Alışveriş

Sporda sizin için en iyi kumaş hangisidir

Düzenli olarak egzersiz yapmayı veya sadece eğlence amaçlı gezintiler yapmayı seviyorsanız, muhtemelen her bir aktivite için uygun kıyafetler setinize sahipsiniz. Belki soğukta koşmak için kıyafetler gibi belirli bir aktivite için bütün bir kıyafetiniz bile vardır .  Ancak, hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, uygun giysileri seçmek, kendinizi iyi ve enerjik hissetmiş bir seans arasında ya da iğrenç ve rahatsız hissetmenizi sağlayan arasındaki fark olabilir. Sizin için hangi kumaş uygun olduğunu hiç düşündünüz mü ?

Spor kıyafetlerinizi seçerken, şu ana hususları aklınızda bulundurun:

  • Nefes alabilirlik – Vücudunuz terlemeye başladığında kuru, soğuk veya sıcak kalmanıza olanak veren nefes alabilen kıyafet seçimi Esneklik – Vücutla hareket eden, faaliyetlerinizin mümkün olan en az şekilde kısıtlanmasını sağlayan kumaş.
  • Ağırlık – Esnekliğe uygun olarak, giysi faaliyete uygun bir ağırlık olmalıdır.
  • Konfor – Sonunda, tamamen iyi hissetmekle ilgili değil mi?

İşte aktif giysiler için kullanılan yaygın kumaş çeşitlerinin ve çeşitli spor ve eğlence aktivitelerine nasıl fayda sağlayabileceklerinin aşağıda ki makalemizde görebilirsiniz.Doğal kumaşlar:

Pamuk

Pamuk, spor rutininize nemli bir rahatsızlık getirebilecek neme (ter ya da yağmur gibi) tutulur. Pamuk kumaş daha etkili bir şekilde koku giderdiği bilinmektedir. Yüksek performans için en uygun seçenek olmasa da, pamuk, yoga taytları veya tişörtleri ve daha az terleme aktiviteleri için giyim için popüler bir seçim olabilir . Dokunmak için oldukça yumuşak olduğundan saf konfor için pamuktan yapılmış bir kıyafet seçebilirsiniz. 


Yün

Yün, kar sporları gibi kış hava etkinlikleri için ideal bir kumaş tercihidir, çünkü kışın bizi sıcak tutar, fakat aynı zamanda ısınıp terlemeye başladığınızda vücudun sıcaklığını düzenlemesine yardımcı olur. Yün ayrıca hem neme hem de kokuya karşı dayanıklıdır. Bu nedenlerden dolayı yün çoraplar , ılımlı koşullarda bile ayaklarınız için mükemmel bir seçimdir.


Bambu

Evet, bitkiyi bambula. Ancak bambu, pandaları ve yeşil yapraklı sapları akla getirse de bambu bozulabilir değil, aynı zamanda dokunma, nefes alabilir ve hatta UV koruyucu için de yumuşak. Viskon (neredeyse rayon ile eşanlamlıdır), bambunun aktif özelliklerinden birçoğunu paylaşan ancak tekstil dönüşüm sürecinde kimyasalları kullanan bir bambu karışımıdır. Bambu liyosel sürdürülebilir ve bambu viskoz değildir, ancak her ikisi de aktif giysiler için kabul edilebilir malzemelerdir. Bambu liflerinden yapılmış bir sürü kıyafet var aslında .Sentetik / Teknik Kumaşlar:

Polyester

Giysiler diğer kumaş türü sadece polyesterden değil polyesterden de üretilir. Tüm polyesterler de eşit değildir. Örneğin, birçok koşu ceketi polyesterden üretilmiştir, ancak aynı zamanda bir polyester kazağa da sahip olabilirsiniz hepsi üreticilerin elyafları nasıl kullandıklarına bağlıdır. Ayrıca , buharlaşma oranlarının yüksek olduğu Nike’s Dri-Fit  veya Under Armour’s HeatGear gibi polyester karışımlı kumaşları da görebilirsiniz . Bu tip kumaşlar diğer sentetik kumaşlardan daha sert olma eğilimindedir, ancak sporla ilgili birçok aktivite için popüler bir seçimdir.


Naylon

Naylon polyesterden daha güçlü ve daha dayanıklıdır. Hatta bazıları bunun daha yumuşak olduğunu savunuyor, ancak bunun olumsuz yanları var. Naylonun nem emiciliği düşüktür ve polyesterin yaptığı gibi gerilir, ancak polyester daha fazla ısıya dayanıklıdır ve daha hızlı kurur. Buna rağmen, naylonun sağladığı esneklik özellikleri ve geri kazanım, onu popüler bir aktif giyim malzemesi yapar. Bazı giysi malzemeleri i geri dönüştürülmüş naylon ürünlerden bile yapılmıştır .


Tayt

Hiç kimse% 100 spandeks ile kıyafet yapmaz çünkü temelde bir lastik bant giymek gibi olur, bu nedenle tayt ürünlerinin çoğu bir malzeme karışımı içerir. En yaygın kullanılan tayt aktif giysilerde yaygın olarak kullanılır. Tayt  , inanılmaz elastik özelliklerinden dolayı sıska pantolonlardan , bisiklet şortlarına kadar birçok cilt tipi giyside bulunabilir . Eğlenceli gerçek: tayt “genişleyen” için bir kavramdadır. Aynı zamanda elastan olarak da bilinir (ABD’den çok Avrupa ülkelerinde).Tabii ki, kumaş tipi ve uyumu tasarım ve giyim tarzına göre değişecektir. Örneğin, polyester “aktif tişört” e karşı temel bir polyester tişört, muhtemelen farklı bir his ve muhtemelen konfor veya performansta farklı sonuçlar doğuracaktır, ancak bu kumaş açıklamaları, göz önünde bulundurulması gerekenlerin genel kurallarıdır. Bu kumaş bilgileri yalnızca aktif giyimde ne arayacağınızı belirlemenize yardımcı olmakla kalmayacak, aynı zamanda herhangi bir giyim ürünü için alışveriş yaparken de size yardımcı olacaktır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here