Sağlık, Spor

Yeni Başlayanlar İçin Vücut Ağırlığı Egzersizleri

Daha iyi bir zindelik, daha iyi sağlık ve daha fazla enerjiye ihtiyacı olan herhangi bir kişinin düzenli egzersiz yapmak istemesi gerektiği evrensel olarak kabul edilen bir gerçektir.Ne yazık ki, çok az zaman, iyi tesislere erişim eksikliği veya çok pahalı olan spor salonu üyeliği, antrenmanların yoldan çekilmesinin inanılmaz derecede kolay olduğu anlamına gelir.

Hemen her yerde, her zaman yapılabilen ve size hiçbir maliyeti olmayan vücut ağırlığı antrenmanına girin. Vücudunuz spor salonunuz olduğu için özel ekipman gerekmez.Ve herkes nasıl yapılacağını bilmeli. Temeldir.

Vücut Ağırlığı Egzersizinin Avantajları
Genellikle ağırlık antrenmanlarının babası veya anası olarak görülen, hiçbir şey vücut ağırlığı egzersizi yerini alamaz.En yüksek fitness seviyelerine sahip sporcularla övünen jimnastik veya dövüş sanatları sporlarına bakın. Vücut ağırlığı antrenmanları, antrenmanlarının temel taşını oluşturur.

Vücut ağırlığı eğitimi, mutlak güçte (bir kişinin kaldırabileceği maksimum ağırlık) ağırlık çalışması kadar büyük kazançlar sağlamaz.Bununla birlikte, vücut ağırlığı egzersizleri göreceli güç geliştirir; bu, bedeninize kıyasla ne kadar güçlü olduğunuzu gösterir.Bu tür bir güç, vücudunuzu uzayda ne kadar iyi kontrol edip hareket ettirebildiğinizi yansıtır.

Daha yüksek bir göreceli güç seviyesi, vücudunuzu hareket ettirmede daha fazla verimlilik, daha az yorgunluk ve daha hızlı ve daha büyük ölçüde güç üretme yeteneği ile ilişkilidir. Başka bir deyişle, daha hızlı koşmanıza, daha yükseğe zıplamanıza ve daha sert atmanıza yardımcı olur.

Bu nedenle, mutlak gücü artırmanın faydaları olsa da (göreceli güce de yardımcı olur), göreceli gücü artırmak, atletik performansı iyileştirmenin ve günlük aktiviteleri kolaylıkla gerçekleştirmenin anahtarıdır.Aşağıda diğer birçok faydadan bazıları verilmiştir.

Binlerce yıl önce antik Yunanistan’da savaşa hazırlanan Spartalı savaşçılar tarafından uygulanan vücut ağırlığı egzersizlerinin faydaları çok eski zamanlardan beri bilinmektedir.

Modern egzersiz teknolojisi bu hareketleri biraz eski moda ve hatta gereksiz gibi gösterse de, bu tür eğitim inanılmaz derecede etkilidir.

VÜCUT AĞIRLIĞI EGZERSİZİNİN FAYDALARI
Vücut ağırlığı eğitiminin fitness ve sağlık üzerinde sayısız olumlu etkisi vardır:

  • Vücut ağırlığı egzersizlerinin çoğu, birden fazla eklemi, doğal hareket kalıplarını kullanan ve genellikle işlevsel egzersizler olan (günlük yaşam aktiviteleriyle daha iyi ilgilidir, günlük görevleri gerçekleştirme şeklinizi geliştiren) kapalı zincirli egzersizlerdir.
  • Aynı anda birkaç kas grubunu güçlendirir, bu da onu hem zaman açısından verimli hem de etkili kılar.
  • Güç, dayanıklılık, hız, koordinasyon ve çeviklik oluşturur.
  • Kas boyutunu artırır.
  • Duruşu iyileştirir.
  • Vücut yağını azaltır ve vücut kompozisyonunu iyileştirir.
  • Kardiyo-metabolik sağlığı iyileştirebilir.
  • Mukavemet makinelerine kıyasla daha fazla hareket çeşitliliği.
  • Göreceli güç oluşturur, vücuda tam bir birim olarak nasıl hareket edeceğini öğretir ve vücudunuzu boşlukta nasıl hareket ettirdiğinizi geliştirir.
  • İlerleme, setleri, tekrarları veya ağırlığı arttırmakla sınırlı değildir, egzersizi daha zor hale getirir. Bu, diğer faaliyetlere aktarılabilen hareket becerilerini arttırır.

VÜCUT AĞIRLIĞI EGZERSİZLERİ

İyi bir egzersiz programı dengeli olmalıdır.Başka bir deyişle, her itme egzersizi için bir çekme egzersizine ihtiyacınız var ve ayrıca bacaklarınızı ve mide bölgesini de çalıştırmanız gerekiyor.

Bu dört tabanı kaplayarak, vücudunuzdaki tüm büyük kasları çalıştıracak ve eklemlerinizde yapısal dengeyi sağlayacaksınız, bu hem görünüm hem de sağlık için önemli bir şey.

Ağırlık çalışması ile, bir egzersizi daha zor hale getirmek için ağırlığı artırmanız yeterlidir. Ancak vücut ağırlığı egzersizi ile ellerinizi ve ayaklarınızı hareket ettirerek veya vücudunuzun açısını değiştirerek egzersizleri daha kolay veya daha zor hale getirirsiniz.(Tabii dilerseniz ağırlık, lastik ya da diğer araçları kullanarak egzersizleri zorlaştırabilirsiniz.)

Vücudun pozisyonunu değiştirerek, vücut ağırlığı egzersizleri herhangi bir zindelik düzeyine uyacak şekilde ayarlanabilir. Örneğin, dizlerinizin üzerinde dururken yapılan şınav nispeten kolaydır, oysa amuda dururken yapılan şınav çok, çok daha zordur.

Her egzersizin kolay versiyonlarıyla başlayın. Bir sonraki, biraz daha zor versiyona geçmek için yeterince güçlü olana kadar bu kolay egzersizin tekrar sayısını artırın. Daha zinde ve daha güçlü hale geldikçe, zorluk merdiveninde kademeli olarak ilerlemeye devam edin.

Vücut ağırlığı antrenmanına başlamak kolaydır. Her yerde, her zaman yapabilirsiniz. Ancak vücut ağırlığı antrenmanından en iyi şekilde yararlanmak için antrenmanlarınıza spor salonuna planlı geziler gibi davranın. Evde egzersiz yapmanın rahatlığı bir dezavantaj olabilir.

Bu nedenle, haftada üç veya dört kez, antrenmanınız için yaklaşık 30 dakika ayırın ve rahatsız edilmemek için elinizden gelen her şeyi yapın. Bir egzersiz randevusu alın ve buna bağlı kalın.

Tutarlı ol. Zindelik kazanımları kalıcı değildir, zindeliği depolayamazsınız. Birkaç antrenmandan fazlasını atlayın ve zor kazanılan fitness seviyeleriniz istikrarlı bir şekilde düşmeye başlar. Bu nedenle, güçlü, sağlıklı olmak ve zindelik kazanmaya devam etmek ve giderek daha zor egzersiz varyasyonları yapmak için düzenli olarak çalışın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here