Spor Giyim

En İyi Koşu Ayakkabısı Nasıl Alınır

Koşmak çok fazla ekipman gerektirmez. Aslında, bu koşmanın güzelliğinin bir parçası. Ayağınıza tam oturan bir çift koşu ayakkabısı dışında bunu yapmak için gerçekten özel bir şeye ihtiyacınız yok.

Koşu/koşu için yeni bir çift ayakkabı almanız gerekiyorsa, koşu konusunda uzmanlaşmış saygın bir ayakkabı/spor mağazasını ziyaret ettiğinizden emin olun. Bir satış görevlisinden yürüyüşünüzü ve ayak vuruşunuzu değerlendirmesini isteyin. Herhangi bir iyi spor mağazası bu hizmeti sağlamalıdır. Eğer yapmazlarsa, bölgede bu hizmeti veren herhangi bir mağaza bilip bilmediklerini sorun. Fark yaratacak.

Mükemmel Koşu Ayakkabısını Seçmek
Koşacağınız çorapları, deneyeceğiniz ayakkabılarla giymek için alın.
Ayaklarınızın en geniş olduğu günün sonunda koşu ayakkabısı için hazırlanın.
En uzun parmağınızın ucu ile ayakkabının ucu arasında yaklaşık yarım inç bırakın. Tüm ayak parmaklarını kıpırdatabilmelisin.
Ayakkabı, ayağınızın ön kısmında sıkı olmamalıdır. Topuğunuzun kaymasına izin vermeden ayak parmaklarınıza yer açmak için mümkün olduğunca geniş olmalıdır.
Uygun bir uyum elde etmek için ayakkabının bağcıklarını deneyin.
Her iki ayakkabıyı da deneyin. Bir ayak diğerinden daha büyükse, sıklıkla olduğu gibi, daha büyük beden satın aldığınızdan emin olun.
Mağaza iyi ve saygın bir mağazaysa, test sürüşü için ayakkabıları dışarı çıkarmanıza izin verebilirler. Mağazada sadece halı veya ahşap zemin üzerinde yürümeyin. Sert/beton tipi bir yüzeyde yürüyebildiğinizden/koşabildiğinizden emin olun.

Ayakkabılar hemen rahat hissetmelidir. Bir “giriş” aşaması olmamalıdır. Ayakkabıdaki dikişleri veya dikişleri hissedebiliyorsanız, onları satın almayın. Onları denediğinizde biraz rahatsız hissediyorlarsa, zamanla daha da kötüleşmesi muhtemeldir.

Uygun olmayan koşu ayakkabıları sürtünmeye neden olabilir, bu da kabarcıklara, nasırlara veya diğer yaralanmalara neden olabilir ve açıkçası koşma olasılığınızın azalmasına neden olabilir.

Ana Koşu Ayakkabısı Türleri
Koşu ayakkabıları üç ana kategoriye ayrılabilir (yastıklı, denge ve hareket kontrolü). Doğru kategori, biyomekanik ihtiyaçlarınıza göre belirlenir:

Nötr Ark/ Normal pronatör
Bu koşucu topuğun dışına inecek ve darbeyi emmek için biraz içe doğru yuvarlanacaktır. Bu ayak biyomekanik olarak verimlidir ve hareket kontrol ayakkabısı gerektirmez.

En İyi Ayakkabılar: Orta düzeyde kontrol özelliklerine sahip stabilite ayakkabıları.

Düz Ayak/Üst Pronator
Düztabansanız , genellikle aşırı pronasyonlu bir ayağa işaret eder. Bu, ayağın topuğun dışına çarptığı ve aşırı içe doğru yuvarlandığı (pronate) anlamına gelir. Zamanla, bu farklı aşırı kullanım yaralanmalarına neden olabilir.

En iyi ayakkabılar: Hareket kontrollü ayakkabılar veya aşırı pronasyon miktarını azaltan sert orta tabanlı ve kontrol özelliklerine sahip yüksek stabiliteye sahip ayakkabılar. Denge özelliklerine sahip olmayan, yüksek yastıklamalı, çok kavisli ayakkabılardan kaçının.

Yüksek Kemer/ Pronator Altında
Kavisli, çok kavisli ayaklar ve sert ayaklar genellikle supinasyonlu veya yetersiz pronasyonludur. Ayak yeterince öne çıkmadığından genellikle etkisiz bir amortisördür.

En iyi ayakkabılar: Ayak hareketini teşvik etmek için çok fazla esnekliğe sahip yastıklı (veya “nötr”) ayakkabılar. Ayak hareketliliğini azalttıkları için hareket kontrolü veya denge ayakkabılarından kaçının.

Mükemmel bir uyum için daha spesifik bir ayakkabı bulmak için kemer tipinizi kilonuzla/koşu kilometrenizle çapraz referans yapmak için aşağıdaki tabloyu kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here