Sağlık

Esnemeye Başlamak İçin 6 Neden

Bazen iyi bir antrenmana sığacak kadar zaman bulmak zordur, bu nedenle genel sağlığınız için önemli bir unsurun genellikle göz ardı edilmesi şaşırtıcı değildir.Araştırmalara göre sağlıklı bir egzersiz reçetesi üç şeyden oluşmalıdır:kardiyovasküler eğitim, kuvvet eğitimi ve esneklik eğitimi. İlk iki element genellikle egzersiz sahnesindeki yıldızlar olsa da, düzenli fitness rutininize uzanmayı da eşit derecede önemlidir.

Neden Esneme Süresinde Eksik Olmamanız Gerekiyor:

Germe Yaralanma Riskini Azaltır
Sert kaslar, gevşek kasların yapabildiği kadar strese kolayca uyum sağlayamaz, bu nedenle fazla çalıştıklarında gerilmeye daha yatkındırlar. Kas gerginliği, bel problemleri, omuz sorunları, zayıf duruş ve abartılı pelvik eğim gibi kemik ve eklemlerdeki yaralanmalara da sebep olabilir.

Esneme Genel Atletik Performansınızı İyileştirir
Ne kadar esnek olursanız hareket aralığı o kadar fazla olur. Daha fazla hareket aralığı, faaliyetlerinizde daha fazla güç yaratabileceğiniz anlamına gelir

Germe Dolaşımı İyileştirir

Gerdiğinizde kaslara giden kan akışını artırırsınız. Bu sadece kasları beslemeye ve çok ihtiyaç duyulan oksijeni sağlamaya yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda artan dolaşım, atık yan ürünlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olur ve egzersizden sonra daha hızlı bir iyileşme süresine yol açar.

Esneme Bel Ağrısını Azaltır ve Önler
Kalça fleksörleri, bacaklar ve omuzlar gibi bazı kaslar sıkı olduğunda, pelvisin öne doğru eğilmesine neden olabilir. Bu, sırtın üzerine baskı uygulayarak basınç veya ağrıya neden olur.

Esneme Sinovyal Sıvı Üretimini İyileştirir
Yaşlandıkça kemiklerimiz ve eklemler gittikçe daha hassas hale gelir. Germe, eklemlerdeki sinovyal sıvı üretimini artırmaya yardımcı olarak, besinlerin bölgeye taşınmasına izin verir. Bu da daha geniş bir hareket aralığına ve zaman içinde eklem dejenerasyonunun azalmasına yol açar.

Esneme Fiziksel Aktiviteden
Yararlanmanızı Sağlayacak Kimse acıyı sevmez. Fiziksel aktivite ağrılı hale geldiğinde, tadını çıkarmak zordur. Daha geniş bir hareket aralığına sahip esnek bir gövdeyi korumak, uzun süre boyunca fiziksel aktivitenin keyfini çıkarmayı çok daha kolay hale getirecektir. Bu, sadece aktif kalmanıza ve hayattan daha özgürce zevk almanıza izin vermekle kalmaz, aynı zamanda daha mutlu olacaksınız, çünkü çalışmalar fiziksel olarak aktif olanların daha yüksek bir yaşam kalitesine sahip olduğunu bildiriyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here