Sağlık

Soğuk Havalarda Güvenli koşmak İçin 10 İpucu

Açık hava egzersizi için yaşayanlarınız için, kışın soğukluğu egzersiz rutininize sert bir darbe verebilir. Ancak, soğuk sıcaklığın fitness hedeflerinize ulaşmanızı ve açık hava egzersizlerinin keyfini çıkarmanızı engellemesine gerek yoktur. Soğuk hava kondisyonuna yönelik faydalı ipuçlarımızla rüzgar ve kar için hazırlanın.

Doktorunuza danışın. Astım, diğer solunum yolu hastalıkları veya kalp rahatsızlığı gibi sağlık sorunlarınız varsa, soğuk iklimlerde açık havada egzersiz yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmalısınız.

Hava tahminlerine dikkat edin. Donma sıcaklığının altındaki sıcaklıklar, buzlu yüzeyler veya aşırı rüzgar gibi bazı koşullar soğuk havalarda çalışmayı güvensiz hale getirebilir. Hava gerçekten açık hava eforuna izin vermiyorsa içeride kalın.

Katmanlar halinde elbise giyin. Birçok koşucu soğuk havalarda çok sıcak giyinme hatasını yapar. Egzersiz yaparken terlemeye başlayacaksınız. Sıcaklaştıkça katmanları çıkarın ve daha bol terleyin. Soğumaya başladığınızda ve teriniz kurumaya başladığında, kendinizi çok soğumasını önlemek için bir veya iki kıyafeti değiştirin.

Ellerinizi, ayaklarınızı ve kulaklarınızı koruyun. Açık hava etkinliği meraklılarının önemli bir düşmanıdır. Egzersiz yaparken kan akışınızın çoğu vücudunuzun için ellerinizi, ayaklarınızı ve kulaklarınızı ince eldiven ve şapkalarla koruyun. Kalın çorap giymenize izin veren bir boyutta çok büyük ayakkabı almayı da düşünebilirsiniz.

Güneş koruyucu uygulayın. Koşucular genellikle soğuk havalarda güneş koruyucu ihmal etme hatasını yaparlar. Kışın yaz aylarında olduğu gibi kolayca güneş yanığı alabilirsiniz. Kendinizi korumak için, hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen güneş koruyucu kullandığınızdan emin olun.

Rüzgara dikkat et. Mümkün olduğunda, antrenmanınızını rüzgar olmadığı zamanlarda yapın. Bu, terlediğinizde hasta olma ihtimalinizi arttırır.

Su için. Sıcak günlerde daha belirgin olmakla birlikte, koşullar soğuk olsa bile sulu kalmak için bol miktarda su içmek bir öncelik olmalıdır.

Donma ve hipotermi belirtilerini bilir. Hem donma hem de hipoterminin erken belirtilerini bilmek, soğukta güvende kalmanıza yardımcı olabilir. Erken donma belirtileri arasında uyuşma, duygu kaybı veya hipotermi belirtileri yoğun titreme, konuşma bozukluğu, koordinasyon kaybı ve yorgunluğu içerir. Hemen her ikisi için de tıbbi yardım almalısınız.

Kıyafetlerinizi değiştirin. Ne giymeyi seçerseniz seçin, soğukta egzersiz yaptıktan sonra kıyafetlerinizi değiştirdiğinizden emin olun. Terli, soğuk kıyafetlerde, özellikle de vücut ısınız dinlenirken düştüğünde ısınmak zor olabilir.

Ne zaman içeri gireceğini bilin. Artık soğuk havalarda nasıl güvenli bir şekilde egzersiz yapacağınızı anladığınıza göre, antrenmanınızı ne zaman bitireceğinizi bilmek önemlidir. Donma veya hipoterminin erken belirtilerinden herhangi birini hissediyorsanız veya koşullar donmanın altına düşerse veya buzlu hale gelirse, geri dönün.

Soğuk havalarda egzersiz yapmak için koşu bandında koşmaya ya da alışveriş merkezinde gezmeye gerek, yıl boyunca hava durumu ne olursa olsun dışarıda çalışmanın tadını çıkarabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here