en iyi ihtimalle sizi çok ağrılı kaslara ve daha da kötüsü bir yaralanmaya neden olabilir.

Başlamak için, yeni antrenmanlarınızı enerjinizin bir kısmını geri tuttuğunuz gibi hissederek bitirdiğinizden emin olun.

Yavaş ve kolay başlamak, antrenman yoğunluğunu artırmak, bir sonraki hafta, ondan sonraki hafta vb. açısından gidecek bir yeriniz olduğu anlamına gelir. Yüzde 100’e çok erken gitmek, ilerleme için çok az yer bırakır. Bu yavaş git yaklaşımı, işten çıkarıldıktan sonra egzersize geri dönenler için en zor olanıdır beyin hatırlar ama vücut çabucak unutur!

 1. Vücudunuzu Dinleyin
  Yeni bir egzersiz programı vücudunuz için zor olabilir siz kolaya kaçmış olsanız bile. Ağrıyan kaslar, ağrılı eklemler ve yorgunluk neredeyse kaçınılmazdır.

Vücudunuzu dinleyin ve aşırıya kaçtığınızı veya seçtiğiniz aktivitenin uygun olmadığını gösterebilecek olağandışı semptomlar için kendinizi izleyin.

 1. Egzersiz Beslenmesi
  İlerlemiş olmadıkça, aç karnına egzersiz yapmayın. Amacınız kilo vermek , ancak egzersiz yapmadan önce yakıt doldurmayı atlamayın. Antrenmandan yaklaşık 30 dakika önce küçük bir atıştırmalık yediğinizden emin olun. Ayrıca genel kalori kısıtlamanızın makul olduğundan emin olun . Çok düşük kalorili diyetler yok (1200 kalorinin altında). Başarılı bir şekilde egzersiz yapmanıza izin vermek ve vücudunuzun etkili bir şekilde iyileşmesi ve sağlığın bozulmasını önlemek için vücudunuza yeterli enerjiyi vermeniz gerekir.

Vücudunuzun dinlenmek, iyileşmek ve iyileşmek için zamana ihtiyacı olduğundan tavsiye edilmeyen her gün egzersiz yapmıyorsanız, kalori alımınızı egzersiz yaptığınız günler ile dinlendiğiniz günler arasında değiştirin – eğer hedefiniz kilo vermekse. Egzersiz yaptığınız günlerde biraz daha fazla, dinlendiğiniz günlerde daha az yiyin. Bu, kalori kısıtlamanızı (diyet) korurken vücudunuzun çalışması için ihtiyaç duyduğu enerjiyi almasını sağlayacaktır.

 1. Alışkanlık Yapın
  Birkaç hafta sonra, yeni egzersiz programınızın yeniliği azalmaya başlayabilir. Artık tehlike bölgesindesiniz – egzersize tam olarak bağımlı değilsiniz ve artık egzersizin yeniliğinden zevk almıyorsunuz. Birçok insanın egzersiz yolculuklarının ani ve zamansız bir şekilde sona erdiği yer burasıdır.

Başka bir egzersiz bırakma haline gelme. Bunun yerine, motivasyonunuzu yeniden alevlendirmenin yollarını arayın ve zindelik ve sağlığa giden düz ve dar yolda kalın.

Bir antrenman arkadaşı bulun, bir sınıfa katılın, bazı hedefler belirleyin, motive olmanıza yardımcı olması için biraz fitness teknolojisi kullanın… eski bir egzersizci olmaktan kaçınmak için ne gerekiyorsa yapın. Sonuç olarak, bu sizin seçiminiz – fitness veya şişmanlık; güç veya zayıflık – doğru seçimi yaptığınızdan emin olun!

Formda kalmak ve formda kalmak son derece ödüllendirici. Evet, bazen zor olabilir ama getirisi buna değer. Daha fazla enerjiniz olacak, daha sağlıklı hissedecek ve daha sağlıklı görüneceksiniz, daha fazla dayanıklılığa sahip olacaksınız, hayata daha olumlu bir bakış açısı geliştireceksiniz, daha az sıklıkta hasta olacaksınız, daha az stres yaşayacaksınız ve potansiyel olarak hayatınıza yıllar ekleyeceksiniz. 1000 millik bir yolculuk tek bir adımla başlar, bu yüzden ilk birkaç adımı saydığınızdan emin olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here