Sağlık

Koşucular İçin Yoga Yapmanın 9 Nedeni

Günlük yoga alışkanlığını benimsemek istiyorsanız, tutkulu bir koşucu iseniz size verebileceğim en iyi ipucudur. Günde 10-15 dakika bile büyük bir fark yaratabilir.Koşucular için yoga yapmak için 9 nedenden dolayı okumaya devam edin…

Esneklik
Bir koşucu olduğunuzda yoga yapmanın en belirgin nedeni budur. Koşucular tanıdığım en esnek olmayan insanlar olma eğilimindedir!

Yoga kaslarınızı uzatır ve gevşetir ve kalça esnekliği artırmaya yardımcı olur. Sonuç daha iyi bir çalışma stili ve daha az yaralanma riski ile daha rahat hareket etme.

Kas Dengesizliği
Koşmak, birçok spor gibi, bazı kasları diğerlerinden çok daha fazla çalıştırır. Bu eklemleri aşırı zorlar ve yaralanmaya neden olabilir. Tipik olarak, koşucular çok güçlü dörtlü kaslara ve orantısız olarak zayıf bacak kaslarına sahip olacaktır.

Yoga pozları tüm vücudu çalışır. Yakında zayıflıklarınızın farkına varacaksınız, ancak düzenli egzersiz koşmanın neden olduğu tipik kas dengesizliklerini düzeltir.

kuvvet
Yeni başlayanlar için en önemli sorun nedir? Egzersiz programlarını tamamlamak ve yaralanmadan uzak durmak için yeterli bacak gücüne sahip olmamak. Yoga yapı gücünüz için mükemmeldir.

Yoga pozları, bel ve kalçanızı kollarınızı güçlendirecek ve sizi verimli bir koşu makinesine dönüştürecektir!

Denge
Bazen koşarken hızlı tepki vermeniz ve engellerden kaçınmanız gerekir. Dengenin iyi olması düşme riskini azaltır ve özellikle arazide koşmanız durumunda faydalıdır. Yoga denge pozları gerçekten yardımcı olabilir.

Bir yogiye denge sadece vücutla sınırlı değildir. Yaşamın tüm yönlerini kapsar ve bir koşucunun vücutlarının ihtiyaçlarını karşılamasına yardımcı olabilir. Bir yogi koşucusunun aşırı antrenman yapma olasılığı daha düşüktür ve dinlenmek ve iyileşmek zaman alır.

Sırt Sorunlarını Azaltır
Koşmanın sürekli etkisi, koşucular için birçok sırt sorununa yol açar. Bir yoga pratiği içindeki hafif bükülme ve sırt gerilmeleri, problemleri hafifletmeye ve yaralanmaları önlemeye gerçekten yardımcı olabilir.

Bilekleri Güçlendirir
Ayak bilekleri genellikle koşucuların zayıf bir noktasıdır.

nefes
Akciğer kapasitesi koşucular için önemlidir. Bununla birlikte, koşma, akciğerlerin sadece üst kısmını kullanarak hızlı, sığ nefes alma eğilimindedir.

Yoga, koşucuların üst, orta ve alt akciğer bölümlerini kullanarak derin, yavaş, inhalasyon almasına yardımcı olur. Sonuç, artan akciğer kapasitesi ve dayanıklılık olabilir.

Stres atma
Koşu, stres salınımında müthiş bir yardımcı olabilir. Ancak bazen koşucular yarışlar konusunda aşırı rekabetçi ve endişeli olurlar. Yoga, ileriye dönük bir his sağlayabilir ve yarış öncesi gelişimde stresi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Farkındalık
Yoga farkındalığı öğretir. Vücudunuzun ve nefesinizin tam olarak farkında olmak koşunuzdan en iyi şekilde yararlanmanıza neden olabilir. En iyi koşu performanslarınıza ulaşmanıza ve daha da önemlisi, zevk bulmanıza yardımcı olabilir.

Koşucular İçin Yoga: Nasıl Başlanır
Yoga söz konusu olduğunda nereden başlayacağınızı bilmek zor olabilir. İkimiz de koşmanın çok zaman aldığını biliyoruz. Koşu programınıza yoga derslerine uymak zordur.

Ayrıca, özellikle koşucular için, her gün küçük bir yoga yapmaktan çok fayda var. Eğer benim gibi iseniz, uzun bir koşudan sonra sertleşirsiniz ve mat üzerine sadece 10 dakika harcamak gerçekten yardımcı olur.

Yoga’nın koşucu olarak yaralanmama yardımcı olduğuna ikna oldum. Sahip olduğumu bile bilmediğim kasları keşfetmemi sağladı! Eğer koşan bir yogi olup olmadığını ve koşmaya devam etmenize nasıl yardımcı olduğunu duymak isterim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here