Sağlık

Selülitten Nasıl Kurtulur

Selülitin, kadınların akıllara durgunluk veren %90’ını etkilediği düşünülmektedir.Yani selülit tamamen normaldir.

Selülit uylukları, popoyu, dizleri, göbeği ve hatta üst kolları etkileyebilir. Selülit, pütürlü cilt, derin çukurlar ve kırışıklıkların göze çarpan bölgeleriyle hemen belli olabilir veya sadece cilde bastırıldığında fark edilebilir.

Selülite ne sebep olur?
Selülit bir sağlık sorunu değildir. Selülite tam olarak neyin sebep olduğu konusunda bilimin henüz net cevapları yok. Büyük olasılıkla, basit bir tetikleyici değil, bir dizi nedensel faktör vardır.

Genetik, hormonlar (özellikle östrojen), fazla kilo, sigara, stres, kötü beslenme, yüksek alkol tüketimi ve egzersiz eksikliğinin selüliti tetiklediği, katkıda bulunduğu veya şiddetlendirdiği düşünülmektedir. Ancak selülit görünümü azaltılabilir.

SELÜLİTTEN NASIL KURTULULUR
Kremler, losyonlar, masajlar, lazerler ve liposuction gibi çoğu selülit ilacının doğrudan cildi hedef aldığı baş döndürücü sayıda selülit önleyici ürün sunulmaktadır.

Selülit tedavisi için içeriden başlayın. Cildinizi içeriden beslemek ve onarmak selüliti çeşitli şekillerde azaltabilir:

Kan damarlarını güçlendirin/dolaşımı artırın.Bu, selülitin azaltılmasında önemli bir adımdır, çünkü kan damarları sağlıklı cilt için önemli olan besinlerin dermise (hasar gören ve selülite neden olan cilt tabakası) ulaştığı yollardır.Kan damarlarını güçlendirmek ve kan akışını arttırmak, cilt hücrelerini beslemeye ve toksinlerin atılmasına yardımcı olur.
Kollajen, elastin ve sağlıklı bağ dokusu üretimini teşvik edin.Kollajenin bu kadar önemli olmasının nedeni, sağlıklı, genç görünen bir cildin buna bağlı olmasıdır. Bağ dokusunda bulunan kolajen, cildin ana yapısal proteinidir ve hasar gördüğünde hoş değildir. Sıkı, güçlü ve sağlıklı kolajen yapısal destek sağlar. Yağ hücrelerinin cildin alt tabakasını (ait olduğu yerde) kırarak cildin üst tabakasına ulaşmasını ve cildin pütürlü ve pürüzlü olmasına neden olmasını engeller.
Nemlendirin ve suyu hücrelere düzenleyin.Nemlendirilmiş hücreler güçlü ve sağlamdır ve yağ hücrelerinin görünür hale geldikleri ve selülitle ilişkili çukurlaşmaya neden oldukları cildin üst kısmına doğru itilmesini engelleyen bir bariyer görevi görür.
Cilde zarar verebilecek ve onu selülite yatkın hale getirebilecek serbest radikal hasarını önleyin ve onarın.
Uzun süreli (kronik) serbest radikal hasarına ve hücre zarının bozulmasına neden olabilen, selülit olasılığını artıran iltihabı azaltın .
Hücre zarlarını yeniden oluşturun . Daha güçlü hücre zarları, hücrelerinizin suyu daha iyi tutabildiği ve sulu kalabildiği anlamına gelir.
SELÜLİT YARATAN GIDALAR
Selülitten kalıcı olarak kurtulmak istiyorsanız, yiyecekler önemli bir rol oynar. Ve giderek artan sayıda uzman aynı fikirde. Dr. Öz’ün yaptığı bir ankete göre, ankete katılan dermatologların neredeyse %90’ı yediklerimizin cildimizin görünümünü etkilediğine inanıyor. Uzmanlar, sağlıklı bir diyetin ve aşağıdaki gıdaların selülit görünümünü iyileştirmeye veya önlemeye yardımcı olabileceğine inanıyor.

 1. KARPUZ

Yeterli su içmeniz gerektiğini biliyorsunuz ama karpuz da yemeniz gerektiğini biliyor muydunuz? Aslında su yemek, içmekten daha iyidir. Yiyeceklerdeki su, içecek olarak tüketilen sudan kimyasal olarak farklıdır. Sadece besin açısından zengin olmakla kalmaz, aynı zamanda mideyi daha yavaş terk ederek daha uzun süre tok hissetmenize ve kilo vermenize yardımcı olur. Kavun gibi yüksek su içeriğine sahip yiyecekler yemek cildin nemini iyileştirir, hücrelerin en üst düzeyde çalışmasını sağlar, cildi dolgunlaştırır ve çukurlaşmayı önler. Karpuz ve salatalıkların yüzde 97’si sudur.

 1. DOMATES
  Selülitten nasıl kurtulurum ?
  Bu sefer kolaylık, tazeliğin önüne geçiyor. Domates salçası/ketçap, taze domateslerde bulabileceğinizden daha yüksek düzeyde likopen adı verilen bir madde içerir. Pişmiş domatesler ayrıca çiğ domateslerden daha fazla likopen seviyelerine sahiptir. Neden fark eder? Çünkü araştırmalara göre likopen, kolajenin parçalanmasını önleyerek cildi güçlendirmeye yardımcı olabilir, böylece cildin yapısını ve esnekliğini korumaya ve korumaya yardımcı olabilir. Kolajen ciltte bir bariyer görevi görerek alttaki yağ hücrelerinin selülite neden oldukları üst tabakaya ulaşmasını engeller. Likopen, doğal bir güneş kremi görevi görerek cildin görünümünü daha da iyileştirebilir ve güneş yanığı ve güneş kaynaklı yaşlanma gibi UV kaynaklı güneş hasarlarına karşı korumaya yardımcı olabilir.

Likopen açısından zengin diğer yiyeceklerin rengi kırmızı olma eğilimindedir ve tropikal meyveler karpuz, pembe greyfurt, pembe guava ve papaya içerir.

 1. BEYAZ ÇAY
  Selülitten nasıl kurtulur ve seksi, ince yaz bacaklarına nasıl sahip olunur?
  Kingston Üniversitesi’nden yapılan araştırmalar, beyaz çayın, her ikisi de cildin bütünlüğünü korumada ve selüliti önlemede önemli bir rol oynayan elastin ve kollajen yıkımını azaltmaya yardımcı olabileceğini gösteriyor. Cildinizdeki bu bağ dokusu tabakasını koruyarak, yağ tabakanızın üzerinde bulunan cildin üst tabakasının sağlıklı ve kalın kalmasına, alttaki yağ hücrelerinin dışarı atılmasını önlemeye ve selülitin azalmasına yardımcı oluyorsunuz.

Beyaz çay ayrıca selüliti azaltmaya yardımcı olan harika antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir.

4.Yumurta
Selülitten nasıl kurtulur ve seksi, ince yaz bacaklarına nasıl sahip olunur?
Yumurtalar, hücre zarlarımızın önemli bir bölümünü oluşturan lesitin olarak bilinen madde açısından çok zengindir. Lesitin, hücrelerimize giren ve çıkan besin maddelerinin düzenlenmesine yardımcı olur ve ayrıca su geçirmez olmalarına yardımcı olur.

Yumurta sizin tarzınız değilse, diğer zengin lesitin kaynakları arasında soya bazlı gıdalar (örneğin soya peyniri ve soya sütü) ve baklagiller (örneğin yer fıstığı) bulunur. Yeterli lesitin açısından zengin gıdaları tüketmediğinizi düşünüyorsanız, soya lesitini granülleri ile takviye etmeyi deneyebilirsiniz.

 1. Yaban mersini

  Lezzet dolu yaban mersini, mavi pigmentten (antosiyaninler olarak adlandırılır) türetilen ve yaban mersine rengini veren çok sayıda sağlık yararına sahiptir. Sadece muazzam bir sağlık gıdası değil, yaban mersini de selülitle savaşan herkes için bir nimettir. Bu selülit önleyici süper gıda, selüliti ezmek için çeşitli mekanizmalarla hareket eder. Antosiyaninler, kolajen liflerinin cildi güçlendiren bağ dokusu matrisini güçlendirecek şekilde birbirine bağlanmasını teşvik etmek için C Vitamini (yaban mersinlerinde de bulunur) ile birlikte çalışır. Antosiyaninler ayrıca kolajenin parçalanmasını azaltmaya ve kolajeni oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur.

Genel olarak yaban mersini, kolajenin güçlü ve sağlıklı kalmasına yardımcı olur, bu da cilde yapısal destek sağlama, kalın, güçlü ve çukursuz cildi teşvik etme işini yapabileceği anlamına gelir. Antosiyaninler açısından zengin diğer meyveler kiraz, böğürtlen ve ahudududur. Sağlıklı, düşük kalorili bir meyveli smoothie tarifi ile bol miktarda besin alın.

 1. Yağlı balık
  Yağlı balıklar, hücre zarlarını güçlendirmeye ve hücrelere su çekmeye yardımcı olan mükemmel bir amino asit (protein yapı taşları) kaynağıdır. Amino asitler de önemlidir çünkü bunlar vücut tarafından kolajen üretimi için gereklidir. Diğer bir faydası ise proteinin doyurucu olması ve kan şekeri düzeylerini sabit tutmaya yardımcı olması, yani kilo vermenin daha kolay olması ve bu da selüliti azaltabilmesidir. Yağ kaybıyla birlikte selülit görünümünü iyileştiren kas inşa etmek için amino asitlere de ihtiyaç vardır. Artan kas kütlesi, metabolizmayı hızlandırma avantajına sahiptir.- daha fazla kilo kaybına yardımcı olur. Her şey birbirine bağlı – bu iyi türden bir kısır döngü! Yağlı balıklarda bulunan bir başka selülit giderici, elbette, hücreleri nemlendirmeye ve onları su geçirmez tutmaya yardımcı olan ve selüliti azaltan sağlıklı esansiyel yağ asitleridir.

Diğer büyük protein kaynakları, diğer balık türleri, yağsız et, peynir, süt, yumurta ve fasulyedir.

 1. Keten yağı
  Keten tohumu yağı, suyu kurutulmuş hücrelere çekerek hücreleri nemlendirmeye yardımcı olan ve hücre zarlarını yeniden yapılandırarak suyu içeride tutmaya çalışan omega-3 ve omega-6 yağ asitleri açısından zengindir. Vücut bu yağ asitlerini üretemez. Bu nedenle beslenmenizde tüketmeniz önemlidir. Esansiyel yağ asitleri sadece selülitten kurtulmaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda çok sayıda sağlık yararına sahiptir ve araştırmalar, bazı kanserleri önlemede, yüksek kolesterol seviyelerini düşürmede ve kalp hastalığını iyileştirmede rol oynadıklarını düşündürmektedir.

Salatanızı keten tohumu yağı ile süsleyin veya yulaf ezmesi, tahıl ve yoğurt üzerine keten tohumu serpin. Esansiyel yağ bakımından zengin diğer besinler arasında zeytinyağı, ceviz yağı, keten, ayçiçeği ve kenevir tohumları, çiğ kuruyemişler ve yağlı balıklar bulunur.

 1. ıspanak
  Ispanak, selülitle savaşmaya yardımcı olan birkaç önemli vitamin açısından zengindir. Ispanak, esasen kolaylaştırıcı olarak hareket eden yüksek B vitamini seviyelerine sahiptir – diğer selülitle savaşan besinleri etkili ve optimum şekilde kullanmak için vücut tarafından B vitaminlerine ihtiyaç vardır. Ispanak ayrıca kolajen üretimini artırmaya yardımcı olan harika bir A ve C vitamini kaynağıdır. Bir diğer selülit giderici vitamin ise sağlıklı dolaşımı destekleyen ıspanakta da bulunan K vitaminidir.

B vitaminlerinin diğer mükemmel kaynakları buğday tohumu, kepekli tahıllar, bira mayası, kümes hayvanları, balık ve yumurtadır.

 1. brezilya fındığı
  Brezilya fıstığı, selenyum adı verilen yüksek düzeyde önemli bir mineral içerir. Aslında, Brezilya fıstığı, selenyumun en zengin diyet kaynaklarından biridir. Selenyum, cilt kalitesini ve elastikiyetini koruyarak sağlıklı bir cilt elde edilmesinde rol oynar. Vücut selenyumu, hasara neden olan serbest radikallerle savaşarak ve nötralize ederek hücrelere verilen hasarı önleyen antioksidanlar gibi çalışan, böylece hücre hasarını ve dolayısıyla selüliti azaltan veya önleyen selenoproteinleri yapmak için kullanır.

Selenyumun diğer diyet kaynakları böbrek, ton balığı, yengeç ve ıstakozdur.

10. ANANAS
Bu selülit giderici, kolaj üretimini uyaran C vitamini, dolaşımı iyileştiren K vitamini ve ayrıca bromelain adı verilen bir maddeyle övünen bir yumruk içerir. Kompleks bir enzim karışımı olan bromelainin, selüliti azaltmaya yardımcı olan ve ayrıca dolaşımı iyileştiren güçlü anti-inflamatuar özelliklere sahip olduğu düşünülmektedir. Bromelain ananasın her yerinde bulunur ve özellikle sap kısmında yoğunlaşır.

Selülitten kurtulmak için diyete ek olarak egzersiz de önemlidir. Kilo alımı, yağ hücrelerinin oluşumunu artırarak selüliti şiddetlendirebilir. Kas da önemli. Egzersiz, cilt altındaki kası tonlandırmaya ve sıkılaştırmaya yardımcı olacak ve dolaşımı ve kan akışını iyileştirecektir. Bir egzersiz planı deneyin ve kasları sıkılaştırmak ve cildin görünümünü pürüzsüzleştirmeye yardımcı olmak için hamstringleri, dörtlüleri, kalçaları ve kalçaları hedefleyen bir popo egzersizi ve/veya bacak egzersizi ekleyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here