Sağlık

Diyabetik Ayak Sorunları: Tedavi, Belirtiler ve Bakım

Yüksek kan şekeri seviyesi, teşhis ve tedavi edilmezse sağlık sorunları neden olabilecek diyabetlere yol açar. Artan kan şekeri seviyesinin nedeni, pankreas tarafından üretilen insülin adı verilen ve kan dolaşımından glikozun hücre tarafından emilmesine yardımcı olan hormondur. Ancak insülin yavaşlaması veya hücrelerin insüline dirençli hale gelmesi, kan dolaşımından şeker emilimini etkiler, bu da sonunda diyabetik koşullara neden olur.

Diyabetik hastalarda ayak problemleri çok yaygındır. Düzgün kan akışını önleyerek ve sinirlerinize zarar vererek bacaklarınızı ve ayaklarınızı etkiler. Her iki koşul da parçanın amputasyonu da dahil olmak üzere ciddi sonuçlara yol açar.

Diyabetin bir çözümü olmadığı bir gerçektir, ancak eğer kişi yaşam tarzını değiştirebilirse, etkilerini azaltabilir.Aşağıda diyabetik ayak probleminin çeşitli semptomları, tedavisi ve bakımı hakkında bilgi veriyoruz. Bir bakalım:

Diyabetin belirtileri:

Bunlar diyabetik sorunlardan muzdarip olduğunuzu gösteren birkaç semptomdur:

  • Bacaklarda ve ayaklarda kaşınma ve gıdıklama hissi eksikliği
  • Ayaklarda kabarcıklar ve yaralar
  • Renksiz ve kalınlaşmış tırnaklar
  • Batık tırnaklar
  • Şiddetli enfeksiyonlar
  • Ayak ve ayak bileğinde şişme

Bu belirtiler kişiden kişiye değişir, ancak bunlardan herhangi birine sahipseniz, uygun tedavi için bir doktora danışın.

Diyabet Tedavi:

  • Diyabetik ayak problemi tanısı konduktan sonra tedaviye ve daha iyi iyileşmeye odaklanın. Ayak hastalıkları uzmanı tarafından önerildiği gibi doğru tedaviye gidin.
  • Birkaç ayak problemini düzenli kontrol ve temizlik ile kontrol edebilirsiniz.
  • Antibiyotikler ve antifungal merhemlerin yardımıyla, yara ve hafif enfeksiyonlar gibi belirtilerden kurtulabilirsiniz.
  • Ancak kangren (yetersiz kan dolaşımı nedeniyle ölü dokular) gibi problemler, hayati tehlike oluşturabilecek bir bakteriyel enfeksiyon geliştiğinde cerrahi tedavi gerektirebilir. Batık ayak tırnakları, daha kötü koşullar gibi diğer konular cerrahi tedaviye ihtiyaç duyar.

Bakım:

Kendinizi önemsemek, herhangi bir hastalık için ilk ve en iyi tedavidir. Herhangi bir ayak rahatsızlığını önlemek için, ayaklar için uygun temizliği ve hijyenik rejimi izleyin.

Kan şekeri düzeyinizi kontrol ederek bazı diyabetik sorunları önleyebilir veya sağlık durumunuzu iyileştirebilirsiniz. Ve egzersiz ve sağlıklı beslenme bu konuda çok yardımcı olur. Ancak herhangi bir diyet planını ve egzersiz türünü takip etmeden önce doktora danışın.

Ayak sağlığınızı iyileştirmeye yardımcı olan diğer adımlar:

Doğru ayakkabıyı seçin:
Geniş bir ayakkabı ve geniş bir ayak tabanına sahip bir ayakkabı satın almak gerekir. Endişelenmeyin, renk ve tasarım hakkında, günümüzde mağazalar ayak konforundan ödün vermeden modaya uygun tasarım ve tonlara sahip kadınlar ve erkekler için diyabetik ayakkabılar sunuyor .

Yıkayın, kurulayın ve nemlendirin:
Özellikle diyabetik sorunlarınız olduğunda ayaklar için günlük bakım önemlidir. Düzenli olarak ılık suyla yıkayın, yumuşak bir havluyla kurulayın ve ayakları yumuşak ve pürüzsüz tutan doğru nemlendirici uygulayın.

Asla çıplak ayakla yürümeyin
Evde bile çıplak ayakla yürümekten kaçının. Ayaklarınızı yaralardan kurtarır.

Diyabet hastalığında korunma koruma yöntemlerini yaptığınız sürece daha rahat yaşam kalitesini yakalamanızda yardımcı olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here