Sağlık, Spor

Esnekliğin 5 Faydası

Her gün antrenman için zaman bulmak ve bunu yapmak için enerjiye sahip olmak bazen ellerinizden kayabilir. Ancak bir antrenman için zamanınız olmasa bile, günde sadece birkaç kez 10-15 dakika germe yaparak kalori yakarken stresi azaltabilir ve sağlığınızı iyileştirebilirsiniz. Germe sadece kan akışını ve esnekliği arttırmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli diğer sağlık yararları da sağlar. Esnek olmanın birçok avantajından sadece 5 tanesini öğrenmek için okumaya devam edin.

Yaralanma Riski azalır

Etkili bir esneklik eğitimi programı fiziksel performansınızı artırabilir ve yaralanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olabilir. Hareket aralığınızı iyileştirerek, vücudunuz aynı hareketleri yapmak için daha az enerjiye ihtiyaç duyar ve ayrıca daha esnek eklemlere sahip olursunuz, böylece egzersiz sırasında veya başka herhangi bir zamanda yaralanma riskini azaltırsınız.

Geliştirilmiş Duruş

Son araştırmalar, statik gerilmenin egzersiz sonrası kas ağrısını azaltabileceğini göstermiştir. Bu yavaş, kademeli hareketler, kasın tam hareket aralığı boyunca kontrollü bir uzamayı içerir ve daha sonra ağrısız tutulabilecek en uzak konumda 15-30 saniye tutulur. Bu şekilde gererek, kas dengesini ve dinlenme pozisyonunuzu geliştirebilirsiniz.

Bel Ağrısını Azaltın

Gerilmenin en önemli faydalarından biri, kas gevşemesini teşvik etmesidir ve bu nedenle bel ağrısını azaltabilir. Bu kaslar, otururken veya aktivite yaparken gün boyunca yaygın olarak kasıldığından, strese girebilir ve ağrıya neden olabilirler.Diğer kaslarda daha esnek olmak alt sırttaki stresi azaltmaya ve ağrıya neden olan gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir.

Yumuşak Dokulara Kan Akışı ve Besinleri Arttırmak

Germe, kas dokularına kan akışını arttırır ve tüm vücudunuz kan dolaşımınız yoluyla gerekli besinleri sağlar. Eklem sinovyal sıvısını, besinlerin eklemlerinize taşınmasını destekleyen yağlama sıvısını da artırır.Bu, daha fazla hareket aralığı, daha az eklem ağrısı ve eklem dejenerasyonu riskini azaltır.

Daha İyi Genel Sağlık ve Canlılık

Bir çeşit esneklik eğitimi yaparak, daha az ağrı, gelişmiş hareket, azaltılmış kas ağrısı ve gelişmiş fiziksel performans fark edeceksiniz. Yoga gibi germe egzersiz uygulamaları da kasları ve zihninizi gevşetmeye yardımcı olur, böylece daha az stres yaşarsınız. Düzenli bir esneklik rutini sonucunda fark edeceğiniz refah hissi ve canlılık birçok önemli sağlık yararı sağlayabilir.

Vücudunuzu asla sınırlarının ötesine itmemeyi unutmayın. Acı çeken herhangi bir gerilme, çok ileriye doğru gittiğiniz anlamına gelir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here