Sağlık

Koşu Formunuzu Geliştirmenin 9 Yolu

Mutlak bir acemi olun ya da uzun zamandır koşuyorsanız, yaralanma şansını azaltan ve enerji kaybını azaltan koşu ipuçları bulmak her zaman iyidir. Egzersiz için koşan herkesin söyleyebileceği gibi, koşmak için yürüyüş hızını arttırmaktan daha fazlası vardır. Koşucular, vücudu uygun koşu formuna ayarlayarak egzersizlerini en üst düzeye çıkarabilir. Çalışan formu iyileştirmek için bu 9 ipucuna göz atmak isteyeceksiniz. Ve form önemlidir. Uygun forma sahip olmayan koşucuların kendilerini yaralamaları daha olasıdır.

Rutininize yeni koşu ipuçları ekledikçe, kendinize sabırlı olun. Formun alışkanlık haline gelmesi için ayarlanması zaman alabilir. Koşu formunu iyileştirmek için en yararlı ipuçlarından biri, deneyimli bir koşucudan koşarken sizi gözlemlemesini istemektir. Farkında bile olmadığınız kötü alışkanlıkları tespit edebilir. Mahallede koşmanız veya maratonlara katılmanız önemli değil, formun iyileştirilmesi sizi daha iyi ve daha verimli bir koşucu yapacak. Bu kalori yakma egzersizinden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için bu koşu ipuçlarını paylaşıyoruz.

Koşu Geliştirmek için 9 İpucu:

  1. Kafayı yukarıda tutun:Tıpkı beynin vücudu yönettiği gibi, kafan da duruşu yönlendirir. Ayağınıza veya yola doğru aşağıya bakmak yerine, ufuk çizgisini tarıyormuşsunuz gibi bakışları yukarıya doğru bakın. Bu sırtınızı daha düz bir konuma çeker. Yokuş yukarı koşarken özellikle dikkat edin.
  2. Çeneyi açın:Daha önce bir yoga dersi aldıysanız, bu kavramı zaten biliyor olabilirsiniz. Sıkı çene kasları sırtta sıkmaya neden olma eğilimindedir. Çenede ne kadar gerilim tuttuğuna dikkat et.
  3. Omuzları gevşetin: Omuzlarınızı kulaklara doğru tutmak, enerji israfının ve kasları zorlamanın kesin bir yoludur. Omuzları gevşek tutun ve kalçaların üzerine hizalandığından emin olun. Öne eğilmiş veya eğimli omuzlar hizalamayı attırır ve yorgunluk ve yaralanma olasılığını artırır.
  1. Kolların doğal olarak salınmasına izin verin:Yürürken, kollar normal olarak kalça ve vücudun merkez çizgisi arasında bir yay içinde hareket eder.Kollar için aynı doğal hareketi benimseyerek koşmayı geliştirin; tek fark, kolların düz asmak yerine dirsekte bükülmesidir.
  2. Enerjiyi boşa harcamayın:Kasları sıkmak enerji gerektirir, bu nedenle yumruklarınızı sıkıca sıkarak sahip olduğunuz enerjiyi boşa harcamayın. Kavgaya hazır gibi toplanmış bir yumruk, kol ve omuzlardaki kasları sıkılaştırır. Koşmayı iyileştirmenin en basit ipuçlarından biri, sanki bir yumurta gibi kırılabilir bir nesne tutuyormuşsunuz gibi elleri rahatlatmaktır.
  3. Mide ile meşgul edin: Koşucularda bel ağrısının en büyük nedenlerinden biri, mide kaslarının sırtını destekleyecek kadar güçlü olmamasıdır. Koşarken onları birleştirerek bu mide kasları oluşturun.
  4. Ayakları düzgün şekilde atın:Her adımda, ayağınızı tam basın.
  5. Ayak parmaklarınızı gevşetin:Koşarken ayak parmaklarını sıkmak, enerji israfının ve ayağa aşırı stres atmanın bir yoludur. Sıkı ayak parmaklarını kontrol altında tutmak ve koşmayı iyileştirmek için her ayağı yerden yavaşça yuvarlayın.
  6. Formu çalışma ortasında kontrol edin:Her çalışma sırasında formunuzda en az bir veya iki kez envanter yaparak yaralanma olasılığını en aza indirin ve enerji seviyelerini en üst düzeye çıkarın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here