Sağlık

Uykunuzu almaya engelleyen 3 şey

Birçok çalışma, uyku eksikliklerinin iş performansındaki kazaları, ilişki sorunlarını ve öfke ve hatta depresyon dahil duygu durum problemlerini zayıflattığını göstermiştir.Uyku sırasında vücudunuz hormonları yeniden dengeler ve her gece önerilen 8 saatlik uykunun faydaları kalbinizin sağlığını, sağlıklı bir vücut ağırlığını, ruh halini, zihinsel işlevleri ve çok daha fazlasını destekler.

Sizi Uyaran Uyarıcılar ve Yiyecekler


Kafein, şeker ve diğer uyarıcılar zihninizi ve vücudunuzu canlandırabilir ve sizi uykunuzu kaçırır. Yine de bilmediğiniz şey, öğle yemeğinden sonra herhangi bir zamanda kafein almanın bile uyku düzeninizi etkileyebileceğidir. Yatmadan önce kaçınılması gereken yiyecekler; tatlılar, kereviz, makarna, şeker, çikolata, sarımsak ve kırmızı et gibi karbonhidrat açısından zengin yiyecekler. Bu yiyeceklerin çoğu yağ oranı yüksektir veya vücutta şekere dönüşür ve daha sonra bir uyarıcı görevi görür. Yatmadan önce sindirimi zor yemeklerden kaçınmak, koyun saymaya son vermenin başka bir yoludur.

Televizyon


TV beynin bölgelerini uyarabilir ve sizi gece ayakta tutan bir stres tepkisini tetikleyebilir. İnsanlar arka planda ses ve gürültüsünün onları rahatlattığını düşünebilirler ve bu doğru olabilir, ancak haberler, spor oyunları ve aksiyon filmleri gibi programlar zihninizi uyanık tutabilir ve strese ve hatta bilinçsiz endişeye neden olabilir. Geceleri televizyondan hoşlanıyorsanız, uykunuzu bozmamak için hafif veya komedi bir şey seçin.

Alkol


Birçok insan alkolü uykuyu tetiklemek için gevşetici olarak kullanır. Bu geçici bir rahatlama sağlayabilir, ancak alkol ve uyku hakkındaki gerçek, uykunun daha derin aşamalarını önlemesi ve aslında dinlenmenizi bozmasıdır. Alkolün gece yarısı uyanmanıza neden olabileceğini görebilirsiniz, bu yüzden 8 saatlik tam bir dinlenme olmaz.

Uyku Zamanı Her şeyi durduracağınız ve uykuya hazırlanmak için yatak odanıza girdiğiniz bir zaman dilimi tutmak, geliştirmek için harika bir alışkanlıktır. Vücudunuzda uyuma sürenizi düzenlemeye yardımcı olan sirkadiyen ritim adı verilen doğal bir ritim vardır. Kolayca bozulabilir ve her gece aynı saatte yatağa giderek yorulmasanız bile zihninize ve bedeninize “Gün bitti, rahatlama zamanı” deyin. Bu bilinçaltı bir hareket ama vücudunuz açıkça anlıyor. Bu öğrenilmiş davranış, korumak için çaba gösterirseniz, her gece size huzurlu bir uyku sunabilir.

İyi uykuyu teşvik eden Dağınık Yatak Odası Alışkanlıkları, uyku alanınızda stres veya kaygıya neden olan her şeyi azaltmayı da içerir.Yatak odası sadece uyku için ayrılması gereken bir yerdir.

Sağlıklı uyku düzeninizi yok eden bir gün, hafta veya ayda gerçekleşebilecek birçok şey vardır, ancak sağlanan ipuçlarını takip ederek yaygın uyku sorunlarından daha iyi kaçınabilirsiniz.Uyku alışkanlıklarınızın kötü bir şekilde bozulduğunu veya günün sonunda stres seviyelerinizin en iyi çabalarınıza rağmen sizi Papatya Çayı ve /veya doğal bir Melatonin takviyesi gibi çayları ile sakinleştirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here