Sağlık

Meme ucundaki sivilce hakkında bilinmesi gerekenler Tedaviler ve Önlemler

Meme ucunda sivilce olması nispeten yaygındır. Bu alanda sivilce farketmek endişe verici olabilir, ancak bu genellikle endişe nedeni değildir.Meme kanseri karşın sivilciler göz ardı edilemez.

Evde meme kanseri muayenesi için makalenin sonunda videomuz mevcuttur.

Bir sivilce için meme ucunda belirme nedenleri şunlardır:

 • akne
 • batmış tüy
 • süt kabarcıkları
 • şişmiş Montgomery bezleri
 • kişisel temizlik
 • mantar enfeksiyonu
 • apseler
 • meme kanseri

Bu makalede, meme ucunda bulunan farklı türdeki şişliklere ve bunlara neyin sebep olduğunu inceliyoruz.Nasıl tedavi edileceğine ve ne zaman doktora görüneceğine de bakarız.

Nedenler

Sivilceler genellik aynıdır ancak göğüs bölgesindeki bulunan sivilceler farklıdır.

Akne

Göğüs ucundaki sivilcelerin nedeni hormonlar yüzünden olma ihtimali yüksektir.

Vücudun herhangi bir yerinde olduğu gibi, tıkanmış bir gözenek de meme ucunda sivilceye neden olabilir.

Ölü cilt hücreleri ve vücudun doğal yağı olan sebum, vücudun hemen her yerindeki sivilcelere yol açabilir ve meme uçları istisna değildir.

Hormonlar, vücudun herhangi bir yerinde görülen sivilcelerin yaygın bir nedenidir. Bu hormonlar ve ilişkili sivilceler, adet döngüsünün belirli zamanlarda özellikle yaygındır.

Sivilce de giyim sürtünme neden olabilir. Egzersiz sırasında sıkı bir tişört veya spor sütyen giymek sürtünme ve sivilcelerin ortaya çıkmasına neden olabilir.

Batık kıllar

Meme çevresindeki kıl kökleri tıkandığında, sonuç genellikle sivilce benzeri bir şişliktir.

Bazen bir kıl aşağı doğru büyüyebilir. Bu iç içe geçmiş tüylerin çoğu kendi başlarına temizlenir, ancak insanlar enfeksiyon belirtilerini izlemek için bakmalıdır.

Süt kabarcıkları

Birçok emziren anne meme ucunda sivilce gibi görünen şeyleri deneyimler. Ancak bunlar süt kabarcığı olabilir.

Süt kabarcıkları, sütün cilt kanallarına sıkışması durumunda oluşan sıvı dolu çarpmalardır.

Bunlar, fazla süt üretilmesinden, bebeğin uygunsuz şekilde kilitlenmesinden veya pamukçuk enfeksiyonundan kaynaklanabilir.

Çocuğu sık sık emzirmek süt kabarcıklarını gidermeye yardımcı olabilir. Süt kanallarının tamamen temizlendiğinden emin olmak, sütün cilt altına sıkışmasını önleyebilir.

Emzirme sonrası alanı silmek tahrişi azaltabilir. Her iki memeden de emzirmek ve bölgeyi nemlendirmek de yardımcı olabilir.

Süt kabarcıkları ağrılı hale gelebildiğinden ve tıkalı süt kanallarına yol açabileceğinden hızlı bir şekilde tedavi edilmelidir.

Şişmiş Montgomery bezleri

Montgomery bezleri, areola üzerindeki küçük, ağrısız şişlikler gibi görünen normal cilt bezleridir; bu, meme ucu etrafındaki koyulaşmış cilt bölgesidir.

Her insanın bazılarında diğerlerinden daha belirgin olmasına rağmen, Montgomery bezleri vardır.

Bu bezler cildin yağlanmasını sağlamak için yağ salgılar. Zaman zaman, bu salgı sivilceye benzeyebilir .

Şişmiş Montgomery bezleri yaygın değildir ve emzirme veya hamilelikle ilgili olabilir.

Montgomery bezleri tahrişe veya enfeksiyona yol açabileceğinden itilmemeli veya sıkılmamalıdır.

Kişisel temizlik

Kişisel hijyen aynı zamanda meme ucu sivilce oluşumuna neden olabilir.

Meme başları sürekli giysilerle temas halindedir. Vücudun, tişörtlerin veya sütyenlerin nadiren yıkanması, ölü cilt hücrelerinin, sebumun veya terin cilde sürtünmesine ve sivilce oluşumuna neden olabilir.

Meme kanseri

Diğer birçok nedenden daha az yaygın olmasına rağmen, meme başındaki yeni bir yumru veya büyüyen bir yumru, meme kanseri belirtisi olabilir.

Meme ucundaki sivilce nedeninden emin olmayan bir kişi doğru tanı için doktora görünmelidir.

Meme ucundaki sivilce emzirmeye neden olabilir.

Hem erkek hem de kadınlarda meme ucu üzerindeki sivilce belirebilir. Emzirmek veya sütyen giymek gibi kadınları etkileyen hormonal değişiklikler gibi daha olası nedenler var.

Bununla birlikte, erkekler meme ucu sivilce ve diğer komplikasyonları da yaşayabilir.

Meme kanseri ve apseler gibi ciddi durumlar erkeklerde gelişebilir, bu nedenle tanı için doktora görünmek için meme başı üzerinde veya yakınında tanımlanamayan, ağrılı bir şişlik olan herkes için esastır.

Meme Kanseri evde teşhis etmek için ne yapmalısınız videoyu izleyerek anlayabilirsiniz.

tedavi

Meme ucundaki sivilceler, başka bir yerde bulunan sivilcelerle aynı şekilde muamele görmesine rağmen, bu nedene bağlı olarak değişebilir.

Meme ucundaki sivilcelerin çoğu yalnız bırakılmalıdır. Vücut, dış yardım olmadan onları temizler ve onları patlatmak onları daha da kötüleştirebilir. Bu özellikle meme ucu dahil hassas cilt bölgelerinde geçerlidir.

Ilık su ve yumuşak bir sabun veya salisilik asit içeren bir temizleyici kullanmak iyileşme sürecini hızlandırabilir ve enfeksiyonları önleyebilir.

Doktorlar, şişliğin kötü huylu olduğundan şüpheleniyorsa, teşhis testleri uygulayacak ve tedaviye başlayacaktır. Kötü huylu büyümeler için tedaviler kemoterapi , cerrahi veya mastektomiyi içerebilir .

önleme

İyi hijyen, meme ucundaki sivilcelerin önlenmesinde güzel bir yol olabilir. Temiz, rahat oturan giysiler giymek, gözeneklerin tıkanmasını önlemeye yardımcı olur.

Vücudun düzenli olarak, özellikle terledikten sonra yıkanması, sebumu ortadan kaldırabilir ve gözeneklerden ter alabilir.

Ne zaman doktora görünmeli?

Çoğu durumda, meme ucundaki sivilceler endişe kaynağı değildir. Engellenen gözenekler, iç içe geçmiş tüyler ve süt kabarcığı genellikle tedavi olmadan çözülür.

Meme ucunda şiş, kırmızı veya ağrılı olan herkes doktora görünmelidir. Bu bir enfeksiyon belirtisi veya tedavi gerektiren başka bir komplikasyon olabilir. Derinin altındaki şişmiş topaklar, bir doktor tarafından teşhis edilmesi gereken bir apse belirtisi olabilir.

Meme ucunda şişlik nedeni bilinmiyorsa, kişi doğru tanı için doktora başvurmalıdır.

Şekil değiştiren şişlikler, diğer topakların yanında ortaya çıkar veya meme ucunda veya meme dokusunda başka değişiklikler varsa, bu bir meme kanseri belirtisi olabilir. Bu gibi durumlarda, bir insan mümkün olan en kısa sürede doktora danışmalıdır.

$ s "$ s" ile ilgili düşünceler

 1. gülay dedi ki:

  tanı ve tedavi için hangi bölüme ya da doktora başvurmak gerekli

  1. kadinspor dedi ki:

   Merhabalar. Cilt hastalıklarında sivilce ve benzeri durumlarda tanı ve tedavi için cildiye veya dermotoloji bölümüne başvurmanızda fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here