Sağlık

Karın Bölgesi Yağı Nasıl Kaybedilir ?

Karın bölgesindeki yağ fazlalığı hem erkek hem de kadınların ortak sorunudur. Ne yazık ki, yaşlandıkça yönetimi kolaylaşan bir sorun değil. 30 yaşından sonra kas kaybetmeye başlıyoruz ve daha az hareket ettiğimiz için yağ alıyoruz. Böylece göbek yağını kaybetmek giderek daha zor hale geliyor.

 1. Göbek Yağlarının Nedenleri
  Düzenli olarak aşırı yemek yemek, yani yaktığınızdan daha fazla kalori tüketmek, genel olarak vücut yağında ve özel olarak karın yağında artışa yol açacaktır. Bununla birlikte, göbek çevresinde kilo alımına neden olabilecek başka nedenler de vardır.

Göbek yağını etkileyebilecek faktörler arasında cinsiyet, genetik, hormonlar, vücut şekli, yaşam tarzı ve belirli gıdalar bulunur. Göbek yağını kaybetmek için etkili bir plan, neden istediğinizden daha fazla göbek yağı taşıdığınızın nedenlerini ele almalıdır.

 1. En İyi Egzersizler
  Mideyi hedef alan egzersizler, göbek yağını kaybetmenize yardımcı olmak için yeterli değildir. Mekikler, mekikler ve karın egzersizleri göbek yağını yakmaz. Crunch gibi egzersizler göbek yağını değil, göbek kasını (yani karın kaslarını) hedef alır. Kaslarınızı büyütecekler, ki bu harika ama yağ yakmaz. Ancak, bir kez kilo verdiğinizde, bu egzersizler işe yarayacaktır.

Kardiyovasküler egzersiz, daha fazla kalori açığı oluşturmanıza ve kilo vermenize yardımcı olacaktır. Araştırmalar, yüksek yoğunluklu interval antrenmanın göbek yağını yakmanın en etkili yöntemlerinden biri olduğunu gösteriyor.

 1. Göbek Yağ Diyeti
  Göbek yağını kaybetmek için yediğinizden daha fazla kalori (enerji) yakmanız gerekir. Başka bir deyişle, kalori kontrollü bir diyet uygulayın. Ancak, kalori alımınızı azaltmaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz.

Çabalarınıza yardımcı olabilecek belirli yiyecekler varken, diğer yiyecekler işleri daha zor hale getirebilir. Zeytinyağı, ceviz ve keten tohumu gibi doymuş yağ oranı düşük ve tekli doymamış yağ oranı yüksek gıdalar. Meyve ve sebzelerden zengin, tercihen organik bir diyet idealdir.

Gerçekten de araştırmalar, Akdeniz tarzı diyetin karın bölgesindeki yağ kaybına yardımcı olmada en iyi diyet olabileceğini gösteriyor. Göbek yağını artıran rafine tahıllardan kaçının ve bunun yerine tam tahılları seçin.

 1. Karın Egzersizleri
  Düz ve belirgin bir karın için karın kaslarını güçlendirmek için karın kası egzersizleri. Egzersizler karın ve karın bölgenizi güçlendirecek olsa da, sıkı karın kaslarının ilk adımı mide yağını kaybetmektir. Ancak, peşinde olduğunuz karın kaslarını elde etmek için, vücut yağ yüzdenizi azalttıktan sonra kas geliştirmeye odaklanmanız gerekir.
 1. Vücut Tipi
  Doğru hedefleri belirlemenize ve göbek yağını eritmek için doğru egzersizleri ve diyeti seçmenize yardımcı olmak için kilo verme programınızı bireysel ihtiyaçlarınıza göre özelleştirin. Kilo vermenin veya kas yapmanın ne kadar kolay olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir.

Vücut tipinizi anlamak, mide yağını kaybetmenize yardımcı olacak en iyi makro besin oranını ve diyet türünü belirlemenize yardımcı olabilir. Örneğin, bazı endomorflar düşük karbonhidratlı diyetlerde daha kolay kilo verirken, diğerleri yüksek karbonhidratlı diyetlerde daha iyi kilo verir.

 • Mezomorf , inanılmaz bir karın tanımına sahip olabilir.
 • Ektomorflar , hafif bir çerçeveye sahip oldukları ve hafif kaslı oldukları için nispeten hafiftir. Ektomorflar, göbek yağını nispeten kolay bir şekilde kaybedebilmelidir, ancak kas kütlesi ve karın tanımı kazanmak için çok çaba sarf etmeleri gerekecektir.
 • Endomorflar , en çok göbek yağını kaybetmek için mücadele etme eğilimindedir ve tanımlanmış abs elde etmek için daha çok çalışmak zorundadır.
 • Vücut tipinizi belirlemek için vücut tipi hesaplayıcıyı kullanın .

Kilo Kaybını Özelleştirin

Vücut yağ yüzdesini belirlemek ve kilo kaybınızı takip etmek için vücut yağ hesaplayıcısı.Vücut yağ oranınız yüksekse, mide yağınız daha yüksek olabilir ve bunu doktorunuzla konuşmaya değer. İdeal olarak, örneğin bir fitness merkezinde/spor salonunda veya sağlık kontrolü sırasında vücut yağ yüzdenizi profesyonelce ölçtürmelisiniz. Bazı üniversiteler ayrıca vücut yağ analizi de sunar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here