Sağlık

Zor bir egzersizden sonra kaslarını rahatlatmak için ipuçları

Yorucu bir antrenmanı takip eden günlerde, erkeklerde ve kadınlarda bacak kasları ve eklem ağrıları yaygındır. Ağrı bir hafta kadar sürebilir, ancak genellikle sadece birkaç gün sürer. Ağrı, egzersiz yaptıktan sonra vücut inaktif hale geldiğinde sertleşen yırtık kas liflerinin sonucudur. Kas ağrısı, rahatsız edici olsa da, doğal bir vücut yanıtı ve son antrenmanınızın etkili olduğunu gösteren iyi bir göstergedir. Kas ağrısının sonrası etkisi sporculara ve yeni başlayanlara olur ve problemle mücadele etmenin birkaç yolu vardır, bu nedenle bir sonraki antrenmanınız acı verici bir deneyim değildir.

Masaj

Derin bir masaj, vücuttaki sert, aşırı çalışan kasları ve stresi tedavi etmenin en iyi yollarından biridir. Bir masaj ayrıca vücudun bağışıklığını arttırır. Profesyonel bir masaj terapistini ziyaret edin. Bir masaj seansı genellikle ucuz değildir, ancak egzersiz yaptıktan sonra kaslarınız sürekli ağrıyorsa gitmeye değer.

Esnetmek

Çoğu insan bir antrenmandan önce gerilir, ancak sonra gerilmez. Yoğun bir antrenmandan hemen sonra germek, antrenmanınızdan sonraki sabah tahriş edici kas ağrısını önlemeye veya en azından azaltmaya yardımcı olur. Germe, beyne ağrıyı hafifletmeye yardımcı olan zevk sinyalleri gönderir. Koşmadan önce ve sonra kollarınızı ve bacaklarınızı esneterek veya ağırlık kaldırarak en az on dakika geçirin. Bacaklarınızı germek için, yere oturun, bacaklarınız hemen önünüzde olacak ve ayak parmaklarınızın uçlarına dokunun. Koşudan önce ve sonra bunu birkaç kez tekrarlayın.

Isı tedavisi

Hem sıcak hem de soğuk sıcaklıklar vücuttaki ağrıyı hafifletmeye yardımcı olur, ancak ısı egzersiz sonrası kas ağrısı için en iyisidir. Buz, yaralı, şişmiş kaslardan iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur, ancak buz, bir egzersizden genel ağrıyı tedavi etmek için kullanılmamalıdır, çünkü sertliğe neden olur. Isı kan akışını arttırır ve ağrıyı artıran kas esnekliğini artırır. Dinlendirici bir spa küvetinde veya spor salonunda saunada otuz dakika geçirin. Sık kas ağrınız varsa, ısı tedavisini düşünebilirsiniz.

Gıda ve Vitaminler

Bazı gıdalar ve vitaminler, egzersiz sonrası ağrıların önlenmesinde önemli bir rol oynar. Çok abur cubur yiyorsanız, vücudunuz yırtık kas dokusunun iyileşmesi için ihtiyaç duyduğu hayati besinleri almaz. Uzun süreli vücut ağrısını önlemek için vücudunuzun C Vitamini, D Vitamini ve Omega-3 yağ asitlerine ihtiyacı vardır. Vitamin bakımından zengin yiyecekler yemeye başlayın veya takviyeler satın alın. Yüksek düzeyde C vitamini içeren en iyi yiyecekler, biber, guava, biber, lahana ve brokoli’dir. Bu yiyecekler çekici değilse, portakal, kivi ve çilek de bol miktarda C vitamini içerir. D vitamini için süzme peynir yiyin. Omega-3’lerinizi almak için bol miktarda balık yiyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here