Sağlık

Koltuk altı sivilce nedenleri ve tedavisi

Koltuk altında sivilce olması rahatsız eder nedeni cilt ince ve hassastır. Tıkanabilen birçok ter bezi ve saç kökü içerir. Sonuç olarak, koltuk altı sivilce, tahriş ve rahatsız edici olabilecek diğer cilt sorunlarına eğilimlidir.

Birçok günlük faktör, sürtünme, kıl batması, temiz olmayan jilet ve bakteriyel enfeksiyonlar gibi koltukaltı sivilcelerine neden olabilir.

Kırmızı sivilceler aynı görünmesine rağmen, bir doktorun bunları nasıl teşhis edeceği ve tedavi edeceği konusunda bazı farklılıklar vardır.

Ev ilaçları veya tıbbi tedaviler genellikle koltukaltı sivilcelerinin tedavisinde etkili olabilir.

Sürtünme sonucu sivilce oluşması ?

Koltuk altı bölgesinde sivilce, kollar ileri geri sallandıkça oldukça fazla sürtünmeye maruz kalır. Cilt, cilt üzerine sürtünme, yaralanma, tahriş ve hatta enfeksiyonla sonuçlanabilir.

Cilt ayrıca sıkı kıyafetlere, sütyen üzerindeki kayışı, çanta veya sırt çantasının kayışlarına da sürtünebilir.

Bu sürtünme , koltuk altlarındaki iltihaplanma ve tahrişe neden olabilir bu da tıkanmış gözeneklere ve sivilcelere yol açabilir. İnsanlar deodorant veya terlemeyi önleyici kullandıktan sonra bile koltuk altlarını terler ve bu nem tahrişi kötüleştirebilir.

Koltuk altı jilet kullanımı

Koltuk altı altındaki tüyleri almak için bir tıraş bıçağı kullanmak rutin olarak bu bölgedeki hassas ciltlerde sürtünmeyi ve tahrişi artırır.

Cildin kolların altında tıraş edilmesi bazen kırmızı bir şekilde cilt tahrişine neden olabilir. Kaşıntılı ve rahatsız edici olabilir, ancak birkaç gün içinde düzelme eğilimi gösterir.

Jilet yanması, özellikle bir kişi eski veya körelmiş bir tıraş bıçağı kullanıyorsa veya cildi nemlendirmiyorsa olasıdır. Eski veya körelmiş bir tıraş bıçağı kullanmak, ciltte kırılmalara ve bakteri oluşturabilir; bu da folikülit veya cilt enfeksiyonlarına neden olabilir ve sivilcelere benzeyebilir.

Koltuk altı kıl dönmesi

Bir kıl dönmesi kıl folikülünün dışında büyümesi ve daha sonra tekrar deriye tekrar büyümesine kıl dönmesi denir.

Batık kıllar kendi başlarına alınabilir Folikülite neden olabilecek bakteriler oluşturabileceğinden, batık bir saç üzerinde cildin toplanmasından veya kalmasından kaçınmak önemlidir.

folikülit kıl kökü iltihaplanması

Folikülit, saç folikülünün bir enfeksiyonudur.

Folikülit, saç telinin içinde veya yakınında kırmızı bir yumru gibi görünür ve akne veya kan içerebilir.

Sebep bakteri ise, foliküliti antibiyotiklerle tedavi edebilir . Benzoil peroksit yıkaması gibi antibakteriyel bir sabun da cilt üzerindeki bakterileri öldürmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bu bazı kişilerde cildi çok tahriş edebilir.

İnsanlar yeni bir tıraş bıçağı kullanarak ve koltuk altlarını temiz ve bakterilerden uzak tutarak yeniden bulaşmayı önleyebilir. Kılarının yönünde tıraş folikülitin önlenmesine yardımcı olabilir.

Koltuk altında alerjik olarak sivilce çıkması

Koltukaltında, bu bir deodorant veya terlemeyi önleyici veya hatta kişinin giysilerini yıkamak için kullandığı bir sabun veya deterjan olabilir.İnsanlar reaksiyona neyin neden olduğunu belirlemek için bir dermatologla görüşmelidir.Bazı ilaçlar alerjik kontakt dermatiti hafifletmeye yardımcı olabilir. Reçetesiz antihistaminikler kaşıntıya yardımcı olabilir.

Alerjik olarak sivilce çıkması, cilt, cildin alerjik olduğu bir madde veya bileşenle temas ettiğinde ortaya çıkar.

Mantar enfeksiyonu

Cildin genellikle nemli hale gelen bölgeleri, Candida adı verilen bir organizmanın neden olduğu bir maya veya mantar enfeksiyonu geliştirme riski taşır.

İnsanlar genellikle mantar enfeksiyonlarını reçetesiz antifungal kremlerle tedavi edebilir. Bir maya enfeksiyonu, farklı tedaviye ihtiyaç duyan diğer koşullara benzeyebilir, bu nedenle bir doktordan teşhis almak en iyisidir.

Özetle

Koltuk altı sivilceleri yaygın bir durumdur. Koltuk altı birçok ter bezi ve saç folikülü içerir ve genellikle sürtünme, nem ve çeşitli topikal ürünlerle kullanımı sonucu olur, bu da hepsi sivilce veya kızarıklara neden olabilir. Koltuk altlarının tıraş edilmesi de sivilcelere neden olabilir.

Bazı durumlarda, koltukaltı sivilcelerini evde tedavi etmek mümkündür. İnsanlar sivilcelere neyin neden olabileceğinden endişe duyuyorlarsa veya sivilceler kötüleşiyorsa veya çözülemiyorsa doktorlarını görebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here