Sağlık

Uyumakta Her Zaman Sorun mu Yaşıyorsunuz ? 5 Olası Nedenler

Tutarlı bir uyku programı ayarlamak ve buna bağlı kalmak, programınızı düzenlemek hem de genel uyku kalitenizi desteklemek için çok önemlidir.Ama dürüst olalım:Uyku düzeni yakalamak için hepimiz zamansız uyanabiliriz. Bununla birlikte, bazı insanlar için, uyku düzeni yakalamak daha kolaydır.

Kayropraktik ve fonksiyonel tıp uzman doktorların açıklamaları “Uyku düzeni sağlamak istediğiniz zaman beyniniz size savaş açmaktadır.”

Sizi uyumaktan alıkoyabilecek bir kaç neden ve ayrıca biraz daha ne yapmanız gerektiğine dair ipuçları:

1.Karanlık odada uyumak

Bildiğimiz gibi, akşamları melatonin üretimi, vücuda yatma zamanının geldiğini bildirmeye yardımcı olan şeydir. Ancak güneş doğduğunda, “Gözlerden ışığa maruz kalan epifiz bezi melatonin üretimini durdurma sinyali alıyor.” Güneş ışığı aynı zamanda serotonin üretimini de tetikliyor, bu da sabahları uyanmamıza ve iyi hissetmemize yardımcı oluyor.

Bununla ilgili ne yapmalı:
Güneş doğduğunda uyuyamıyorsanız, beyninizi hala gece olduğunu düşünmesi ve kandırmak için bazı koyu perde ve bir uyku maskesi takmanızı önerir. Elbette bunları her zaman kullanmanıza gerek yok ama uyumak isteyeceğinizi biliyorsanız, perdelerinizi çekebilir veya güzel bir gece uykusu için maskenizi takabilirsiniz.

2.Kortizol hormonu nasıl dengelerim ?


Stres hormonu olarak bilinen kortizolün insanların uyanmasına yardımcı olmak için sabahları atıldığını açıklıyor. Ve aslında uykudan uyanmanıza yardımcı olmak için sabah boyunca onu üretmeye devam edeceksiniz.

Bununla ilgili ne yapmalı:
Kortizol ile karbonhidratla mücadeleyi önerir. “Eğer sabah uyanırsanız ve tekrar uyuyamazsanız, karbonhidrat açısından zengin küçük bir atıştırmalık yiyin” diyor. “Çalışmalar, düşük kan şekerinin kortizol artışlarına neden olabileceğini ve bütün gece yemek yemediğiniz için sabah uyanmayı etkileyebileceğini gösteriyor.”

3.Düşük kan şekeri


Kortizol artışlarından bahsetmişken, kan şekeriniz kesinlikle iş başında olabilir. “Bütün gece yemek yemediniz ve düşük kan şekeri kortizol seviyesinin yükselmesine neden olabilir ve bu da sizi uyandırabilir.” Aslında bu yüzden zaman zaman sağlıklı bir uyku vakti atıştırması yemek kötü bir fikir değildir, çünkü gece yarısı kortizol artışları da olabilir.

Bununla ilgili ne yapmalı:
Yine, bu durumda kan şekerinizi dengelemeye yardımcı olabilecek bir atıştırmalık almak istersiniz. “Küçük bir bardak meyve suyu veya bir parça meyve (veya elma) veya birkaç kaşık yoğurt alın, sonra tekrar uyumaya çalışın” diyor.

4.Gürültü


İster gürültülü bir blokta yaşıyor olun, ister sadece özellikle hafif bir uyukuda olun, uykunuzu rahatsız eden sabah kargaşasından daha kötü ne olabilir? Gürültünün uyku yeteneğini önemli ölçüde bozabileceğini bilinmektedir, “gürültünün sizi uyanık tutmadığını düşünseniz bile, uyku kalitenizi bozuyor olabilir.”

Bununla ilgili ne yapmalı:
Ne yazık ki, dışarıdaki gürültüyü kontrol etmek için yapılabilecek pek bir şey olmasa da, evinizdeki ve özellikle yatak odanızdaki gürültüyü azaltmaya yardımcı olacak bazı stratejiler vardır.

Elbette yatmadan önce TV veya bilgisayarınız gibi gürültü çıkarabilecek her şeyi kapatmanızı önerir. Gürültü önleyici kulak korumasının da yardımcı olabileceğini ekliyor ve eğer ailenizle veya oda arkadaşlarınızla yaşıyorsanız, sabah saatlerinde sessiz kalarak uyumak için çabalarını istemeniz faydalı olabilir.

5.Zihinsel (Hayal kurma iş planları..)

Gözlerimizi açmadan önce zihnimiz yarışıyormuş gibi göründüğünde hepimiz o endişeli sabahları yaşadık – ve bu rüya diyarına geri dönmek için elverişli değil. “Beyniniz çalışmaya başladığında, onu durdurmak zor olabilir,” ancak endişeden ve endişeli düşüncelerden kurtulmak uykuya geri dönmenin en iyi yoludur.”

Bununla ilgili ne yapmalı:
Zihinsel düşünceler sizi ayakta tutuyorsa, uyanmadan önce yapabileceğiniz şeyler, tüm o karanlık düşünceleri kafanızdan çıkarmanız rahat bir uyku uyumanıza yardımcı olur.

Ayrıca meditasyon yapmayı veya derin nefes almayı denemeyi önermekteyiz ve her ikisinin de vücudun uyanma modu yanıtını tersine çevirmeye yardımcı olabileceğini bilimektedir.

Yaşamınız boyunca uyuyamayacak türden biriyseniz, bu yöntemlerden herhangi biri yardımcı olabilir. Çünkü, evet, uyku programınızın çoğu zaman tutarlı olması önemliyken, herhangi bir günde vücudunuzun ihtiyaçlarını karşılamanız ve ne zaman ertelemeniz gerektiğini fark etmeniz de önemlidir.

Uyumanıza engel olan nedenler

  • Uyumadan en az 1 saat önce sigara içmemenız gerekmektedir.
  • Uykudan en az yine 1 önce alkol tüketmemenız gerekmektedir.
  • Baharatlı yemekler tüketmemenız
  • Cips kola gibi abur cubur tüketimi
  • Ağır yağlı besinler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here