Sağlık

Her Kadının Göğüsleri Hakkında Bilmesi Gereken 15 Şey

Hiç şüphe yok ki, göğüslerimiz bazen kafa karıştırıcı, şaşırtıcı ve çok sinir bozucu olabilir. Birçoğumuz hayatımızın bir noktasında göğüslerimiz hakkında endişeleneceğiz, ancak boyut, şekil veya hassasiyetteki değişiklikleri etkileyebilecek bir dizi faktör var. Lütfen unutmayın: Göğüsleriniz tuhaf hissettiğinde, genellikle size vücudunuz hakkında bir şeyler söylemeye çalışırlar. Bu çok önemli meme bezleri hakkında daha fazla şey öğrenmek ister misiniz? Göğüsler hakkında bilmeniz gereken her şeye bir göz atın.

Göğüs Temelleri

Önce temelleri tartışalım.

Göğüsler, köprücük kemiğinden koltuk altına ve göğüs bölgesi boyunca uzanan glandüler, yağlı ve destekleyici dokudan oluşur. Glandüler doku içinde karmaşık bir lob ağı bulunur ve her bir lobun içinde süt üretiminden sorumlu olan daha küçük ampuller, lobüller bulunur. Hem loblar hem de lobüller süt kanalları ile birbirine bağlıdır ve bu tüpler sütü meme ucuna taşır. Hamilelik sırasında lobüller büyür ve emziren anneler için süt üretir. Memede kalan yağlı ve bağ dokusu genel şekil ve destek sağlar. Bu alan aynı zamanda sinirlerin, kan damarlarının ve lenfatik damarların bulunduğu yerdir.

Meme ucu notları

Pek çok kadın meme uçlarının tuhaf göründüğünden veya areolalarının (meme ucunun etrafındaki küçük pigmentli cilt halkası) alışılmadık bir renk olup olmadığından endişelenir.

Endişelenmemeye çalışın, tıpkı göğüsler gibi, meme uçları da farklı şekil, boyut ve renkte olabilir. Yapabilirler:

  • Yukarı veya aşağı sarkabilir veya yoğunlaşabilir
  • Düz, kabarık veya ters görünebilir
  • Koyu veya solgun olabilir
  • Büyük ya da küçük olabilir
  • Her göğüs farklı boyutta olabilir.

Hamilelik sırasında salınan hormonlar aslında meme uçlarını daha koyu hale getirebilir, ancak bu sonunda kaybolacaktır.

Meme ağrısı

Göğüs ağrısı veya mastalji, kadınların yaşayabileceği en yaygın memeyle ilgili semptomlardan biridir. Bununla birlikte, göğüs ağrısı yaşadığımızda, çoğu zaman mümkün olan en kötü sonuçlara atlarız. Göğüs ağrısı, otomatik olarak göğüs kanseri olduğunuz anlamına gelmez; Göğüslerinizin ağrılı veya hassas olmasının birçok nedeni vardır.

Yanlış Sütyen Giyiyor Olabilirsiniz ?

Size uygun sütyeni bulmak için tıklayınız

Meme ağrısının yaygın bir nedeni, yanlış tip sütyen giymektir. Uygun olmayan bir sütyen, iki değerli varlığınızı sıkıştırıp dürtebilir, bu da rahatsızlığa ve göğüs hassasiyetine neden olabilir.

Son zamanlarda çok egzersiz yaptın mı? Tüm bu sallantı ve zıplama, artı desteksiz bir sporcu sütyeni, göğüslerinizdeki destekleyici bağlarda gerilmeye neden olabilir.

Benzer şekilde, çok fazla şınav veya göğüs egzersizi mi yaptınız? Durum buysa, bu ağrılı göğüs ağrısı aslında göğüs duvarınızdaki veya göğüs kafenizdeki, yani göğüs kaslarınızdaki kas ağrısının bir sonucu olabilir. Yakın zamanda yapılan anketlere göre, kadınların %80 kadarı yanlış beden sütyen giyiyor, yerel mağazanızın doğru bir bardak ölçümü alabileceğiniz iç çamaşırı bölümüne gitmeyi düşünün.

Çok Fazla Kafein

Hepimiz sabah kahve içmeyi seviyoruz, ancak çok fazla kahvenin göğüs ağrısını artırabileceğine dair bazı kanıtlar var. Kahvede bulunan kafein, vücudunuzdaki stres ve üreme hormonlarının düzeylerini bozarak göğüslerinizi şişmiş ve ağrılı hissettirebilir.

Sert çekirdekli kafein bağımlıları, saf olmayan bir yaşam yerine biraz göğüs ağrısı seçebilirler, ancak açıklanamayan bir hassasiyet yaşıyorsanız azaltmayı deneyin.

Döneminiz Geliyor Olabilir

Göğüs dokunuz doğal olarak hassastır ve Pre-Menstrüel Sendrom (PMS) sırasında; Şişlik ve hassasiyet, normalde döngünüzün ikinci yarısı olan luteal faz sırasında ortaya çıkar.

28 günlük bir döngüde 21. gün civarında, progesteron ve östrojen üretimindeki artış, süt kanallarınızın genişlemesine, dolgunluğun artmasına ve hassas göğüsleri tetiklemesine neden olur. Bu ağrı genellikle “döngüsel” olarak adlandırılır mı? düzenli bir programda meydana gelen göğüs ağrısı. Düzenli bir adet döngüsüne sahip olacak kadar şanslıysanız, bu göğüs ağrısını adetinizin ne zaman geleceğini belirlemek için kullanabilirsiniz.

Menopoz

Döngüsel meme ağrısının planlanan aylık periyodunuzu işaret etmesi gibi, öngörülemeyen meme ağrısı da perimenopozun bir işareti olabilir (menopoz öncesi aşama). 45 ile 55 yaşları arasındaysanız, büyük hormonal değişiklikler meydana gelmeye başlar ve meme hassasiyeti tamamen normaldir.

40 yaşın altındaysanız, rastgele göğüs ağrısı konusunda endişelenmemeye çalışın. Erken menopoz 40 yaşından önce olabilir, ancak çok nadirdir ve normalde adet görmemek gibi diğer semptomlarla birlikte ortaya çıkar.

Gebelik

Adet döngünüz sırasında meme hassasiyetine neden olan aynı hormon olan progesteron, hamileliğin erken aşamalarında da devreye girer. Gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra göğüsleriniz hassas ve dokunmak için hassas olabilir; hamileliğiniz sırasında progesteron seviyeleriniz yükselmeye devam ettiği için bu bir süre devam edecektir.

PMS ve Gebelik: Farkı Nasıl Anlayabilirim?

Yukarıda bahsedildiği gibi, Premenstrüel Sendromun (PMS) semptomları yüzeyde erken gebeliğin semptomlarına çok benzer görünebilir. Bununla birlikte, dikkat edebileceğiniz bazı ince farklılıklar vardır.

Meme ağrısı

Hem ilk gebe kalma sırasında hem de döneminiz sırasında artan progesteron seviyeleri, meme hassasiyetinin yaygın nedenleridir. Bununla birlikte, göğüs ağrısının şiddeti adet döneminizden hemen önce daha şiddetli olabilir ve adet döneminizden sonra veya sırasında hafifleme eğilimindedir.

Hamileliğin erken döneminde, hassasiyet ve şişlik genellikle gebe kaldıktan bir veya iki hafta sonra ortaya çıkar ve hamilelik sırasında progesteron seviyeleri yükselmeye devam ettikçe bir süre daha devam eder.

Kanama

Hamileliğin erken belirtilerinden biri, açık pembe veya koyu kahverengi renkte hafif vajinal kanama veya lekelenme olabilir. Bu genellikle gebe kaldıktan 10-14 gün sonra gerçekleşir ve pedleri veya tamponları dolduracak kadar ağır değildir.

PMS, adet döneminizden önce gerçekleşir; “Gerçek” olana kadar herhangi bir vajinal kanama yaşamayacaksın? dönem gelir ve akış, hafif gebelik lekelenmesine kıyasla belirgin şekilde daha ağır olacaktır.

Kramplar

Hamileliğiniz boyunca hafif kramplar yaşayabilirsiniz ve bunlar adet döneminiz boyunca yaşayacağınız hafif kramplara benzer. Ancak bu kramplar midenin alt kısmında veya sırtın alt kısmında daha fazla hissedilecek ve birkaç hafta veya birkaç aya kadar sürebilir.

Adet döneminizden 24 ila 48 saat önce dismenore ağrısı yaşayabileceğiniz için PMS krampları biraz farklılık gösterir. Bu ağrı, döneminiz boyunca azalacak ve sonunda akışınızın sonunda kaybolacaktır.

Mide bulantısı

Sabah bulantısı, hamileliğin en erken belirtilerinden biridir. Bulantı hamile kaldıktan üç hafta sonra ortaya çıkabilir ve öğle yemeği öncesi çağrışımlarına rağmen günün herhangi bir saatinde sabah bulantısı yaşayabileceğinizi unutmayın. Endometriozis gibi altta yatan bir sorununuz olmadıkça, adet döneminizden önce mide bulantısı veya kusma yaşamamalısınız.

Yemek isteği

Çikolata, çikolata, çikolata. PMS’niz olduğunda, favorisi olma olasılığınız yüksektir. Tipik olarak, döneminiz yaklaştığında, iştahınız açgözlü bir ayıya benzeyecek ve şekerli, tuzlu veya karbonhidrat bazlı herhangi bir şeyi özleyecektir.

Hamileyken, oldukça spesifik yiyecek isteklerine ek olarak, belirli koku veya tatlara, hatta daha önce beğenmiş olabileceğiniz yiyeceklere bile tamamen karşı olabilirsiniz.

Bazı kadınlar ayrıca buz, gıda boyası veya metal gibi besin değeri sıfır olan öğeleri yeme dürtüsü olan pika geliştirir.

Nihai Test

PMS semptomları ile erken hamilelik arasındaki farkı anlamanın en kolay yolu, tahmin ettiğiniz gibi bir hamilelik testidir.

Alternatif olarak, sahip olabileceğiniz endişelerinizi giderebilecek bir doktoru ziyaret edin. Hamile olduğunuzu ne kadar çabuk öğrenirseniz, ona göre o kadar erken plan yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

The maximum upload file size: 128 MB. You can upload: image, audio, video, document, spreadsheet, interactive, text, archive, code, other. Links to YouTube, Facebook, Twitter and other services inserted in the comment text will be automatically embedded. Drop file here